Satelitní určování polohy už dávno neznamená jen GPS. Konkurence roste na všech frontách

  • Satelitní systém pro určování polohy už dávno není jen GPS
  • Do hry vstupují další země, jako je Čína, Japonsko či Indie
  • Jaké překážky a výzvy čekají poziční družicové systémy?
Satelitní určování polohy už dávno neznamená jen GPS. Konkurence roste na všech frontách

Kde se právě teď nacházíte? To už dávno není jen otázka, ale doslova geopolitická výzva. Své vlastní satelitní systémy pro určování polohy vyvíjejí Čína, Japonsko, Velká Británie i Evropská unie. Aktuální situaci se věnovat server TechCrunch.

Současný stav je obrovskou změnou především pro Spojené státy, které měly prakticky monopol díky svému Globálnímu polohovému systému, dobře známému pod zkratkou GPS. Původně byl tento družicový systém určen pro vojenské účely, nicméně roku 2000 byl (odstraněním uměle vložené chyby) otevřen široké veřejnosti.

Americké GPS otevřelo svět satelitní navigace

Od té doby soustavně roste počet zařízení, která využívají tento satelitní systém pro určení polohy v rámci Země. Mluvíme především o navigacích, mobilních telefonech, tabletech, ale i řadě dalších gadgetů, schopných zjistit a dále pracovat s údaji o své pozici.

Celé to však má jedno podstatné „ale“. Systém GPS provozuje Ministerstvo obrany Spojených států amerických (Pentagon), které s ním teoreticky může provádět, co uzná za vhodné. Právě tato závislost na jediném poskytovateli vedla další země k vývoji vlastního řešení.

Technologie, postavená na satelitech, vyžaduje příslušnou infrastrukturu, tedy primárně je nutné vynést na oběžné dráhy družice. To rozhodně není levná záležitost, proto je většina alternativních systémů víceméně teprve v počátcích, nebo v omezeném provozu.

Velmoci budují alternativy

Jedinou globálně fungující alternativou ke GPS je tak v současnosti ruský GLONASS (Globalnaja navigacionnaja sputnikovaja sistěma). Tento družicový systém dosáhl celosvětového pokrytí i díky iniciativě ruského prezidenta Vladimira Putina.

O své vlastní řešení ale v současnosti usiluje celá řada dalších zemí. Motivací je nezávislost na americkém systému a ekonomické výhody. Jedním ze silných hráčů je Čína, která od roku 2000 rozvíjí satelitní systém BeiDou (北斗 - „Big Dipper“). Budování alternativy ke GPS je zde takřka národní prioritou. Vývoj probíhá pomalu a v současnosti se zaměřuje hlavně na poskytování služeb v Asii.

Číňané však míří mnohem dál. V současnosti usilují o zrychlení vypouštění nových družic a hodlají poskytovat poziční služby po celém světě. Dle Financial Times vypustila Čína v tomto roce celkem jedenáct satelitů, které tvoří téměř polovinu celé sítě. Do roku 2020 pak má přibýt dalších dvanáct, čímž by se z BeiDou stal jeden z největších systémů tohoto typu.

Čína se však neangažuje pouze na oběžné dráze, ale i na Zemi. Po lokálních výrobcích chytrých telefonů vyžaduje, aby jejich zařízení obsahovala čipy s podporou tohoto systému. I proto dnes většina mobilů značky Huawei či Xiaomi podporuje kromě GPS také Beidou a ruský GLONASS.

Další země mají těžší pozici

Významní hráči v segmentu mobilních zařízení, jako jsou Alphabet a Apple, nyní stojí před zásadní otázkou: jaké systémy pro zjišťování polohy by měly jejich mobily podporovat? Například iPhony se pyšní tím, že po celé planetě dostává zákazník zařízení s identickým hardwarem. Nyní stojí na rozcestí, kdy se výrobce musí rozhodnout, zda poskytne samostatnou verzi pro čínský trh s podporou Beidou, nebo implementuje tuto podporu globálně a bude riskovat srážku s americkými bezpečnostními úřady.

Rusko a Čína však nejsou jediné země, které staví svou vlastní alternativu ke GPS. Vesmírný program jako jednu z národních priorit odstartovalo i Japonsko. Klíčovým prvkem je vybudování polohovacího systému. Satelitní systém Quasi-Zenith má rozpočet 120 miliard japonských jenů (asi 25 miliard korun) a jeho primárním cílem je pokrytí „země vycházejícího slunce“.

Zásadní překážkou většího rozšíření japonského systému je v současnosti vysoká cena přijímačů. Mitsubishi Electric začal minulý čtvrtek prodávat přijímače s přesností několika centimetrů, jejichž ceny se pohybují v řádu milionů jenů. Ač by se tak precizní určení pozice hodilo například v segmentu autonomních vozidel, zatím je z hlediska nákladů nepoužitelné.

Ostatní spíše paběrkují

Další zemí, usilující o vlastní systém pro určování polohy, je Indie. V rámci lepšího pokrytí subkontinentu bylo vypuštěno sedm družic systému IRNSS. Již nějaký čas se také mluví o tom, že kvůli Brexitu bude muset Velká Británie místo evropského Galilea odstartovat vlastní projekt. A když už je řeč o Galileu, zatím poslední zprávy tvrdí, že plně funkční bude v roce 2019.

Pokud to shrneme, můžeme konstatovat, že místo jednoho satelitního polohového systému GPS jich dnes máme sedm. Zásadní roli však bude hrát ekonomická otázka. Zatímco čínští výrobci hardwaru implementují podporu GLONASSu a Beidou, neboť náklady rozpustí mezi miliardu potenciálních zákazníků, v případě Japonska s desetinovou populací bude šance na snížení cen podstatně menší. Ve Velké Británii bude situace ještě napínavější.

Teoreticky se časem dočkáme jednoho čipu, který bude podporovat všechny významné satelitní systémy. Zde ale mohou narazit zejména výrobci, prodávající své produkty na území USA. Podpora čínských a ruských technologií by mohla být v rozporu s americkými zákony o bezpečnosti. Bude jistě zajímavé sledovat, jak se situace v tomto bouřlivě se rozvíjejícím segmentu bude rozvíjet.

Diskuze (10) Další článek: Prvenství a rekordy kosmonautů: Lidé hnaní poznáním zvládnou úžasné věci

Témata článku: Apple, Japonsko, Země, USA, Družice, iPhone, Satelit, GPS, Čína, Velká Británie, Indie, Alphabet, Evropská unie, Rusko, Mobilní telefon, Navigace, Huawei, Pentagon, Xiaomi, Galileo, Americký zákon, Vojenský účel, Japonský jen, Rozvíjející segment, Vladimir Putin, Nejlepší mobilní telefony na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 125

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Finanční správa tento měsíc spustí Moje Daně. Přiznání má být hračka
Lukáš Václavík
eIdentitaČeskoeGovernment
Jak najít hranice území obcí a okresů, abyste věděli, kde se můžete pohybovat
Filip KůželJakub Čížek
KoronavirusMapy
Konec modrých obrazovek smrti? Microsoft vydává mimořádnou aktualizaci pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

** Počítač dnes ochrání kdejaký antivirus ** Drobná krabička Omni se postará rovnou o celou domácí síť ** Bude ji odposlouchávat, analyzovat a blokovat útoky

Jakub Čížek | 120

Jakub Čížek
AntivirusIoT
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC