SAP jde plnou parou na trh středních a menších firem

Na své výroční konferenci to světová jednička v podnikovém softwaru sdělila zcela jasně: naším příštím cílem jsou malé a střední firmy.
Z dnešního pohledu, kdy všude tají ledy, se zdá až nepochopitelné, proč velcí producenti tak silně a tak dlouhodobě přehlíželi malé a střední firmy („small and medium businesses“ čili SMB). Producenti vyznávali pouze buď tzv. konzumenty, tj. jednotlivé koncové uživatele (např. Coca-Cola, levné trekingové kolo nebo Microsoft Windows), nebo korporace (SAP R/3, high-end unixový server, manažerský tryskáč apod.). Pro malé a střední firmy tu jakási nabídka byla, ale tvořili ji především lokální, menší dodavatelé: v oblasti výpočetní techniky například lokální producenti účetních programů, domácí výrobci levných telefonních ústředen, lokální „assembleři“ levných serverů a podobně. Pro společnosti jako SAP, Sun, Oracle apod. byly tyto firmy zcela nezajímavé, ale ani třeba Microsoft, byť se verbálně za SMB firmy hodně stavěl, pro ně zrovna na míru šité nabídky neměl: vůbec ne specializovaný software, a v obligátních Windows a Office nabízel jen ne zrovna ohromující množstevní slevy (ve srovnání se slevami na instalace o mnoha tisících „sedadel“ ve velkých firmách).

Nyní se chce k těmto malým sehnout i SAP. Nedávno od společnosti TopManage zakoupil technologie, přetvořil je do produktové nabídky nazvané SAP Business One a chce ji v brzké budoucnosti celosvětově nabízet – alespoň tak se vyjádřili jeho zástupci na nedávno skončené výroční konferenci SAPPHIRE. Zatím je známo uvedení této nabídky v USA (během tří měsíců), pak zřejmě záhy přijde na řadu i ostatní svět.

Slovo SAP je samozřejmě pro menší a střední firmy spojeno s cenami, které mají obvykle u sebe více nul, než kolik je jich zvyklý šéf firmy vídat na souhrnu měsíčních tržeb. Firma sice tvrdí slovy Leo Apothekera (nově jmenovaný „dočasný“ šéf pro americké trhy), že produkt bude mít konkurenční cenu, u zákazníků ale obava pochopitelně přetrvává. Pokud firma vyrábí celou svou historii „Mercedesy“, s odpovídající kvalitou a cenou, není jednoduché náhle přijít s něčím velmi levným, protože by si mohla snadno uškodit u zákazníků, kteří si pořídili její velké a drahé řešení a nyní vidí, že se téměř srovnatelný produkt prodává za zlomek ceny. Tento vnitřní konflikt je u všech výrobců dobře známou věcí, kterou lze těžko překonat a která vede k tomu, že výrobce se drží svého kopyta, soustředí se na určitou třídu produktů i zákazníků a nekonkuruje sám sobě: selhání takovýchto pokusů u těch, kteří se o to pokusili, například u některých automobilových výrobců, jsou dobře známá.

SAP se také evidentně velmi brzy srazí na trhu s Microsoftem. Zatím obě strany udržují dekórum a tváří se, že jsou nejlepší přátelé – SAP chválí Microsoft za to, jak dobře jede jeho software na microsoftích operačních systémech a databázích, a Microsoft stejně tak vyzdvihuje SAP jako svého skvělého softwarového partnera. Všeho do času: doba, kdy proti sobě tyto firmy veřejně vyhlásí džihád, se blíží a obě strany to dobře vědí.

Diskuze (73) Další článek: Finecam S3x: malej a šikovnej se vrací

Témata článku: Software, Microsoft, SAP, Coca Cola, Malý výrobce, Výrobce automobilů, Mercedes, Malý producent, Menší, Trh s, Drahé řešení, Trh, Str, Producent, Leo, Velká korporace, Střední, Odpovídající nabídka, Dočasný šéf, Skvělá budoucnost


Určitě si přečtěte

Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Současná situace cestování zrovna dvakrát nepřeje, kvůli covidu můžeme jezdit leda tak prstem po mapě. A nebo můžeme prsty nechat volné a koukat, jak po mapě cestuje někdo jiný. Díky otevřeným datům dopravních či přepravních společností je to hračka.

Lukáš Václavík | 12

Lukáš Václavík
Doprava
Elon Musk už není nejbohatší na světě. Během jediného dne přišel o 324 miliard korun
Karel Kilián
Jeff BezosTesla MotorsElon Musk
Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 152

Jakub ČížekVladislav Kluska
Týden ŽivěVideo
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 53

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Platby kartou se můžou rozšířit úplně všude. Jako terminál poslouží mobil
Lukáš Václavík
BankaPlacení mobilemNFC