Samsung už básní o 6G. Nová generace sítí přinese rychlosti až 1 Tb/s

V Česku i ve světě startují mobilní sítě páté generace, takže se už logicky musí myslet na to, co přijde po nich. Mezinárodní telekomunikační unie by měla svou vizi 6G popsat v příštím roce, Samsung už o ní básní nyní.

Korejci od 6G očekávají další skokové nárůsty všech vlastností. Teoretická propustnost by měla dosáhnout až 1 Tb/s, padesátinásobek dnešních hodnot. Latence se prý posun o řád níž na 100 μs. Na dvojnásobek stoupnou spektrální i energetická účinnost. Spolehlivost a kapacita sítí vzrostou desetkrát.

K dosažení takových hodnot ovšem bude třeba „ochočit“ terahertzová pásma, která mají dostatečnou šířku. To si žádá zcela novou elektroniku a složitější antény z různých metamateriálů. Se signálem se navíc bude muset experimentovat, aby jej nepohlcovaly molekuly kyslíku a vody. Síť vysílačů se ještě více zahustí.

Podle Samsungu to přinese řadu výhod, nad kterými se dnes ale můžeme spíše pousmát. Vyšší rychlost a nižší latence mají pomoci virtuálním a rozšířeným realitám nové generace, které budou pracovat s až 16K obrazem. Běžně se prý budou používat detailní 3D hologramy. Díky husté síti vysílačů s přímou viditelností se také zpřesní navigace až pod 1 cm.

Kdy by potenciální 6G sítě měly přijít? Samsung odhaduje, že pokud vývoj půjde hladce, prvního komerčního využití se dočkáme mezi lety 2028 a 2030.

Diskuze (8) Další článek: HyperX začal prodávat 256GB kit operačních pamětí DDR4 i modely s frekvencí 4 800 MHz

Témata článku: Samsung, 6G, Molekula, BAS, Vysílač, Rychlost, Česká republika, Next Generation, Mobilní síť, Nová generace, Generace, ElektronikaJak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy