Satelitní internet za 400 Kč měsíčně?

Před rokem jsme rozvířili poklidné vody českého internetu kontroverzním článkem o jednosměrném satelitním internetu, který vyvolal spoustu negativních i pozitivních reakcí. Po jedenácti měsících se s tímto tématem opět vracíme, abychom vám podrobněji objasnili jednotlivé možnosti satelitního připojení včetně změn, které se za tuto dobu udály.

Když jsme na serveru Živě před necelým rokem prezentovali článek o satelitním internetu, vyvolali jsme tímto krokem naprosto nečekaný ohlas. Názory čtenářů byly různé, od těch nadšených až po ty „extrémní“ (tedy že článek podporuje počítačové pirátství, nebo že jde jednostranně kladný nebo P.R. článek). Předem chci tedy upozornit, že článek (tedy ten loňský ani tento) nepropaguje počítačové pirátství, dokonce ani (jak mnozí upozorňovali) nenaznačuje, jak konkrétně se k pirátskému software díky satelitnímu internetu dostat. Je jen na vás, jakým způsobem službu využijete – pakliže jste morální lidé, budete se pohybovat v legálních mezích – naproti tomu, pokud určitá etika pro vás nic neznamená, jistě si možnosti pirátského využití satelitního internetu sami zjistíte a určitě je budete (bohužel) používat. Jak říkám, já nikoho nechci nutit nebo navádět k ilegální činnosti, ovšem nemohu vyloučit, že mnozí z vás satelitní internet k těmto účelům využijí; ovšem to ostatně platí o klasickém internetovém připojení naprosto stejně. Je jen na vás, zdali polknete červenou pilulku :-).

Co to je... ?

Tolik morální a etický úvod, nyní k samotnému satelitnímu internetu. Stejně jako před rokem, i nyní vám přinášíme zkušenosti s používáním jednosměrného způsobu připojení – rozdíl mezi obousměrným připojením je zřejmý: Zatímco u jednosměrného se jako odchozí kanál používá klasické připojení (tedy převážně dial-up) a data pak k vám přicházejí z družice (a to naprosto klasickou parabolou s digitálním konvertorem), obousměrný satelitní internet zajišťuje odchozí i příchozí data přes speciální zařízení a parabolu, a jedná se tedy o internet v pravém slova smyslu (u nás jej provozuje především Contactel SkyContact, Tiscali Sat, SatInternet nebo AstraCom SatDSL.

Klepněte pro větší obrázekOba typy satelitního internetu mají své výhody i nevýhody. Obousměrný nepotřebuje k provozu stávající připojení k internetu, ovšem jeho pořizovací a provozní náklady jsou velmi vysoké. Jednosměrný pak není internetem jako takovým – v nejlepším případě jde o internet „podpůrný“, kdy vaše požadavky odesílané přes odchozí kanál (modemem) jsou přijímány větší rychlostí přes satelit. Výhodou jsou ovšem velmi nízké náklady, nehledě na to, že instalovanou parabolu lze posléze využít i k jiným účelům. Obě služby mají jedno společné: Příliš vysokou odezvu (ping). Nelze tedy rozumně očekávat, že by zpětná odezva byla v řádech milisekund – přeci jen družice jsou vaší parabole velmi vzdáleny, a tak se jedná spíše o ping v řádu sekund. Z toho lze vyvodit, že ani jeden typ satelitního internetu nebude vhodný pro hráče online nebo multiplayerových počítačových her nebo prostě jen uživatelů, kteří požadují nízkou odezvu.

Pouze jedním směrem

My se v dnešním článku tedy zaměříme na satelitní internet jednosměrný především poskytovaný německou společností Europe Online. Během jednotlivých kapitol článku se samozřejmě zmíníme také o další jednosměrné konkurenci, která se během uplynulého roku na našem trhu objevila.

Co je k příjmu potřeba? Prodávaný promo balíček E-DSL obsahuje PCI kartu pro příjem – SkyStar2 DVB od firmy TechniSat a 12 měsíců předplatného ke službám EOL (tedy prémiové služby + 1GB File Fetch a 1 GB brouzdání měsíčně), a to vše za 150 EUR (cca 4800 Kč). To ovšem ještě není všechno – dalším požadavkem je nainstalovaná satelitní parabola o průměru nejméně 60 cm s digitálním LNB konvertorem, nasměrovaná na družici Astra 1 (19.2° E) nebo Eutelsat (7° E) – stručně řečeno: bohatě si vystačíte s parabolou, kterou obdržíte např. v rámci české satelitní televizní nabídky UPC Direct.

Samostatné náklady na parabolu, konvertor a montáž pak vyjdou maximálně na 2000 Kč. Koaxiální konektor z paraboly pak zasunete do SkyStar2 (ale je možno použít i jinou DVB kartu), nainstalujete přiložený software (např. podle našeho dřívějšího článku) a instalace je hotova!

Konfigurace vašeho počítače by přitom měla být alespoň: CPU 500 MHz a 64 MB RAM, já však doporučuji min. CPU 1 GHz a grafický akcelerátor (např. GeForce2 MX) pro plynulé sledování satelitní televize (karta SkyStar2 totiž není vybavena hardwarovým dekodérem).

Poznámka: vyzkoušel jsem pouze instalaci pod Windows, nečekejte tedy zkušenosti s připojením v Linuxu.

V dalších kapitolách se budeme věnovat jednotlivým možnostem, které DVB karta se satelitním internetem nabízí...

Témata článku: Software, Internet, Satelit, Technisat, Soubor, Kanál, Vysoká odezva, Ilegální činnost, DSL, Satelitní televize, Družice, Jazyková bariéra, Levná karta, Příjem, Televize online, Offline, , Spice, Klasické připojení, Služba, Ping, Satelitní internet, Astro, Pace, Astra


Určitě si přečtěte

WALL-E vyfotil Zemi ze vzdálenosti 1 milionů km

WALL-E vyfotil Zemi ze vzdálenosti 1 milionů km

** Malá sonda s přezdívkou WALL-E pořídila fotografii Země a Měsíce ze vzdálenosti 1 milionů km ** CubeSat letí se sondou InSight k Marsu ** InSight přistane na Marsu 26. listopadu

Petr Kubala | 4

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 42

Šéf amerického Red Hatu: Odpojte Brno od internetu a zhroutíme se

Šéf amerického Red Hatu: Odpojte Brno od internetu a zhroutíme se

** V Česku najdete hromadu skvělých vývojářů ** Mnozí z nich přispívají do open-source ** Třeba v brněnském Red Hatu

Jakub Čížek | 51

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 56

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 30

Našli jsme 22 schopných internetových prohlížečů: Vyberte si, který vám nejvíc sedne

Našli jsme 22 schopných internetových prohlížečů: Vyberte si, který vám nejvíc sedne

** Není jen Chrome, Firefox, Edge či Opera. Na výběr máte mnohem více! ** Internetové prohlížeče se liší funkcemi, zaměřením i designem. Našli jsme 22 použitelných prohlížečů pro Windows ** Vyberte si prohlížeč, který vám bude nejvíce vyhovovat

Karel Kilián | 30


Aktuální číslo časopisu Computer

Kdy necháme řídit chytrá auta?

6 Wi-Fi Mesh systémů ve velkém testu

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Znáte pravidla pro létání s drony?