Samuel: nová webhostignová služba zadarmo

Nedávno uvedla firma Neokortex do provozu další český webhostingový server, kde si můžete umístit prezentaci zcela zdarma.
Nedávno uvedla firma Neokortex do provozu další český webhostingový server, kde si můžete umístit prezentaci zcela zdarma.

Jaké služby Samuel nabízí?
  • Jedenáct MB prostoru pro WWW stránky a s tím související data.
  • Počítadla a statistiku přístupu na vaše WWW stránky.
  • E-mail schránku pro přeposílání (forwarding) elektronické pošty.
  • Formuláře pro zasílání dat od návštěvníků vašich stránek přímo do vaší e-mail schránky nebo souboru.
  • Plný FTP přístup.
  • Memo box pro záznam důležitých událostí, kdy se vám do vaší e-mail schránky nebo mobilu zašle zpráva.
  • Umístění dat na výkonném spolehlivém stroji přímo na páteři českého Internetu.
  • Stránky jsou umístěny na adrese: http://www.samuel.cz/~cokoliv

Zkušenosti
Na serveru jsem se on-line zaregistroval, služba mi vygenerovala heslo (lze samozřejmě okamžitě změnit) a už jsem mohl na server nahrávat data. Vše v několika minutách. Trochu nepříjemné je vyplňování osobních údajů (prý pro statistiku autorů služby).

Po připojení na FTP server jsem našel na svém FTP kontě adresář "webanalizer". Je to docela příjemná vychytávka, personálními statistka vašich stránek vygenerovaná v HTML souboru. Na server jsem nahrál jednoduchou prezentaci, abych vyzkoušel přenosovou rychlost. Sami autoři tvrdí, že je server připojen "přímo na páteři českého Internetu", konkrétně jsou na síti GTS. U mne osobně (pozor, jde o subjektivní pohled na věc, nemusí to platit všude) byla rychlost uploadu přímo ohromující (jsem připojen k Bohemia.Netu).

Obvyklé jsou i podmínky provozu: Erotika, warez. hacking, sériová čísla, ideologie diskriminující určitou skupinu lidí , terorismus, ... přísně zakázány. O komerčních prezentacích se ale nezmiňují (co není zakázáno, je pravděpodobně dovoleno). Také je zajímavý zákaz reklamních proužků (kromě implicitního od provozovatele Samuela přímo). Ostatně tato omezení platí téměř u všech poskytovatelů webhostingu zadarmo.

Porovnání
V České republice je momentálně v provozu asi pět solidních a srovnatelných freewebových služeb - MůjWeb, MultiWeb, Freeweb, Reflektor, Samuel. Podívejme se na jejich výhody a nevýhody.

Freeweb - 10 MB prostoru (maximálně 50 MB za zvláštních podmínek, ale pořád zadarmo!), adresa http://freeweb.coco.cz/cokoliv, FTP přístup, k dispozici několik CGI skriptů (počítadlo, odesílání formuláře, kódování češtiny). Umístěno na relativně rychlém serveru. Nevýhody: nutnost umístění reklamního proužku (můžete si ho ale zakomponovat do stránky vlastnoručně a kam chcete - nekazí vám tedy tolik výsledný design stránek), ruční zakládání účtů (web prostor máte k dispozici obvykle až za 5 dní), zákaz komerčních stránek (nějak to ale nekontrolují, neboť zákaz mnoho firem porušuje a své prezentace už dlouhou dobu vesele vystavují!).

Reflektor - 10 MB prostoru, adresa http://cokoliv.misto.cz nebo http://www.misto.cz/cokoliv , FTP přístup, plnohodnotný a atraktivní e-mail přes POP3 (cokoliv@mail.cz). Umístěno na relativně rychlém serveru. Výhoda: subdoména zadarmo, e-mail. Nevýhoda: ruční zakládání účtů (tak do 2-3 dnů), velmi hnusný automaticky generovaný frame na spodní straně okna s reklamním proužkem (podobné jako na Xoomu), za komerční stránky se musí platit.

Samuel - 11 MB prostoru, adresa http://www.samuel.cz/~cokoliv, zasílání formulářů skrz CGI skript, email forwarding (cokoliv@samuel.cz). Umístěno na rychlém serveru. Výhoda: statistika přístupu na vaše WWW stránky, on-line zakládání účtů (ihned máte web prostor k dispozici). Nevýhoda: povinnost umístění reklamního proužku (děje se tak automaticky ve vrchní části každé HTML stránky).

MultiWeb – 10 MB prostoru, WYSIWYG editor stránek, práce se soubory web rozhraní. Adresa stránek na www.multiweb.cz , tady.cz nebo www.tady.cz. Výhoda: WYSIWYG editor, on-line zakládání účtů. Nevýhoda: jen web přístup, bez e-mailu, nutný reklamní proužek.

MůjWeb je součástí portálu ATLAS. Byla to první vlaštovka, která free webhosting do Čech přinesla. Původně přidělovali 0,5 MB prostoru, momentálně je to 11 MB prostoru. I přesto, že to byla služba u nás první, parametry nabízí relativně nejhorší. Delší adresa (http://mujweb.cz/www/cokoli), upload dat na server je možný pouze přes prohlížeč (a že je tato varianta pěkně nepohodlná a zdlouhavá). FTP přístup je k dispozici bohužel jen za příplatek. Zajímavá je pravidelná soutěž o nejlepší stránky umístěné na MůjWebu (hodnotí se obsah a design).

Výherci dostávají za odměnu doménu třetího řádu (cokoliv.mujweb.cz) a FTP přístup. Na druhou stranu ale nabízejí on-line WYSIWYG editor (vytváření stránek bez znalosti HTML kódu). E-mail nabízejí také, ale jako samostatnou službu v rámci portálu ATLAS (http://mail.atlas.cz). Parametry e-mailové služby jsou naprosto skvělé (11 MB, POP3 nebo IMAP4, filtry, ...).

Kterou službu zvolit
To záleží na situaci. Každá služba má nějakou markantní přednost - Freeweb: nejdelší existence a spolehlivost, Reflektor: plnohodnotný e-mail, Samuel: statistiky přístupů a on-line zakládání účtů, MůjWeb: největší komunita. Záleží to opravdu na vás. Nejlepší je se zaregistrovat na všech a vyzkoušet si službu, která vám nejvíce vyhovuje.

Jsem ale zvědav, zda-li se Samuel udrží, neboť provozování takovéto služby je relativně nákladné a reklama se na serverech tohoto typu prodává více než špatně!

Diskuze (3) Další článek: Zvětšení rámce pro lepší synchronizaci BDC

Témata článku: Terorismus, Nová služba, Rychlý přístup, Web Mail, Solidní stroj, Samuel, Výsledná odměna, Reflektor, HTML Editor


Určitě si přečtěte

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 43


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky