Samurize – diagnostika dle mého gusta

Na trhu je spousta různých diagnostických programů, které ukazují to či ono v různě vypadajících oknech, jak by se vám ale líbila možnost navrhnout si zcela své vlastní prostředí s vámi požadovanými údaji, přesně jak vám to vyhovuje?
Samurize je programem, který se upřímně vymyká nějakému jednoduchému popisu a zejména nějakým charakteristickým popisujícím obrázkům. Není to totiž konečný program, ale jakýsi prostředek k dosažení pro vás ideálního programu. Samurize slouží ke tvorbě diagnostických programů, které na obrazovce zobrazují v přehledné podobě různé hodnoty, od zátěže procesoru, přes propustnost sítě, nebo i aktuální zprávy z vašeho oblíbeného serveru. Prostě cokoli, co lze nějakým způsobem zobrazit na obrazovce. Informace navíc není je textová, ale můžete si vybrat z různých grafů, progressbarů, histogramů a podobných ukazatelů, které vždy můžete přizpůsobit.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázekVýhodou a současně nevýhodou Samurize je, že si musíte vše navrhnout sami. Grafiku si sice vymýšlet nemusíte, zbytek ale je na vás. Jako podklad můžete využít libovolný PNG soubor s podporou průhlednosti, jednotlivé ukazatele si ale již na obrázek musíte natahat sami. Ke konfiguraci slouží jednoduchý editor, kde můžete nastavovat jednotlivé ukazatele. Na jednoduchá okna to bude bohatě stačit, nicméně například nemožnost pohybovat současně více objekty u složitějších citelně postrádáte. Váš vlastní návrh bude bohužel svázán s vaším počítačem, konfigurace ukazuje například na jméno vašeho počítače, nastavení jsou ale v textovém souboru, takže jistá přenositelnost možná je.

Klepněte pro větší obrázekZákladní nabídka ukazatelů je velmi slušná, od všech Performance monitorů z Windows přes počet nepřečtených zpráv na nastaveném POP3 účtu nebo název aktuálně přehrávané skladby ve WinAmpu. Program má i napojení na Motherboard Monitor a lze tak zobrazovat i třeba informace o teplotě procesoru. Komu by základní balík nestačil, může spouštět Active Scripty a dolovat informace odkudkoli. K dispozici jsou třeba skripty zobrazující zprávy na CNN.com nebo i novinky na isonews. Pomocí skriptů dokážete dostat do počítače skutečně cokoli.

Výsledné okno se může chovat jako normální okno aplikace, může být vždy navrchu nebo mohou být zobrazované informace integrovány přímo na desktop. Díky podpoře vyhlazování a plynule průhledných PNG obrázků zapadne okno do plochy bez nějakých chyb.

Osobně jsem si během půlhodinky vyrobil jednoduché okénko zobrazované vždy navrchu, kde mám obsazenou paměť, zatížení procesoru, volné místo na discích a průběžný graf zatížení procesoru a obsazení paměti. Chtěl jsem něco malého, co by mohlo sedět vždy na horní liště a nepřekáželo. Mám to přesně tak, jak jsem si to namaloval a pokud by mi něco chybělo, prostě si to tam domaluji. Možnosti jsou ale nepřeberné a zejména se můžete vyřádit na ploše, kde na dostatečné ploše můžete umístit všechny potřebné ukazatele.

Samurize je dostupné zdarma, ani se při jeho spuštění nezobrazují žádné otravné obrazovky. Samotná zátěž na procesor je zcela minimální, v paměti obsadí něco okolo 1,5 MB. V současné době je k dispozici nově verze 0.81a (1 MB), která byla významně přepsána a především obsahuje zmiňovanou podporu pro průhledné PNG obrázky. Sice je tu ještě spousta prostoru ke zlepšování, ale i tak vřele doporučujeme k vyzkoušení.

Diskuze (4) Další článek: Také AMD snižuje ceny, až o 32 procent u stolních verzí

Témata článku: Windows, Diagnostika, Normální okno, Základní skladba, Minimální konfigurace, Volná plocha


Určitě si přečtěte

Zbavujeme se Googlu: vybíráme nejlepší alternativy, které nahradí jeho služby

Zbavujeme se Googlu: vybíráme nejlepší alternativy, které nahradí jeho služby

** Google nabízí spoustu služeb, ale většina z nich má i dobré alternativy ** Pokud z nějakého důvodu nechcete používat služby Googlu, nemusíte ** Připravili jsme přehled služeb, kterými lze ty od Googlu nahradit

Karel Javůrek, David Polesný | 90

Levný televizor místo drahého 4K HDR monitoru? Na co si musíte dát pozor

Levný televizor místo drahého 4K HDR monitoru? Na co si musíte dát pozor

** 43", 4K, 60 Hz a HDR k tomu za deset tisíc ** Televizor takových parametrů stojí téměř polovinu, co monitor ** Využití televize jako monitoru přináší řadu kompromisů, ale jde to

Tomáš Holčík | 63