Satelitní internet za 400 Kč měsíčně?

Před rokem jsme rozvířili poklidné vody českého internetu kontroverzním článkem o jednosměrném satelitním internetu, který vyvolal spoustu negativních i pozitivních reakcí. Po jedenácti měsících se s tímto tématem opět vracíme, abychom vám podrobněji objasnili jednotlivé možnosti satelitního připojení včetně změn, které se za tuto dobu udály.

Když jsme na serveru Živě před necelým rokem prezentovali článek o satelitním internetu, vyvolali jsme tímto krokem naprosto nečekaný ohlas. Názory čtenářů byly různé, od těch nadšených až po ty „extrémní“ (tedy že článek podporuje počítačové pirátství, nebo že jde jednostranně kladný nebo P.R. článek). Předem chci tedy upozornit, že článek (tedy ten loňský ani tento) nepropaguje počítačové pirátství, dokonce ani (jak mnozí upozorňovali) nenaznačuje, jak konkrétně se k pirátskému software díky satelitnímu internetu dostat. Je jen na vás, jakým způsobem službu využijete – pakliže jste morální lidé, budete se pohybovat v legálních mezích – naproti tomu, pokud určitá etika pro vás nic neznamená, jistě si možnosti pirátského využití satelitního internetu sami zjistíte a určitě je budete (bohužel) používat. Jak říkám, já nikoho nechci nutit nebo navádět k ilegální činnosti, ovšem nemohu vyloučit, že mnozí z vás satelitní internet k těmto účelům využijí; ovšem to ostatně platí o klasickém internetovém připojení naprosto stejně. Je jen na vás, zdali polknete červenou pilulku :-).

Co to je... ?

Tolik morální a etický úvod, nyní k samotnému satelitnímu internetu. Stejně jako před rokem, i nyní vám přinášíme zkušenosti s používáním jednosměrného způsobu připojení – rozdíl mezi obousměrným připojením je zřejmý: Zatímco u jednosměrného se jako odchozí kanál používá klasické připojení (tedy převážně dial-up) a data pak k vám přicházejí z družice (a to naprosto klasickou parabolou s digitálním konvertorem), obousměrný satelitní internet zajišťuje odchozí i příchozí data přes speciální zařízení a parabolu, a jedná se tedy o internet v pravém slova smyslu (u nás jej provozuje především Contactel SkyContact, Tiscali Sat, SatInternet nebo AstraCom SatDSL.

Klepněte pro větší obrázekOba typy satelitního internetu mají své výhody i nevýhody. Obousměrný nepotřebuje k provozu stávající připojení k internetu, ovšem jeho pořizovací a provozní náklady jsou velmi vysoké. Jednosměrný pak není internetem jako takovým – v nejlepším případě jde o internet „podpůrný“, kdy vaše požadavky odesílané přes odchozí kanál (modemem) jsou přijímány větší rychlostí přes satelit. Výhodou jsou ovšem velmi nízké náklady, nehledě na to, že instalovanou parabolu lze posléze využít i k jiným účelům. Obě služby mají jedno společné: Příliš vysokou odezvu (ping). Nelze tedy rozumně očekávat, že by zpětná odezva byla v řádech milisekund – přeci jen družice jsou vaší parabole velmi vzdáleny, a tak se jedná spíše o ping v řádu sekund. Z toho lze vyvodit, že ani jeden typ satelitního internetu nebude vhodný pro hráče online nebo multiplayerových počítačových her nebo prostě jen uživatelů, kteří požadují nízkou odezvu.

Pouze jedním směrem

My se v dnešním článku tedy zaměříme na satelitní internet jednosměrný především poskytovaný německou společností Europe Online. Během jednotlivých kapitol článku se samozřejmě zmíníme také o další jednosměrné konkurenci, která se během uplynulého roku na našem trhu objevila.

Co je k příjmu potřeba? Prodávaný promo balíček E-DSL obsahuje PCI kartu pro příjem – SkyStar2 DVB od firmy TechniSat a 12 měsíců předplatného ke službám EOL (tedy prémiové služby + 1GB File Fetch a 1 GB brouzdání měsíčně), a to vše za 150 EUR (cca 4800 Kč). To ovšem ještě není všechno – dalším požadavkem je nainstalovaná satelitní parabola o průměru nejméně 60 cm s digitálním LNB konvertorem, nasměrovaná na družici Astra 1 (19.2° E) nebo Eutelsat (7° E) – stručně řečeno: bohatě si vystačíte s parabolou, kterou obdržíte např. v rámci české satelitní televizní nabídky UPC Direct.

Samostatné náklady na parabolu, konvertor a montáž pak vyjdou maximálně na 2000 Kč. Koaxiální konektor z paraboly pak zasunete do SkyStar2 (ale je možno použít i jinou DVB kartu), nainstalujete přiložený software (např. podle našeho dřívějšího článku) a instalace je hotova!

Konfigurace vašeho počítače by přitom měla být alespoň: CPU 500 MHz a 64 MB RAM, já však doporučuji min. CPU 1 GHz a grafický akcelerátor (např. GeForce2 MX) pro plynulé sledování satelitní televize (karta SkyStar2 totiž není vybavena hardwarovým dekodérem).

Poznámka: vyzkoušel jsem pouze instalaci pod Windows, nečekejte tedy zkušenosti s připojením v Linuxu.

V dalších kapitolách se budeme věnovat jednotlivým možnostem, které DVB karta se satelitním internetem nabízí...

Témata článku: Software, Internet, Satelit, TV, Technisat, DSL, Jazyková bariéra, Neziskový projekt, Satelitní přijímač, Družice, Levná karta, Parabola, , Soubor, Pace, Eutelsat, Televize online, Ping, Ilegální činnost, Omezené sdílení, Televize Joj, Kanál, Etika, Offline, Astro


Určitě si přečtěte

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 108

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 15

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 47


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky