Hardware | Samsung | Paměti

Samsung vyvinul první LPDDR5x. Nová paměť pro notebooky i mobily bude větší i rychlejší

Zdroj: Samsung
Samsung vyvinul první LPDDR5x. Nová paměť pro notebooky i mobily bude větší i rychlejší | Zdroj: Samsung

Po třech měsících od dokončení specifikací nového typu pamětí Samsung oznámil, že se mu jako prvnímu výrobci podařilo vyvinout prototyp čipu LPDDR5x. Brzy začne spolupracovat s výrobci elektroniky a potenciálně už v příštím roce bychom tyto paměti mohli potkávat v prvních zařízeních.

Korejská společnost na 14nm procesu vyrábí 16Gb (2GB) čipy, které dle jejích slov bude možné vrstvit tak, že se do jednoho pouzdra vejde až 64 GB paměti. Samotný Samsung přitom dosud vyráběl jen 16GB moduly LPDDR5, vyšší kapacitu při stejném formátu nabídl až konkurenční SK Hynix, který letos představil první 18GB paměť.

LPDDR5x nemá zvýšit jen hustotu uložených informací, ale také propustnost na jeden bit sběrnice. Ta má činit až 8533 Mb/s, o třetinu více než LPDDR5 s 6400 Mb/s. Díky pokročilejší výrobě navíc Samsung slibuje o 20 % nižší spotřebu čipů.

Zatím není jasné, které čipy budou LPDDR5x podporovat. Stávající pětkový formát s ale rozumí s moderními Intely, Snapdragony, Exynosy, Mediateky i Apple Silicony. AMD s nimi zatím počítá jen u málo rozšířených APU Van Gogh, které najdeme v chystané konzoli Steam Deck.

Váš názor Další článek: Vyhledávání ve Windows 10 už vás v noci neoslepí. Respektuje tmavý režim

Témata článku: Hardware, AMD, Intel, Samsung, Prototyp, Paměti, Výroba, Steam Deck, Čip, SK Hynix, Mobil, Exynos, Vincent Van Gogh, Notebook, Elektronika, Snapdragon, Formát, Paměť, Paměti na Heureka.cz40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy