Satelitní síť Iridium ještě žije, ale tak tak

Firma se vyhnula bezprostřednímu bankrotu finanční injekcí, ale řešení stejně nikdo nevidí.
Iridium, firma obkružující svými 66 satelity Zemi a umožňující volat skutečně odkudkoli kamkoli, měla být kdysi štikou v rybníce či málem záchranou mobilní telefonie. Dnes je ale v tak vážných finančních problémech, že se situace jeví jako neřešitelná – na firmě leží dluh jedné a půl miliardy dolarů po splatnosti, který není z čeho hradit, protože provoz sítě zřejmě není schopen vydělat ani sám na sebe. Celková finanční zátěž ležící na firmě je bohužel ještě mnohem vyšší, dosahuje čtyř miliard dolarů. Firma Iridium (zakladatel a největší akcionář je společnost Motorola, ta také dodává velkou část technologií), již sama sebe poslala do konkursu (k čemuž je podle amerických zákonů povinná, pokud její finanční výsledky dosáhnou určitých parametrů); z akutního nedostatku provozních financí jí ale hrozilo zastavení činnosti po českém vzoru „není ani na výplaty“.

Motorola ale nečekaně firmu podržela, když uvolnila dalších 20 mil. dolarů – ty postačí na udržování provozu (technicky i mzdy zaměstnancům), ale situaci firmy neřeší. I když se zájem o služby Iridia zvyšuje (firma podstatně snížila hovorné a uvedla na trh výrazně lepší i levnější mobilní telefony schopné využívat tyto služby), je k operativnímu profitu stále daleko, nehledě na čtyřmiliardový dluh. Co bude s Iridiem dál, je skutečně a doslova stále „ve hvězdách“. Pokud by byla činnost firmy zastavena, věřitelé nedostanou vůbec nic – satelity na oběžné dráze zřejmě příliš zpeněžit nepůjde, a mimo ni firma má tak malé majetky, že bude vůbec ráda, když pokryjí náklady na bankrot. Firma proto dále hledá někoho, kdo by umožnil pokračování v její činnosti, byť po velké restrukturalizaci; zatím se ale nikdo nenašel, protože recept na to, jak restrukturalizovat projekt, který byl vytvořen za jediným účelem telefonování přes satelitní síť, v něco jiného, co by mohlo eventuelně vynášet, nikdo nezná.

Váš názor Další článek: Šedý aukční trh: nový fenomén

Témata článku: Satelit, Iridium, Profit, Malý satelit, Určitý nedostatek, Oběžná dráha, Dluh, Bankrot, Velká hvězda, Velká zátěž

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů