SAP už řídí v největší automobilce i lidi

V mladoboleslavské automobilce, stejně jako v celém koncernu Volkswagen, je postupně nasazován integrovaný podnikový informační systém SAP R/3. V minulých dnech se oběma firmám podařilo nasadit modul HR, který je určen pro řízení lidských zdrojů, česky je to personalistika.
V mladoboleslavské automobilce, stejně jako v celém koncernu Volkswagen, je postupně nasazován integrovaný podnikový informační systém SAP R/3. V minulých dnech se oběma firmám podařilo nasadit modul HR, který je určen pro řízení lidských zdrojů, česky je to personalistika. Na toto řešení se přijelo podívat v pátek 13. listopadu (!!!) několik set lidí z řad potenciálních uživatelů z nejrůznějších oborů.

Co to jsou lidské zdroje
Aplikace personalistiky HR se dělí na dva samostatné moduly, a sice modul PA, který řeší problematiku personální správy a zpracování mezd, a modul PD, který je určen pro realizaci personálního plánování a podporu personálního rozvoje.

Moduly PA a PD lze implementovat najednou nebo postupně přičemž je možné i jejich samostatné použití. Mezi oběma moduly však existuje velmi propracovaná integrace, která z nich činí komplexní aplikaci systému R/3. Vzhledem k tomu se plná funkčnost obou modulů projeví až při jejich současném použití.

Aplikace HR má nejen silné vnitřní vazby, ale je integrována s mnoha dalšími aplikacemi systému R/3. To z ní činí potřebnou součást integrovaného informačního systému, neboť zaměstnanci jsou (resp. měli by být) nejcennějším zdrojem a investicí každého podniku.

Pod pojmem PA -- Personální administrace a mzdy je chápána funkčnost rozsáhlých oblastí, jejichž jádrem jsou personální kmenová data. Tato kmenová data představují velký komplex relativně stálých personálních informací, např. osobní údaje, pracovní zařazení, pracovní doba a mnoho dalších (časový management, zúčtování mezd a platů, správa uchazečů...).

Pod pojmem PD -- personální plánování a rozvoj, se rozumí souhrn různých komponent a funkcí, které společně řeší správu všech podstatných dat a podporu procesů s cílem efektivního a kvalitního personálního plánování (plánování pracovní doby a služeb, plánování kariéry a nástupců, plánování využití personálu, plánování a správa akcí, řízení změn, kvalifikace a požadavky, plánování personálních nákladů...).

Mezi jednotlivými komponentami existují propracované vazby. Existují rovněž integrační vazby na komponenty modulu PA (kmenová data) a na další moduly systému SAP R/3.

Velké sousto sežvýkáno
Jak již bylo uvedeno, na základě spojení tehdejšího státního podniku AZNP s koncernem VW bylo nutno standardizovat i podnikové informační systémy. Proto byl přijat systém SAP, z něhož již ŠKODA AUTO využívá moduly Finanční účetnictví, kontroling, materiálové hospodářství, personalistiku a zúčtování mezd. Přitom musela ŠKODA AUTO mj. přejít v rámci modulu HR ze systému R/2 na systém R/3, a to i z toho důvodu, aby její podnikový informační systém fungoval i v příštím tisíciletí. Přechod ostatních modulů R/2 na R/3 probíhá i nadále.

Práce na modulu PD byly zahájeny v prosinci 1996, systém byl hotov v polovině roku 1997 a produkční provoz PD je od dubna 1998. Práce na modulu PA byly zahájeny březnu 1997, dokončeny byly v prosinci 1997 a produktivní provoz PA je od května 1998. Sami pracovníci firmy SKODA AUTO doporučují, aby se v celém modulu HR nejprve začalo s analýzou a přidělováním přístupových oprávnění.

Přestože byl pro nasazení systému R/3 vyčleněn velmi malý tým několika lidí, první zúčtování mezd proběhlo již v roce 1998, a skluz celé realizace činil pouhý měsíc.

Systémová základna
Moduly PD a PA běží pod operačním systémem Windows NT 4.0, použitou databází je Oracle 7.3. Při zahájení prací byla použita verze SAP R/3 verze 3.0F, produkční verzí je R/3 verze 3.0H. Celkový počet zavedených licencí samotného modulu HR je 250, a k těmto klientským místům má přístup několik set vedoucích pracovníků. Tento přístup vychází z licenční politiky SAP.

Celkový počet lidí v automobilce, kteří jsou do modulu HR starému R/3 zavedeni, je 22 tisíc.

Celé řešení jeden nezvládne
Protože se pro SAP jednalo o pilotní projekt, na celé realizaci se podíleli tři nejlepší konzultanti firmy SAP. Už jen proto, že se zároveň jednalo o migraci ze staršího systému R/2 na nový R/3. Kromě toho se na realizaci podílelo několik firem, které měly se systémy R/2 a R/3 zkušenosti. Například firma Comsoft přidala funkce pro zahraniční pracovní cesty, týmovou práci, zlepšovací návrhy, podpisová oprávnění a sestavy.

Klíčoví zaměstnanci firmy ŠKODA AUTO, kteří se na zavádění spolupodíleli, rovněž prošli školením v sídle SAP v německém Walldorfu.

S podnikovým informačním systémem je to jako s domem -- nikdy není zcela hotov. Stejně tak je tomu i ve Škodě automobilová, kde ještě nějaká práce na částech PA a PD modulu HR zbývá. V části PA ještě zbývá rozchodit např. management uchazečů, v části PD je rovněž ještě třeba něco dopilovat.

Váš názor Další článek: Ikonka Tento počítač na ploše – otevřít nebo prozkoumat?

Témata článku: Windows, Automobily, Sestavy, Lidské zdroje, Volkswagen, Pouhý měsíc, Modul, Lidský pracovník, Celý systém, Různé automobilky, Automobilka, Lidský zdroj, Lidská práce, Podniková verze, VW, Celá firma, Lidský zaměstnanec, Podniková část, HR, SAP


Určitě si přečtěte

Američtí mariňáci si tisknou kasárna z betonu na 3D tiskárně

Američtí mariňáci si tisknou kasárna z betonu na 3D tiskárně

** Americká námořní pěchota nedávno představila 3D tištěná kasárna pro vojáky ** Ty jim tiskne velká 3D tiskárna na beton ** Výsledkem je solidní obytný prostor, který je slušně chráněný před nepřátelskou palbou

Stanislav Mihulka | 18

Jak horko bude ve vašem městě, až vám bude 80 let? Podívejte se, jak se projeví klimatické změny!

Jak horko bude ve vašem městě, až vám bude 80 let? Podívejte se, jak se projeví klimatické změny!

** Srpen byl třetí nejteplejší za posledních více než sto let ** Bude to ale daleko horší, jak ukazuje aplikace NYT ** V Praze vzroste počet horkých dní na čtyřnásobek

Karel Kilián | 21

Windows 10 už jsou na 700 milionech počítačů, ale není to jen labutí píseň?

Windows 10 už jsou na 700 milionech počítačů, ale není to jen labutí píseň?

** Windows 10 překonaly hranici 700 milionů instalací ** To je úctyhodné číslo a miliarda se blíží ** Analýzy ale i tak ukazují proměnu, jak používáme počítače a mobily

Jakub Čížek | 49

Dell XPS 13: Když vás ostatní doženou až za tři roky

Dell XPS 13: Když vás ostatní doženou až za tři roky

** XPS 13 nastartoval trend notebooků bez rámečků ** Letošní model kompletně přechází na USB-C ** Navzdory malému tělu se řadí výkon ke špičce

Tomáš Holčík | 34

Vylaďte si Wi-Fi: Podívejte se, jaká pásma máte doma volná a kam signál nedosáhne

Vylaďte si Wi-Fi: Podívejte se, jaká pásma máte doma volná a kam signál nedosáhne

** Prozkoumejte, jaké pásmo je pro vaši síť nejlepší ** Díky heat mapě snadno poznáte, kde to bude se signálem horší ** Vše zvládnete i z mobilního telefonu

Vladislav Kluska | 36


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku