San Francisco: Nové písmo Applu, které nahradilo Helvetiku

Helvetica je jednou z nejpopulárnějších rodin fontů. U Applu však dosloužila, ve všech systémech ji nahradilo nové San Francisco. Proč Apple investoval do vývoje nového písma?

Apple dnes vydá finální verzi operačního systému OS X 10.11 El Capitan. Mimo kopy nových funkcí a přepracovaných aplikací obsahuje i novou rodinu systémových fontů – San Francisco. Vydáním nového OS X se tak uzavře kompletní přechod – začalo to před rokem hodinkami, poté San Francisco dorazilo do iOS 9, ani ne před měsícem byl představen tvOS a nyní uživatelé dostanou nové písmo i na desktopech.

Mimochodem, není to poprvé, co Apple používá jako název rodiny písem San Francisco – to bylo obsaženo i v prvním Macintoshi z roku 1984. Přece jen však vypadal „mírně“ odlišně.

San_Francisco.png
San Francisco z Macintoshe z roku 1984 (zdroj: Wikipedia)

Sbohem Helvetiko

Výchozím písmem pro mobilní systém iOS (tehdy ještě iPhone OS) byla Helvetica Neue a pro stejnou rodinu fontů se Apple rozhodl i v OS X 10.10 Yosemite. V něm totiž Helvetica nahradila předchozí Lucidu Grande. Jedno z nejpopulárnějších písem však Applu nevyhovovalo a rozhodl se pro dlouholetý vývoj nového. Jeden z vedoucích vývojového týmu uvádí, že na San Franciscu pracovali čtyři roky.

Hlavním důvodem pro přechod je především menší použitelnost Helvetiky pro menší velikosti, které jsou především kvůli hodinkám velmi aktuální. Proto bylo hned od začátku vývoje Watch OS jasné, že Helvetica jako systémové písmo sloužit nebude. Postupem času se rozhodlo, že San Francisco bude použito ve všech aktuálních systémech Applu. Jak dokazuje obrázek níže, v některých případech není drobný text zapsaný pomocí Helvetiky zrovna nejčitelnějším a jeho luštění tak zbytečně narušuje plynulost čtení.

helvasucks.jpg
Helvetica není připravena pro zobrazení drobného textu

Speciální verze pro hodinky i Macy

Společný název San Francisco je použit pro dvě rodiny fontů, které se liší podle svého použití a vychází z dříve používané Helveticy. Tou první je SF pro desktopy a zařízení s iOS, druhou rodinou je pak SF Compact, které je využito právě na malých displejích hodinek.

tree.png
SF je využito v OS X, iOS a tvOS; SF Compact ve WatchOS. Text je pro malý text, Display pro velký

Rozdílem je především chybějící zakulacení v hodinkovém fontu. Opticky se tím zvětší mezery mezi jednotlivými písmeny a písmo se tak stane čitelnějším. Apple se však zabýval prakticky každým znakem a ve zmíněné přednášce byla úprava písma demonstrována na symbolu hashe (či křížku #).

krizek.jpg
Ano, Apple optimalizoval i symbol hashe

Pokud jej totiž v malých velikostech zobrazíte zároveň v tučném řezu, prakticky zanikne prostor uvnitř symbolu a stane se nečitelným. Proto vývojáři při návrhu písma trochu podváděli a prostor uměle zvětšili, ačkoliv již není vyrovnán s vnějšími linkami. Podobně byl modifikován podle řezu každý znak a symbol v SF Compact.

SFvsComp.jpg
Rozdíl mezi SF a SF Compact, který je určený pro hodinky

Text a Display

Kromě toho, že Apple rozděluje San Francisco na dvě rodiny podle zařízení, existují i dvě podrodiny využité jak v SF, tak v SF Compact. Apple je rozdělil na Text a Display. A ačkoliv by se mohlo zdát, že Apple navrhnul písmo i pro offline (tištěné) použití, není tomu tak. Podrodina Text bude využívána pro malé velikosti písma, Display potom pro ty větší (nad 20 bodů).

Rozdíly opět zaručují lepší čitelnost malých textů na menších displejích a naopak velké nadpisy budou úspornější. Na obrázcích si tak můžete prohlédnout několik rozdílů, které se týkají jak celistvosti textu, tak jednotlivých písmen. Všimnout si můžete třeba výraznějších zrn u písmen r a f nebo protáhlejšího chvostu u písmene a. Za takovou optimalizací stojí vlastnost, která je nazývána optická velikost. Ta může za to, že se zakulacená písmena zdají být menší než stejně velká písmena hranatější. Font pro menší text je také definován s většími rozestupy mezi střední a horní dotažnicí, což pomůže na malých displejích lépe rozlišit jednotlivé znaky - typicky malé (L) a velké I (i).

text opt.jpgtext opt1.jpgtext opt2.jpgtext opt3.jpg
Optimalizace SF Compact pro menší text (pod 20 bodů)

Pro vývojáře je však příjemnou vlastností to, že se o volbu dané podrodiny nemusí starat. Systém (ať už je to iOS nebo WatchOS) sám rozpozná, který font (Text nebo Display) má použít. Stejně tak je automaticky pracováno s mnoha znaky. Jako ukázka může sloužit prostá dvojtečka. Pokud je umístěna za písmenem a následuje za ní mezera, zůstane zarovnána na základní dotažnici, či chcete-li účaří. V případě, že se však umístí mezi dvě číslice, dojde automaticky k vertikálnímu vycentrování.


Automatické vyrovnávání dvojtečky

Na několika málo příkladech můžete vidět, co vše obnáší vývoj nového písma. Ačkoliv nemusí laik na první pohled poznat větší rozdíl oproti původní Helvetice, z níž San Francisco vychází, změn a optimalizací je obrovské množství. Dlouhému vývoji písma pro digitální věk se tedy není proč divit. Ostatně Helvetica vznikla v roce 1957, kdy o zobrazování malého textu na hodinkách asi nikdo moc nevěděl. A pokud vás vlastnosti, použití a vývoj San Francisca zajímají, můžete si pustit přednášku z letošního WWDC, kde se dozvíte mnohem víc.

Diskuze (34) Další článek: Vyzkoušejte: Microsoft vylepšil svoji A.I. na odhad stáří o skutečné lidi

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,