Sazka Arena plná počítačů

Hokejové mistrovství máme zdárně za sebou, sice mistrovský titul doma nezůstal, ale Sazka Arena prokázala své schopnosti. O drtivou část pohodlí v této velké hale se stará výpočetní technika, kterou je Arena naplněná od podlahy až ke střeše.

Sazka Arena v číslech
Plocha: 35 000 m2 (včetně vedlejší univerzální haly)
Kapacita: 18 000 diváků při koncertě, 17 000 při hokeji, 11 000 při atletickém mítinku
460 klubových a komfortních sedadel, 66 skyboxů, 4 partyboxy a 2 900 míst v barech, restauracích a kavárnách
První setkání s informačními systémy spojenými s provozy haly čekají návštěvníka ještě před vstupem do samotné budovy. Pokud nekoupíte lístek od překupníka či jej nevyhrajete v nějaké soutěži, bude váš nákup registrován prostřednictvím aplikace napojené na podnikový informační systém SAP. Před vstupem každého návštěvníka Sazka Areny čeká také trochu nepříjemné setkání s moderní technikou. Kvůli zvýšené bezpečnosti, která je srovnatelná se zabezpečením letišť, je nutný průchod ochrannými rámy, které zjišťují přítomnost zbraní a jiných nebezpečných předmětů. Speciální rentgen prohlédne také obsah zavazadel.

Kostky jsou vrženy

Pohyb v rámci veřejných prostor Sazka Areny je volný a orientaci usnadňuje informační systém, jehož nejviditelnější částí jsou plazmové obrazovky LG s metrovou úhlopříčkou. Tyto obrazovky jsou jak ve vstupních prostorech, tak v dalších prostorách, jako jsou restaurace. Stejné obrazovky jsou instalovány také do šaten sportovců. Signál je dodáván dvěma samostatnými okruhy, v cestě nesmí být žádný aktivní prvek. Součástí informačního systému je také několik klasických obrazovek s vlastním rozvodem televizního signálu.

Klepněte pro větší obrázekPo usednutí do hlediště je návštěvník obklopen dalšími prvky informačního systému, mezi nimiž vyniká dvacetitunová kostka zavěšená na střešní konstrukci uprostřed haly. Kostku, která uvnitř skrývá dvoupatrové lešení pro případné opravy, tvoří čtyři velkoplošné obrazovky s rozměry 5,8 × 4 m postavené na technologii LED o rozteči 12 mm. Na tyto hlavní obrazovky navazují menší obrazovky o rozměru 5,8 × 1,8 m zobrazující časomíru a stav zápasu. Celková zobrazovací plocha kostky je 136 m2.

Kostku v centru haly doplňují i další zobrazovací prvky umístěné po obvodu hlediště. Celý vnitřní obvod hlediště obepíná reklamní a informační pruh s délkou 310 m. Menší displeje jsou na čelní straně schodů na hlavních tribunách. Data k jednotlivým displejům vysílá řídicí pracoviště umístěné vysoko nad ledovou plochou.

V případě potřeby je díky propojení s bezpečnostním systémem možné okamžitě začít zobrazovat informace týkající se například evakuačního plánu apod. Při odchodu pak mohou návštěvníci využít služeb dvou terminálů českých drah s přístupem k informačnímu systému IDOS, ve kterém si mohou najít informace o dopravním spojení.

Pivo a párek s Linuxem

Před odchodem by však měli mít všichni návštěvníci možnost využít služeb největšího gastronomického systému v České republice v některé z restaurací či barů, které jsou navrženy s důrazem na maximální rychlost obsluhy. Dlouhému čekání má zabránit nasazení velkého množství pokladen doplněných o bezdrátové číšníky Oderman, které s pokladnami komunikují prostřednictvím rádiového vysílače.

Zajímavostí je fakt, že pokladny Wincor Nixdorf pracují s aplikacemi ASW Septim na operačním systému Linux. Unixová technologie se skrývá i v pozadí. Databáze zásob, objednávek a dalších položek běží na unixovém clusteru tvořeném dvěma dvouprocesorovými stroji s procesory typu PA-RISC s operačním systémem HP-UX 11i. Jako databázový systém slouží Sybase Adaptive Server Enterprise. Pokud byste ale hledali tento serverový cluster v Areně, hledali byste marně. Všechny důležité servery jsou totiž umístěny v nedaleké budově Sazky a s budovou Sazka Areny komunikují prostřednictvím optických kabelů.

IT v Sazka Areně
• 700 km UTP kabeláže Panduit kategorie 6 pro gigabitový ethernet s nehořlavým pláštěm
• 5 500 síťových přípojek
• 50 km optických kabelů
• Wi-Fi pokrytí VIP prostor, prostor pro novináře
• 25 serveroven po celé budově, hlavní je ve třetím patře
• 800 aktivních portů na směrovačích Cisco Catalyst
• ISDN připojení 2× euroISDN30 na ústředně Alcatel 4040 propojené optikou s velkou ústřednou v budově Sazky
• 2 centrální UPS s kapacitou 400 kVA současně s dvěma dieselagregáty

Klepněte pro větší obrázekKromě kabelů je zajímavá i jiná vymoženost – tři kilometry „pivovodu“ vedoucí k šesti výčepním místům. Ty jsou schopny vytočit až 10 000 půllitrů za čtvrt hodiny.

Dobře hlídaný luxus

Zákazníci Sazka Areny, respektive BestSportu, jenž Arenu provozuje, kteří si mohou dovolit luxus klubových sedadel nebo dokonce skyboxů, se setkají i s dalšími bezpečnostními prvky. Pohyb po více hlídaných prostorách arény je kontrolován prostřednictvím systému bezdotykových karet, které umožňují přístup do tří set bezpečnostních zón, na které je objekt rozdělen. Vybraní pracovníci používají čipovou kartu s bezpečnostním certifikátem používanou i pro přístup k počítačovým systémům.

Patro, ve kterém jsou umístěny skyboxy, stejně jako první technické patro arény v noci hlídají bezpečnostní roboti MOSRO 1 vyráběné společností RoboWatch. Tuto netradiční technologii nasadila bezpečnostní agentura Group 4 Falck. MOSRO 1 vypadá jako kovový válec na trojici koleček, hmotnost robota je přibližně 25 kg. Výrobce nabízí osazení těla až 240 různými snímači, jako jsou pohybové a tepelné kamery, mikrofony, detektory plynů, komunikace s okolím probíhá prostřednictvím technologie Wi-Fi. Přesná konfigurace robotů nasazených v Sazka Areně není z bezpečnostních důvodů k dispozici.

Pohyb robotů je řízen neuronovou sítí, která umožňuje relativně autonomní pohyb robotů, kteří s okolím komunikují prostřednictvím technologie Wi-Fi. Roboti mohou být v pohybu až osmnáct hodin, rychlost přesunu dosahuje čtyř kilometrů za hodinu, při dobíjení může robot fungovat jako nehybný bezpečnostní prvek.

Pokud jste se do Areny nestihli ještě podívat, můžete se do arény podívat i ze svého osobního počítače, díky 3D modelu, který je v odlehčené verzi dostupný na webových stránkách www.sazkaarena.cz.

Článek vznikl ve spolupráci s časopisem Computer a čerpá z čísla 9/04.

Diskuze (33) Další článek: Jde to: první virus pro procesory Itanium

Témata článku: Linux, Tepelný pohyb, Řídicí aplikace, Arena, Autonomní technologie, Idos, Optická hodina, Aktivní prvek, Bezpečnostní prvek, Bezpečnostní kamera, Číš, Budova, Samostatný okruh, Postavená kamera, Přesná konfigurace, Nebezpečný předmět, Bezpečnostní robot, Kovové tělo, Ochranný rám, Kovový válec, Autonomní systém, Wincor Nixdorf, Autonomní pohyb, Halo, Lešení


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 114

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 97Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF