Sbohem čipům se značkou Cyrix

Už zbývají ve hře jen dva – nebo ne?
Hodně špatný obchodní odhad vedl před dvěma lety firmu National Semiconductor (bývalou vedoucí společnost v USA na poli procesorových výrobků, dnes už bohužel skoro bez významu) k pohlcení firmy Cyrix a ke smělým plánům na poli čipů pro PC: dnes firmy divizi Cyrixu bez náhrady rozpouští a ukončuje výrobu těchto procesorů.

Před dvěma lety se firma vyjadřovala, že bude produkovat levné procesory pro osobní počítače a „na dolním konci“ silně konkurovat Intelu i AMD; toto se ovšem nikdy nenaplnilo, protože samotná firma AMD dokázala (možná i za cenu vlastních ztrát) stlačit ceny čipů K-6 na takovou úroveň, kde Cyrix asi příliš konkurovat nemohl. Později firma pozměňovala plány (výroba specializovaných čipů atd.), ale stále se nic nedělo; nyní tedy přiznala porážku a tím vlastně celý bývalý nákup Cyrixu odepisuje.

Čipy od Cyrixu ještě dnes montuje řada známých firem do nejlevnějších počítačů, například i Packard-Bell; zřejmě je jich ještě určitá skladová zásoba, takže assembleři počítačů nemusejí přejít na jiné značky okamžitě. Srdíčka s nálepkou Cyrix budou samozřejmě ještě několik let v počítačích tepat, ale značka samotná pravděpodobně zanikne; firma ovšem nabízí celou továrnu (schopnou tyto čipy vyrábět) k odprodeji, takže je možné, že si ji nějaký riskantní podnikatel uváže na krk – firma uvádí, že právě tato divize jí způsobovala v poslední době kvartální ztráty okolo padesáti mil. dolarů.

Možným zájemcem o obnovení čipového byznysu by se teoreticky mohla stát firma IBM, pro kterou nejsou důležité momentální finance, ale spíše strategické pozice na trhu a výhledy do budoucnosti. Protože IBM v poslední době často tvrdí, že „éra PC je u konce“ a nastává doba malých, jednoúčelových zařízení, bude možná potřebovat výrobu i technologii pro specializované, levné čipy – firma zatím vyrábí sice výkonné, ale drahé procesory PowerPC, které se do těchto zařízení moc nehodí. National Semiconductor hodlá dál vyrábět procesory pro některá jednoúčelová zařízení, ale především se chce soustředit na svůj tradiční analogový procesorový business.

Váš názor Další článek: Jak rozdělit disk?

Témata článku: Čipy, Obchodní význam, Čip, Packard Bell, Celá éra, Cyrix, Levné zařízení, Skladová zásoba, Drahé zařízení, Business cena, Riskantní podnik, Poslední procesor, Celý plán, Poslední odhad, Specializovaný čip, Nálepka, Celá doba


Určitě si přečtěte

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

** Zkusil jsem se zbavit závislosti na vyhledávači od Googlu ** Jako alternativy posloužily Bing, Seznam a DuckDuckGo ** Mají své silné stránky, ale i nepřekonatelná negativa

Lukáš Václavík | 70

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

** České nebe každý den křižuje hromada exotických letounů ** Na populární mapě Flightradar24 je ale nenajdete ** Jsou to vojenské letouny USA, UK a NATO

Jakub Čížek | 39


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně