Savage: krutá hrozba pro Nvidia či ATI?

Kdysi slavná firma S3 hodně dlouho pilovala svou tajnou zbraň...
Savage4 („kruťárna č. 4“) je nová grafická architektura od firmy S3, od které jsme už dlouho neslyšeli žádnou novou zprávu. Firma S3, která před několika lety dodávala své čipy do skoro každé karty pro Windows, se nadlouho odmlčela – ale zřejmě se prováděl dalekosáhlý vývoj, který má šanci na přinesení ovoce.

Savage4 je totiž výsledkem rozsáhlého licenčně-patentového ujednání s firmou Intel; firmy si navzájem vyměnily své patenty a firma S3 z toho může těžit, protože přijde velmi pravděpodobně jako první vůbec na trh s produktem určeným pro novou verzi AGP (zatím známo jako AGP 4X, možný výsledný název bude jiný) od Intelu.

První generace AGP zatím příliš neoslnila – přinesla sice zlevnění výkonné grafiky, ale ne pronikavé supervýkony; příští verze (4X) by měla přinést dvojnásobnou výkonnost za stejnou cenu. Firma S3 vůbec nepřinesla produkt pro první verzi AGP a také tím ztratila trh – s novou verzí jej ale může velice rychle získat zpět. Pochopitelně, další firmy (dnes je jedničkou ATI) také nebudou s verzí 4X váhat, nicméně logika věci říká, že by se S3 mělo podařit být na trhu první, není zatížena vývojem a výrobou zařízení pro první verzi AGP.

Savage4 je čip – znamená to tedy, že jej především najdeme v kartách od jiných výrobců; firma S3 oznámila, že první velkou rybou, kterou ulovila, je právě slavný Diamond. Savage4 je vysloveně optimalizovaný čip pro 3D grafiku, pro hry a vizualizační programy; podporuje také jako jeden z prvních čipů sadu 3D funkcí v nejnovější verzi grafických ovladačů pro Windows (DirectX 6.x), a obsahuje přímou podporu pro nové instrukční sady v Pentiu III a také AMD K7. To vypadá dobře, stejně jako cena, která je stanovena na 25 USD pro velké zákazníky (desetitisícová množství); první karty se ovšem objeví na trhu až někdy letos na podzim.

Diskuze (3) Další článek: Windows 98: důchod odložen?

Témata článku: Windows, Hrozba, První karta, Diamond, Grafická architektura, Ovladač grafické karty AMD, První verze, Nvidia

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů