Čipy | Samsung | ARM

Samsung už má připravené všechny nástroje na výrobu 5nm čipů ARM

Samsung už má připravené všechny nástroje na výrobu 5nm čipů ARM

TSMC už nasadilo vylepšenou verzi 7nm výrobní technologie a na příští rok hodlá naskočit dokonce už na 5nm technologii. Samsung se snaží držet krok a oznámil certifikaci všech nástrojů a technologií potřebných pro 5nm výrobu čipů ARM.

Samsung ve spolupráci se společnosti Synopsis a ARM dokončil finální certifikaci všech částí pro výrobní proces 5LPE (Low Power Early), který se bude používat nejdříve pro chystané 5nm čipy Hercules.

Synopsis dodává Fusion Design Platform a Quick Implementation Kits a dalšími informacemi k efektivnímu návrhu designu čipu i jeho výrobě pomocí 5nm technologie EUV.

Klepněte pro větší obrázek

Čip s architekturou ARM Hercules budou na trhu v roce 2020 a přinese zlepšení jak z pohledu výkonu o 10 % při stejné architektuře, tak i efektivity se kterou je spojená i výsledná až o 20 % nižší spotřeba. Díky menším tranzistorů lze zmenšit i celkovou velikost čipu, která tak může být o 25 % menší než u 7nm čipu.

TSMC se ale chlubí tím, že s přechodem na 5nm proces se hustota jeho čipů zlepší o 1,84×, což je výrazně více než u Samsungu, takže uvidíme, jaká nakonec bude realita.

Pokud by tomu tak bylo, TSMC nabídne mnohem více výkonu v menším balení, protože na stejné ploše dokáže tranzistory dostat mnohem blíže k sobě. O tom, že je hustota logických částí stále důležitější než velikost samotných tranzistorů, již dříve upozorňoval i Intel, který stále relativně dobře drží krok i přes to, že používá 14nm tranzistory.

Klepněte pro větší obrázek

Zatím se očekává, že bude mít Hercules označení Cortex-A78 a 5nm výroba bude postupně použita v různých čipech – mobilních procesorech, 5G modemech, akcelerátorech nebo výkonných čipech ARM určených pro servery a další náročnější zařízení.

Diskuze (4) Další článek: Počítačová skříň Dune Pro drze kopíruje design Macu Pro. Apple zatím mlčí

Témata článku: Technologie, Intel, Procesory, Mobility, Čipy, Samsung, ARM, TSMC, Výroba, Čip, Tranzistor, Nástroj, Herkules, Low Power Earl, Synopsis


Určitě si přečtěte

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

** Za neúspěchem Microsoftu v mobilech stojí i Windows 8 ** Microsoft pozdě naskočil do rozjetého vlaku ** Uživatelé neměli zásadní důvody, proč přejít

Karel Kilián | 138

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky