Microsoft | Windows 10 | Windows 11

Zkuste, jestli vám poběží Windows 11. Microsoft vydal nový nástroj, který zkontroluje požadavky na PC

Zdroj: Microsoft
Zkuste, jestli vám poběží Windows 11. Microsoft vydal nový nástroj, který zkontroluje požadavky na PC | Zdroj: Microsoft

Na webu microsoft.com (dole v bloku Zkontroloval kompatibilitu) si konečně můžete stáhnout nástroj, který ověří připravenost vašeho počítače pro Windows 11.

Microsoft jej vydal již v červnu spolu s první testovací verzí Jedenáctek, byl však rozbitý a neukazoval, co onu nekompatibilitu způsobuje. Minulý měsíc vyšla jeho nová verze, ale tu si mohli vyzkoušet jen uživatelé zapojení do programu Windows Insider. Až teď je nástroj dostupný pro všechny.

Na oficiálním webu jej hledejte pod názvem PC Health Check, po nainstalování do české verze Windows se bude jmenovat Kontrola stavu osobního počítače. Jakmile jej spustíte, v horní pruhu klikněte na Zkontrolovat teď.

Když bude vše v pořádku, napíše jen stručně Tento počítač splňuje požadavky na Windows 11. Bude-li nějaký problém, ohlásí Tento počítače aktuálně nesplňuje požadavky na Windows 11. V bodech pak vypíše, v čem je problém.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Aby u všech položek byla zelená fajfka, budete muset mít:

  • Počítač s aktivním UEFI / Secure Boot
  • Dostupný a aktivní čip TPM 2.0
  • Procesor s alespoň dvěma jádry a taktem minimálně 1 GHz
  • Alespoň 4 GB RAM
  • Minimálně 64GB úložiště
  • V případě procesoru se ještě kontroluje stáří/generace. Podporovány jsou Intel Core 8. generace, AMD Ryzen 2000 a novější

Upgrade z Windows 10 na 11 je zdarma, ale u nekompatibilního počítače jej Windows Update ani nenabídne. Je možné omezení obejít tím, že si systém nainstalujete pomocí USB flashky nebo DVD, ale pak vám stejně nebude nabízet další aktualizace. Pokud vydržíte na Desítkách, ty mají zaručenou podporu do 14. října 2025.

Diskuze (60) Další článek: Takhle si Microsoft představuje počítače s Windows 11. Ukázal i Surface, který nikdo nečekal

Témata článku: Windows, Microsoft, Hardware, Intel, AMD, Operační systémy, Windows 10, Windows 11, Windows Update, Windows Insider, Počítač, Desítka, Nový nástroj, Kontrola stavu, Nástroj, PC Health Check, Požadavek