SAP u nás mnohem úspěšnější než v celosvětovém měřítku

České zastoupení SAPu se loni vytáhlo: nárůst o 40%, obrat se blíží k miliardě.
SAP ČR, české zastoupení světově nejúspěšnější firmy v oblasti podnikových informačních systémů SAP AG, oznámil vynikající nárůst obratu za rok 1998. Příjmy jsou už nedaleko od miliardy korun – z předloňských 662 stouply na 927,5 miliónu, tedy o více než 40 %. Protože konkurence většinou takový růst nezaznamenala, zvýšil se podíl SAPu na celkové oblasti podnikového aplikačního software – ten činil podle studie nezávislé společnosti IDC v roce 1997 45 %, za loňský rok ještě není spočteno.

SAP ČR získal loni 28 nových zákazníků (z nejzajímavějších: ministerstvo vnitra ČR, Česká pojišťovna, Eurotel, Česká pošta, Nová Huť Ostrava). Z pohledu vývoje software bylo podstatné uvedení nové verze SAP R/3 v. 4.0, který hlavně rozšířil možnosti v celém dodavatelském řetězci. Letos se plánuje uvedení verze 4.5 a několika řešení pro konkrétní odvětví. SAP ČR má dnes 153 instalací u 143 zákazníků; v českém zastoupení pracuje 140 zaměstnanců.

Živě komentuje: výsledky SAPu jsou vynikající a nečekané. Vynikající proto, že SAP je zatím doma především ve velkých firmách a jestli se současná ekonomická krize dotýká některých podniků více než jiných, tak jsou to právě ti velcí až největší, pouze s několika výjimkami. Nečekané proto, že se už na konci roku 1997 tvrdilo, že je u nás „přeSAPováno“, že každý, pro koho byl SAP vhodný, jej už má. Část pravdy je v tom, že velké zakázky (Česká pošta, pojišťovna, Eurotel) jsou dlouho dopředu dojednány a pak se řadu měsíců připravují k realizaci, takže devadesátý osmý vlastně realizoval zakázky uzavřené o rok dříve.

Pokud tedy ještě nebylo přesapováno loni, letos už v oblasti velkých firem toto nebezpečí hrozí akutněji. SAP AG je ostatně v podobné situaci i celosvětově a hledá recepty na další růst – jedním z nich je rozšiřování oborových řešení a obohacujících modulů, druhým pak řešení pro střední firmy (Starter Kit). I s těmito produkty (pokud se je navíc podaří firmě uvést na trh včas, což se nezdá být jisté) se bude SAPu velmi těžko letos realizovat v ČR i celosvětově takový růst jako dříve; úspěchem by možná bylo i poloviční růstové procento.

Váš názor Další článek: Microsoft reaguje na článek o chybě v SQL serveru 7.0

Témata článku: Software, Největší nebezpečí, Velký růst, Nová studie, MER, Střední příjem, Vynikající nárůst, SAP, Nečekaná situace, Celosvětové měřítko, Nejúspěšnější uvedení, Starter


Určitě si přečtěte

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 242

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

** Po dvou měsících tu máme další linuxovou kopii ** Tentokrát jde o imitaci Desítek ** Sestavili ji brazilští geekové nad Ubuntu

Jakub Čížek | 143

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

** MyHeritage slibuje nejlepší neuronovou síť pro vylepšování fotek ** Funguje tím líp, čím horší fotku upravuje ** Otestovali jsme desítky různých snímků

Marek Lutonský, Lukáš Václavík | 39


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně