Sbohem panelu úloh aneb budoucnost ovládání Windows

Již Windows Vista měla převrátit ovládání systému. Co se nestihlo pro Windows 6, plánuje se možná pro Windows 7.
Sbohem panelu úloh aneb budoucnost ovládání Windows
Kapitoly článku

Jak tedy mohou vypadat Windows bez hlavního panelu tak, jak jej známe

Současný hlavní panel je standardně umístěn při spodní straně obrazovky. O možnosti přestěhovat jej jinam ví jen malé procento uživatelů Windows a ještě méně ji skutečně využívá. Jednotlivé spuštěné aplikace jsou na hlavním panelu reprezentovány tlačítky odrážejícími ikonu a název daného programu. Tlačítky nelze po panelu pohybovat, ve Windows Vista je nicméně lze hromadně vybírat a do určité (omezené) míry i hromadně manipulovat okny.

Klepněte pro větší obrázek
Tlačítka aplikací na hlavním panelu Windows

Pro dobrou představu o budoucnosti je žádoucí vědět, jak ve Windows Vista fungují živé náhledy aplikací. Čtenáři, kteří se dosud s Windows Vista nesetkali si zaslouží alespoň krátké vysvětlení. Živý náhled aplikace se zobrazuje při podržení kurzoru myši nad tlačítkem na hlavním panelu. Dalšími možnostmi jsou seznam aplikací při stisku Alt+TAB, případně přepínání aplikací zvané Flip3D při stisku Win+TAB. Ve všech případech se náhled okna v reálném čase mění tak, aby stále odpovídal obsahu okna původního. V náhledech je tak bez problémů vidět vše včetně například přehrávaných videí. Pro nás je však podstatná první jmenovaná varianta náhledů, tedy náhledy zobrazované nad tlačítky aplikací na hlavním panelu.

Klepněte pro větší obrázek
Živý náhled aplikace nad hlavním panelem

Živý náhled by měl být právě tím, co by mělo v novém způsobu znázornění běžících aplikací hrát prim s tím rozdílem, že se nebude nutně zobrazovat celé zmenšené okno, ale třeba i zmenšený výřez jeho části (levého horního rohu) či dokonce dynamicky generovaný obsah.

Klepněte pro větší obrázek
Tlačítka aplikací na panelu napravo mohou obsahovat mj. i náhled aplikace

Náhled je v porovnání s ikonou a textovým popiskem mnohem přirozenější reprezentací aplikace, tudíž přináší uživateli rychlejší orientaci a na ní navázanou lepší ergonomii a tedy i produktivitu práce. Aplikace se do podoby náhledu na nový panel úloh po straně obrazovky dostane buď standardně minimalizací nebo nově i přetažením.

Dynamický obsah v náhledech

Každému, kdo si minimalizuje například Total Commander ne na hlavní panel, ale do oznamovací oblasti k hodinám jistě hned dojde zřejmá nevýhoda prostého náhledu. Pokud totiž v aplikaci probíhá nějaký proces, například kopírování souborů, je přeci mnohem lepší, než tlačítko, vidět okno, jeho část, nebo dokonce ještě lépe přímo ukazatel průběhu dané operace. Přesně tak, jak jej Total Commander zobrazuje při minimalizaci k hodinám.

I na tento krůček vstříc ergonomii v Microsoftu mysleli. Kompatibilní aplikace by v systému odpovídajícím tomuto patentu měly mít možnost vykreslovat do náhledů vlastní obsah. Kromě průběhu kopírování souborů si tak lze představit například titulky dokumentů, části prezentací nebo dokonce tak úchvatnou věc jako náhled všech programů v aktuálně přijímaném DVB multiplexu.

Klepněte pro větší obrázek
Dynamicky generovaný obsah v tlačítkách na hlavním panelu

Seskupování programů

Inspiraci GroupBarem jsme nezmiňovali bezúčelně. Jak jsme řekli, umožňuje tento projekt přetahovat a především seskupovat na hlavním panelu jednotlivé aplikace. I taková funkčnost je součástí zmiňovaného patentu.

Klepněte pro větší obrázek
Koncept seskupování tlačítek podobně, jak jste jej viděli již výše na skutečném snímku GroupBaru

Nebylo by fajn, udělat si konečně na hlavním panelu pořádek a nepřeklikávat zmateně z jedné aplikace do druhé, přičemž zmatek roste úměrně množství spuštěných aplikací? Bohužel, na něco takového si musíme počkat do doby, kdy se Microsoft rozhodne potvrdit či zrušit pokus přepracovat pro Windows Seven uživatelské rozhraní svého nejprodávanějšího produktu.

Klepněte pro větší obrázek

 

 

 

 

 

Obrazové přílohy patentové žádosti jsou převzaty z blogu I started something.

Témata článku: Microsoft, Budoucnost, Windows, Nejprodávanější produkt, Živý snímek, Prvotní plán, Panel, Významná část, Window, Pan, Generovaný obsah, Funkční koncept, Vibe, Dobrá produktivita, Pán, Seven, Hlavní panel, Obrázek, Patentovaný koncept, Multiplex


Určitě si přečtěte

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

** Microsoft aktualizuje Windows 10 dvakrát ročně ** Jenže praktických novinek už není tolik jako dříve ** Poslali jste nám skoro 300 tipů, co by se měly Desítky ještě naučit

Jakub Čížek | 139

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

** Nejmodernější český železniční tunel je prošpikovaný technologiemi ** Za tři tisíce koupíte počítač, který je překoná ** Seznamte se s Nvidia Jetson Nano

Jakub Čížek | 50

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 98


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky