Samsung XP941: malé ale rychlé SSD ve formátu M.2

Potřebujete opravdu vysokou rychlost čtení a zápisu, ale klasické SSD vám nestačí? Malý model od Samsungu pro PCI Express (M.2) zvládne až 1 GB/s.

Na trhu je několik druhů SSD – kromě klasických 2,5palcových modelů jsou k dispozici i větší 3,5palcové nebo naopak menší do slotu mSATA. Pro nejnáročnější uživatele jsou v prodeji i velmi drahé modely karet do slotu PCI Express, které mohou mít rychlost čtení i několik gigabajtů za sekundu.

Apple byl ale mezi první výrobci, který ukázal použití malého, ale rychlého SSD, který už neomezuje nízká propustnost rozhraní SATA 6 Gb/s, jež je u populární u běžných modelů.

Mezi nové formáty tak patří M.2, který je napojen přímo na PCI Express a má dvakrát větší propustnost. Slot M.2 však ještě není natolik rozšířen, takže Samsung uvedl samostatný model, který je v tuto chvíli dostupný pouze pro OEM výrobce.

Samsung XP941: miniaturní rychlík

Nové SSD XP941 od Samsungu má rozměry pouze 22 × 80 × 4 mm hmotnost 8,5 g. Je tak ideální především pro notebooky. Většina současných notebooků ale nemá slot M.2 (2280), takže jeho použití lze očekávat především v budoucích noteboocích. Na OEM výrobce zatím také cílí Samsung, SSD není v běžném prodeji. Lze ale očekávat, že se to brzy změní.

Klepněte pro větší obrázek
SSD Samsung XP941 ve formátu M.2 s délkou 8 cm

SSD je tvořeno 19nm čipy NAND flash (MLC), které jsou zapojené v kombinaci pro kapacitu dle verze – 128 GB, 256 GB a 512 GB. Největší model má  dle specifikací rychlost čtení až 1 170 MB/s a rychlost zápisu pak 930 MB/s (122 000/72 000 IOPS). Řadič je přímo od Samsungu, přesný typ ale není známý. Spotřeba v klidu je pouze 80 mW, při zátěži je to ale až 5,8 W.

Klepněte pro větší obrázek
Specifikace od Samsungu

I když většina počítačů a notebooků nemá slot M.2, na trhu existují různé formy jednoduchých a levných adaptérů, které tento slot mají a jsou určené pro klasické rozhraní PCI Express ×4.

Rychlé SSD do PCI Express jsou známé velmi vysokou cenou, v tomto případě jsou ceny přibližně dvakrát vyšší, než  u klasických SSD, které jsou asi dvakrát pomalejší a pro podobné rychlosti je nutné mít dvě běžná SSD v RAID0.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Samsung SSD XP941 je v nejmenší verzi s kapacitou 128 GB v prodeji za 229 dolarů (přibližně 5 500 Kč s DPH), 256GB model vyjde na 310 dolarů (přibližně 7 500 Kč s DPH) a největší 512GB model pak na 569 dolarů (přibližně 13 700 Kč s DPH).

Testy ze světa

I když zatím SSD XP941 není v prodeji pro koncové uživatele, několik redakcí už se dostalo k jejich otestování skrze adaptér PCI Express. Jedná se například o Anandtech nebo o The SSD Review, obě redakce vyzkoušely i rychlost při zapojení dvou těchto SSD v rámci RAID0.

Prvním problémem je podporu pro bootování, která je dostupná pravděpodobně pouze u základních desek s novým čipsetem Intel 9 Series. Zatím totiž nebyla oznámená oficiální podpora funkčnost od všech výrobců.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pokud byste ale podobný disk chtěli využívat jako vedlejší, na kterém není operační systém, není to pak žádný problém. Anandtech otestoval i funkčnost ve starším Macu Pro (2009) a fungoval bez problémů i pro bootování, takže Apple má v tomto případě lepší implementaci pro rozpoznávání disků v rámci UEFI.

SSD si vede skvěle při sekvenčním čtení a zápisu, kdy bez problému poráží všechny testované SSD pro SATA 6b/s, které jsou už v prodeji. Rychlost čtení i zápisu tak téměř odpovídají specifikacím a jsou v oblasti 1 GB/s (čtení) a 700 MB/s (zápis).

SSD ale podává velmi špatné výsledky při náhodném čtení a zápisu, kde patří mezi průměr a nejslabší SSD. Mezi špatné vlastnosti patří i současná absence podpory TRIM u systému Windows, což je problém především ovladačů, které se snad brzy objeví.

Miniaturizace a zrychlování SSD

I když zmíněné SSD ještě nelze koupit, lze očekávat, že se postupně na trhu začne objevovat více podobných modelů od různých výrobců. Klasické rozhraní SATA už totiž limituje výkon SSD a navíc už ani není nutné používat velké šasi s 2,5palcovými rozměry.

Klepněte pro větší obrázek
PCI Express adaptér pro M.2 (Zdroj: Juha Kokkonen, Anandtech)

Samozřejmě se trend bude nejvíce objevovat u notebooků a dalších menších počítačů, ale vzhledem k výkonu bychom se mohli podobných řešení dočkat i pro desktopy, pravděpodobně rovnou i s PCI Express adaptérem v balení.

Diskuze (4) Další článek: Rusko postrašilo Twitter. Ten zablokoval účet extrémistického uskupení

Témata článku: Technologie, Hardware, Samsung, SSD, Většina počítačů, Klasický SSD, Klasický problém, Era, UEFI, Běžný model, Největší model, Velké šasi, Review, Rychlý SSD, Formát, Současný notebook, Samsung SSD, Nízká propustnost, Hits, Oficiální podpora, Levný adaptér, Přesný typ, Trim, The SSD Review, PCI Express, Notebook na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

** Jak funguje biometrické zabezpečení ve Windows ** Nejlepší správci hesel ** Létáme v Microsoft Flight Simulator

Časopis Computer | 5

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 67


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk