SAP i pro střední firmy?

Společnosti Hewlett-Packard, SAP ČR a FCC Folprecht zahajují program s názvem "HP SAP StartKit", který je určen pro implementaci software SAP R/3 do menších a středních systémů.
Společnosti Hewlett-Packard, SAP ČR a FCC Folprecht zahajují program s názvem "HP SAP StartKit", který je určen pro implementaci software SAP R/3 do menších a středních systémů. Program obsahuje předinstalovaný SAP R/3 na hardware HP, implementační služby a školení; systém je do značné míry nastaven, čímž se zkrátí a zlevní doba implementace. Jako technická platforma byly zvoleny počítače PC se systémem Windows NT, dodávku je možné integrovat v rámci Microsoft BackOffice. Cena tohoto řešení je podle zprávy za "překvapivě příznivou cenu, umocněnou možnostmi financování celého projektu".
Živě komentuje: toto je odvážný krok. SAP byl zatím výsadou velkých firem s minimálně stovkami propojených počítačů; takto je navržen, takto je vymyšlena jeho implementace, podpora a školení, takto byl v tisících firmách instalován a takto je postavena i jeho cena - tedy hodně vysoko, daleko nad možnosti střední firmy (50-100 počítačů) či dokonce firmy menší (málo desítek strojů).
Zpráva bohužel blíže nekomentuje, co je to ona "překvapivě příznivá cena", musím tedy spekulovat. Pokud program střední třídy (typicky Navision, který je u nás asi nejrozšířenější) stojí pro střední firmu zhruba 1 milión Kč v první instalaci a dalšího půl miliónu ročně na podpoře, customizaci a update, pak se uvádí, že SAP bývá jak v pořízení, tak v další práci minimálně pětkrát nákladnější, někdy i řádově nákladnější (například hodina programátora v Navisionu stojí obvykle okolo jednoho tisíce Kč, stojí SAP konzultant i 15 000 Kč/hod). Střední firma - to je v Čechách podnik s 50-200 zaměstnanci a obratem ve výši 100-200 mil. Kč; z mnohých zkušeností vím, že i ten Navision je pro ně zejména v dnešní době drahý. Není přitom snadné postavit SAP Starter Kit (což je stále plnohodnotný, ostrý SAP R/3) postaven na cenovou úroveň těchto systémů, tak se to příliš nebude líbit velkým firmám, které mohou namítat "tak pro nás je základní SAP za tolik a tolik a pro někoho jiného - třeba i mého menšího konkurenta - za pětinu?". Navíc je zde právě otázka systémové podpory, u které se ví, že náklady na ni běžně přesahují cenu systému - opět si nedovedu představit, že by platily dvojí ceny.
Zajímavá je i aliance SAPu s FCC Folprecht a Hewlett-Packard. Potvrzuje jednak nesmírně silnou pozici firmy FCC Folprecht oproti ostatním providerům SAP R/3 u nás. FCC Folprecht se řadu let zabýval spíše se střední úspěšností CADovskými systémy a průmyslovými počítači, ale až v informačních systémech a SAPu zvlášť se mimořádně "našel" a je dnes firmou, jejíž jméno i konkurenti vyslovují s úctou. Zda ale uspěje se "SAPem pro chudé", je tentokrát hodně těžké předpovídat.

Váš názor Další článek: Ohrozí AGP Pro grafiku unixových stanic?

Témata článku: Hardware, Software, SAP, Software SAP, Str, Střední, Drahý stroj


Určitě si přečtěte

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 40

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 110

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 33

David Polesný
VánoceNotebooky
Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5