SAP stále stoupá raketovým tempem, zisk je ale menší

SAP stále realizuje úspěšný blitzkrieg proti svým konkurentům; zisk se ale už v podobné výši realizovat nezdařilo.
Německá firma SAP AG válcuje konkurenty v oblasti podnikových informačních systémů podobně jako Microsoft v operačních systémech či kancelářských programech (a je mimochodem jen otázkou času, kdy se tito dva giganti střetnou). Za loňský kalendářní rok vzrostl obrat SAP o 41% na 5.05 miliardy dolarů; prodej produktu R/3 vzrostl o 31%. Vzrostl i zisk firmy, nicméně už ne o takové procento – činil 1.14 miliardy dolarů, o patnáct procent oproti předchozímu roku.

Nižší zisk odůvodňuje firma nepříznivými měnovými kurzy (příliš silný dolar) a negativním ekonomickým vývojem v Japonsku a Rusku. Šéf firmy Hasso Plattner uvádí, že firmě se podařilo uvést na trh výborné produkty "nové dimenze“, určené pro řízení rozhodovacích procesů a podporu dodavatelských řetězců. SAP loni rovněž investoval do nových pracovníků – počet zaměstnanců firmy se totiž zvýšil skoro na 20 000, což je o polovinu víc než v roce 1997. Pro letošek odhaduje SAP nárůst obratu firmy mezi 20-25%; přesné auditované výsledky SAP AG, jakož i SAP ČR budou známy koncem března.

Živě komentuje: SAP má zisky především dvojí, z prodeje systému a z poskytovaných služeb; pokud bude SAP odvádět kvalitní práci, budou příjmy ze služeb (údržba, upgrade, programování, analýzy atd.) stále více převyšovat příjmy z prodeje – každý nový zákazník totiž časem přivede do pokladny SAP pravidelný přítok financí. Vzrůst obratu o 41% je mezi giganty ojedinělý – blíží se mu Microsoft, a ostatní (IBM, HP, Intel, Sun atd.) už jsou daleko vzadu. I kdyby SAP letos vzrostl „pouze“ o 20-25%, stále to bude vysoce nad průměrem konkurence. Vedoucí role SAPu se tak postupně posiluje a stává se už skoro hrozivou – v řadě evropských zemí má SAP tržní podíl mezi vysoce nad padesát procent, má reference prakticky „od A do Z“, a to je situace, ve které se konkurentům velice těžko získávají zákazníci. Zatím ještě nejslabší pozici má SAP v USA, kde je přehršel silných a tradičních konkurentů; firmě se ale už i zde podařilo získat několik slavných jmen amerického průmyslu.

Váš názor Další článek: SmartSuite R10: Lotus boj nevzdává

Témata článku: Microsoft, Programování, SAP, Americký řetězec, Rozhodovací proces, Přesná pozice, Zisk, Menší, Tempe, Dimenze, Sto, TEMP

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost