Riziko, že někomu spadne něco na hlavu, nemusí vycházet jenom z těles na orbitální dráze. Stalo se, že člověka zabila hrouda zmrzlé moče z letadla - což je velmi dehonestující smrt. Dnes už se WC v letadlech takto nevyprazdňují.
Podle jakého vzoru skloňujete "orbit"?
zena?
Jak muzes sklonovat podstatne jsme muzskeho rodu podle vzoru zena? Tak snad podle vzoru "hrad".
Místo přiblblých článků o tom komu spadne satelit na hlavu by se mělo opravdu vážně diskutovat co způsobí určité procento Muskových satelitů mimo kontrolu (což je statisticky nevyhnutelné), když se srazí s jinými tělesy na oběžné dráze. Při zkušenostech s jinými kosmickými srážkami, kdy počet kosmického smetí roste geometrickou řadou, tady totiž opravdu hrozí velké problémy v budoucím využívání oběžné dráhy země.
Prosím ukaž mi výpočet jak jsi k tomu dospěl? Tohle je na nedostatečnou z matematiky základní školy.
A? Ksichtokniha prokazatelne zabiji uz leta (nebezpecna selficka, pouzivani patlafounu pri rizeni) a nikoho to netankuje.
Jak souvisi pouziti telefonu za jizdy s Facebookem?
Takhle to má fungovat.https://www.elonx.cz/spacex-ma-povoleni-provoz...
Jakmile jde o Elona, mění se většina čtenářů v diskutéry novinek apod. Bez jakékoli znalosti a argumentů zpochybňují něco, čemu nerozumí...
coz dava smysl, protoze Elon je znamy lhar, ktery nic nedokazal...ted krome revolucne levnych raket, ktere umi pristavat a znovu letet (F9), nejvykonnejsi soucasne operacni rakety (FH), revolucnich elektromobilu (S,X,3), revolucnich uzlosti energie (tesla power) atd. atd....
Přesně o tomhle mluvím. Krom toho, o polovině těch věcí se dá pochybovat...
No jo, to mi připomíná jeden vtip...https://kreslenyvtip.cz/sites/default/files/style...
jeli šance větší než 0%, je reálná. wtf?
Šance, že na Tebe spadne letadlo je taky nenulová. A řešíš to nějak? Nebo že si Kim zapomene vzít prášky a pošle někam šlapací bombardér s tou jednou bombou, co má..... 😀
Zkus psát k věci a nevymejslej komentáře jen proto aby sis připadal ze ke všemu mas co rict
z coho su tie druzice vyrabane? som si isty ze dokladnejsim vyberom materialov(tj napr ocelove sroby nahradit nejakou zliatinou zliatinou horcika) by slo zabezpecit ze zhoria cele.staci na problem muska upozornit, musk vyriesi.
Ekofašouni Ti vysvětlí, že se při tom hoření v atmosféře vyprodukuje vagón CO2 a že by bylo lepší, aby to raději dole někoho zabilo...
Kde to lidi berete? vetsina muze spadnout nekomu na hlavu 😀 prej 45% to jsou oceany tak male? a navic i kdyby tak vam nic nerika odklizeci cast pro satelity? navic 12000 druzic? vy asik nevite kolik je tam bince 😀 pocita se to jiz na 100 000 😀 zapojte mozek a neco si o tom prectete nez zacnete reagovat ci dokonce psat clanky 😀
OK, tak tedka to bude 112000. Pockej, az ti nejaka spadne na hlavu ... 😉Jenomze to se tedka nedozvime. To se dozvime az za x let a mozna uz si ani nikdo nevzpomene, co jsi tady psal ...Standarty NASA by se měly dodržovat. Určitě jim předcházela nějaká dlouhá diskuze a zkoumání vědců. Kde je ta hranice? A když se stanoví nová. mírnější, tak za nějakou dobu se třeba najde zase nějaký jiný milionář, co ví všechno nejlíp a řekne: a můžu ji o malinko překročit?
No tak když jsme u těch výpočtů, tak pokud by to měl být malý vůz, tak se do nákladového prostoru dají tak 4 maximálně. To máme 3000 potřebných startů. Aby je vůbec vynesl nahoru za 6 let než mu první začnou padat, musel by startovat 2x denně bez ohledu na počasí atd. To je pochopitelně naprostý nesmysl. V podstatě to má jediné řešení. Ty satelity budou mnohem mnohem menší, takže jich půjde vynést desítky najednou jako cubesaty.
Do nákladového prostoru Falconu 9 by se mělo vejít kolem 20 satelitu a do BFR až kolem 200, tohle to jsou opravdu malé satelity, menší než třeba Iridium se kterýma minulý rok vyletěly první dva testovací satelity Starlinku.
I při 20 satelitech na start by to znamenalo 100 startů ročně. To je opravdu hodně startů, které by stály opravdu hodně peněz. Ekonomická návratnost celého projektu je pak velmi nejistá. Ve vyspělých zemích, kde mají lidé dost financí, je dost slušná infrastruktura s lepšími parametry. No a v rozvojových zemích ta infrastruktura sice chybí, ale lidi zase nemají tolik peněz, aby je dávali za satelitní telefony. Vpodstatě to je známá věc už od počátků Iridia, že se jedná o řešení pro specifickou skupinu lidí, ale pro většinu je výhodnější použít normální mobil, který nabídne lepší parametry za nižší cenu.
Proč ignoruješ ten BFR?Nezapomeň, že SpaceX má opakovaně použitelné první stupně schopné být více než 10 letů. Tím se náklady na start dostávají úplně do jiných úrovní.Tady není řeč o satelitních telefonech, ale satelitním internetu na nízké oběžné dráze. I ve vyspělých zemích má rychlý a kvalitní internet málo kdo. Pouze lidé žijící ve větších městech. Je spousta lidí, kteří jedou na nějaké pofiderní wifi. Ne všude je natáhlá optika.
To se ještě uvidí, jak a za kolik budou v praxi "opakovatelně použité". 😉
BFR neignoruju, jen zatím nelétá. No a znovupoužitelnost je fajn, ale ani tak to neznamená, že by se létalo zadarmo. Kromě toho se sem tam nějaký start nepovede. Ani při desetinové ceně za vynesení by to v tomto objemu znamenalo opravdu hodně velkou částku.Satelitní internet je na tom proti satelitnímu internetu ještě hůř. Latence je u satelitních datových přenosů kolem půl vteřiny. To sice může ve spoustě případů dostačovat, ale i ta nejhorší pofiderní wifi má latenci desetkrát nižší. Navíc tam bude proti pozemním bezdrátovým sítím dost omezená přenosová kapacita a dost těžko ji půjde navyšovat znovupoužíváním stejných frekvencích na nekolizních místech - na to mají ty satelity příliš plošné vysílání.
Myslím, že jste čerpal z nějakých pofiderních zdrojů. Zkuste třeba www.kosmonautix.cz, kde to bývá i dobře ozdrojováno.
Tomu čemu říkáte satelitní internet se používá hlavně přes satelity Iridium, tyto satelity jsou zhruba ve 785km což je víc jak dvakrát výš než kdy budou satelity Sarlink, navíc Iridium není konstruováno jako satelit pro vysokorychlostní připojení s nízkou latencí. Starlink slibuje latenci v rozmezí 25–35 milisekund.
Silně pochybuji o ekonomické návratnosti tohoto projektu. Mobilní operátoři mají ve většině vyspělých států již hustou infrastrukturu. I v zapadlé osadě v Beskydech je dostatečně rychlý internet, tak proč ba uživatelé investovali do dalších, zpočátku určitě drahých satelitních mobilů. Navíc budou mít tyto satelitní mobily větší spotřebu elektrické energie a tím větší a těžší baterie resp. menší výdrž baterií. Signál z družice při stejném výkonu vysílače bude cca 10000x slabší než z dnešní BTS!
Nakonec nejdražší kosmický projekt bude očištění oběžné dráhy, abychom si mohli vypustit aspoň pár navigačních družic neb za pár let lidé (Evropané, Američané...) bez nich netrefí ani dvě ulice od domu.
Vždy když se řeší něco podobného, tak si vzpomenu na to, že auta zabíjí každý den na Zemi 3000 lidí a nikdo z aut strach nemá, takže pokud satelitní internet nějak zlepší dopravu, třeba jen o miliontinu, tak si tím "vydělá" na jednoho člověka za rok, kterému může na hlavu spadnout satelit
No, pokud to nebudete zrovna vy, nebo vaše rodina. 😉
Z článku:"… avšak pravděpodobnost, že to schytá někdo jiný, je docela slušná…"tak proč bych si dělal nervy?
Shal, tomanr, walkeer, nastup, rychle obhajovat velkeho guru Muska.EDIT: Ani jsem to nestihl dopsat 😀😀😀
Názor byl 1× upraven, naposled 18. 12. 2018 19:41
Ďakujem, že si si na mna spomenul. Potešilo ma to.
kdyby se podobny vypocet aplikoval na napr. osobni automobily, nebo treba letadla, tak z toho vyjde, ze oboje je treba okamzite zakazat.
U Muska je ten problém, že má nápady různé úrovně - některé dobré, jiné blbé a bohužel má dost peněz na to, aby si zaplatil lidi k jejich realizaci (nebo pokusu o realizaci). A protože je "pan všemocný" - rozuměj "bohatý", nikdo mu neodporuje a snaží se. A tak náš milý Elonek propadl pocitu vlastní neomylnosti a má nápady čím dál tím blbější (vzpomeňme na jeskynní ponorku)
To je jeden možný úhel pohledu. Druhý je ten, že je to boháč s takřka neomezeným rozpočtem, který zároveň není kolenovrt, který na každý proinvestovaný dolar potřebuje sto stránek studií a analýz rizik. A takový člověk má největší potenciál dosáhnout něčeho víc, než jen úspěšného produktu, který si na sebe vydělá. V minulosti se do vesmírného výzkumu tlačili horem dolem veřejné peníze, protože šlo o politiku a vojenskou převahu velmocí. Když studená válka opadla a vesmírný výzkum přestal táhnout, neb nejisté výsledky ukrutně drahých projektů se dostavují až v dalších volebních obdobích, jsou to přesně takovíto Muskové, kteří musí táhnout pokrok. Protože jedině takovíto bohatí blázni se nebojí prošlapat (a zaplatit) deset slepých cest, aby našli jednu správnou.
Ono bude stačit až se v lednu začnou dělat rampouchy a lidi se opět začnou zabývat skutečnými problémy 😀 Ta pravděpodobnost je v případě rampouchů úplně někde jinde.
Víte že voda v zimě zmrzne? :-O
mas to podlozene nejakou americkou studii nebo jen trepes somariny ?
Na „zabordelovávání” oběžné dráhy už upozorňuji dávno, souhlasím s těmi, co mají rovněž vážné pochybnosti.
Opravil bych to na: “O problému zabordelování oběžné dráhy jsem si něčo přečetl již před delší dobou, ale nejsem žádným způsobem kvalifikovaný na to, abych svá upozornění na tento problém dával na roveň expertům, protože nejsem nabubřelý a sebestředný kretén.”
Tak asi na to neupozorňuješ dost nahlas, dost často a nebo je taky klidně možné, že nikdo z NASA a SpaceX nečte diskuse na Živě.
😀
Až na to, že tyto satelity mají létat na velmi nízké oběžné dráze a po vyčerpání paliva na korekci výšky se tam neudrží a z větší části shoří v atmosféře. Šance, že někoho zasáhnou, je mnohonásobně menší, než že někoho zasáhne meteorit. Tedy ne nulová, ale mnohonásobně pravděpodobněji se z vás při pátečním losování stane miliardář.
Coz neni tak vyjimecne, v Americe ty mnohamilionove castky vyhravaji snad kazdy rok.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.