Čipy | Samsung | ARM

Samsung už má připravené všechny nástroje na výrobu 5nm čipů ARM

Samsung už má připravené všechny nástroje na výrobu 5nm čipů ARM

TSMC už nasadilo vylepšenou verzi 7nm výrobní technologie a na příští rok hodlá naskočit dokonce už na 5nm technologii. Samsung se snaží držet krok a oznámil certifikaci všech nástrojů a technologií potřebných pro 5nm výrobu čipů ARM.

Samsung ve spolupráci se společnosti Synopsis a ARM dokončil finální certifikaci všech částí pro výrobní proces 5LPE (Low Power Early), který se bude používat nejdříve pro chystané 5nm čipy Hercules.

Synopsis dodává Fusion Design Platform a Quick Implementation Kits a dalšími informacemi k efektivnímu návrhu designu čipu i jeho výrobě pomocí 5nm technologie EUV.

Klepněte pro větší obrázek

Čip s architekturou ARM Hercules budou na trhu v roce 2020 a přinese zlepšení jak z pohledu výkonu o 10 % při stejné architektuře, tak i efektivity se kterou je spojená i výsledná až o 20 % nižší spotřeba. Díky menším tranzistorů lze zmenšit i celkovou velikost čipu, která tak může být o 25 % menší než u 7nm čipu.

TSMC se ale chlubí tím, že s přechodem na 5nm proces se hustota jeho čipů zlepší o 1,84×, což je výrazně více než u Samsungu, takže uvidíme, jaká nakonec bude realita.

Pokud by tomu tak bylo, TSMC nabídne mnohem více výkonu v menším balení, protože na stejné ploše dokáže tranzistory dostat mnohem blíže k sobě. O tom, že je hustota logických částí stále důležitější než velikost samotných tranzistorů, již dříve upozorňoval i Intel, který stále relativně dobře drží krok i přes to, že používá 14nm tranzistory.

Klepněte pro větší obrázek

Zatím se očekává, že bude mít Hercules označení Cortex-A78 a 5nm výroba bude postupně použita v různých čipech – mobilních procesorech, 5G modemech, akcelerátorech nebo výkonných čipech ARM určených pro servery a další náročnější zařízení.

Diskuze (4) Další článek: Počítačová skříň Dune Pro drze kopíruje design Macu Pro. Apple zatím mlčí

Témata článku: Technologie, Intel, Procesory, Čipy, Mobility, Samsung, ARM, TSMC, Výroba, Synopsis, Low Power Earl, Čip, Herkules, Nástroj, Tranzistor


Určitě si přečtěte

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

** Loni ajťáky vystrašilo přetečení GPS čítače týdnů ** Nemělo se stát vůbec nic, ale svět opět nebyl připravený ** Za 18 let nás ale čeká ještě něco mnohem většího

Jakub Čížek | 68

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

** Prohlížeč Google Chrome ukrývá mnoho zajímavých možností ** Našli jsme deset nejzajímavějších skrytých nastavení ** Můžete si například výrazně vylepšit práci s kartami

Karel Kilián | 18

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

** Přehled nejhorších počítačů na světě ** Šílené konstrukce a materiály ** Jak to dopadne, když se o počítač nestaráte

Karel Javůrek | 24Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor