SAP vzrostl o 17 %: slušné, ale není to, co bývalo

Zisky se nepatrně zmenšily, ale na konec tisíciletí to jsou stále dobré výsledky.
Věčně se o čtyřicet procent meziročně růst nedá: to poznal nedávno Microsoft a nyní i SAP AG, největší světový producent podnikových informačních systémů. Obrat SAPu za první polovinu roku činil 2,34 EUR (de facto totéž v dolarech), což je vzestup o 17 % oproti stejnému loňskému pololetí. Čistý zisk ale poklesl na 240 mil. EUR oproti 250 mil. EUR z loňského roku. Poslední čtvrtletí ale potvrdilo klesající tendenci: zisk vzrostl jen o 13 %, zisk poklesl o 7 %.

Šéf firmy Hasso Platner uvedl, že když vezme v úvahu „obrovský vliv Internetu na trh s obchodním softwarem“, tak je spokojen, a dodal, že SAP je nyní dobře připravený právě na tyto změny a rychle je začne využívat.

Nejvyšší růst měl SAP v Evropě (EMEA), což je docela překvapivé – tuto oblast totiž měl už historicky dobře nasycenou, daleko menší podíl na trhu má v USA či Asii, ale tam se mu skoro nedařilo růst. Zajímavé je, že zdaleka největší růst zaznamenaly konzultační služby, a to o gigantických 57 % na velice vysokou částku 741 mil. EUR.

Živě komentuje: je naprostou pravdou, že pokles růstu SAPu je způsoben „internetovou ekonomikou“: i velké firmy cítí, že dnešek a hlavně zítřek budou asi vyžadovat o hodně jiné systémy než dnešní do značné míry proprietární a monolitické produkty. Už daleko méně jisté je, že i zde budou hrát dominantní roli právě dnešní dodavatelé podnikových systémů (velká čtyřka SAP, Baan, Oracle, Peoplesoft); určitě jim bude docela nezvykle konkurovat řada dalších dodavatelů, z jedné strany velký Microsoft, z druhé strany řada úplně malých firem. Neboť jedna z pouček internetové éry je, že není malých firem, že internetová ekonomika stírá rozdíly mezi malými firmami a giganty, mezi jejich schopnostmi oslovit zákazníky a pracovat s vlastními informacemi. SAP připravuje mimořádně zajímavý mySAP.com, který nepochybně zaujme především současné zákazníky firmy; ale přece jen není pro firmu, stejně jako pro další giganty snadné ukázat, že náhle patří mezi progresivisty nové ekonomiky.

Diskuze (1) Další článek: Linux a jeho LCDAT

Témata článku: Microsoft, Největší rozdíl, PeopleSoft, Nen, Ekonomika, Nejvyšší růst, Malý podíl, Největší producent, SAP, Klesající podíl, Velký růst, Značný rozdíl, Největší dodavatel, Vysoká částka, Velký zisk, Velká čtyřka, Nejvyšší zisk, Malý producent


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch