Samsung | Televize

Samsung spojí OLED a Quantum dot. To nejlepší z obou světů předvede nejprve na televizi

Samsung dříve do technologie OLED vkládal velké naděje a byl jedním z prvních, který tuto technologii velmi pilně vyvíjel a začal dodávat první panely na trh. Nakonec se zaměřil je na mobilní segment a velké panely do televizorů přestal vyrábět kvůli nízké efektivitě výroby. Pole tak vyklidil konkurenčnímu LG, ale ne zcela – do televizorů nasadil vylepšené LCD panely o technologii Quantum dot. Nyní hodlá výhody OLED a Quantum dot spojit.

Technologie kvantových teček, neboli Quantum dot, výrazně vylepší kvalitu obrazu LCD panelu, který se tak svými vlastnostmi velmi blíží k OLED, ovšem výrobní cena je mnohem nižší. Nyní Samsung oznámil, že našel řešení, jak obě technologie spojit s minimálním dopadem na výrobní cenu a díky tomu využít to nejlepší z obou těchto řešení.

Princip tohoto spojení je přitom velmi jednoduchý. Jako podsvícení celého panelu funguje OLED vrstva s modrou barvou a přes ni jsou umístěny kvantové tečky s červenou a zelenou barvou. Modrá barva se tedy nepřekrývá a pochází přímo z OLED základní vrstvy. Je to tedy mnohem jednoduší postup než když se všechny barvy musí překládat pomocí RGB OLED panelu. Zde jsou kladeny obrovské nároky na přesnost krytí jednotlivých vrstev a s rostoucím rozlišením tato přesnost narůstá. Od toho se odvíjí i mnohem dražší výrobní náklady OLED panelu.

Testovací výroba by se měla naplno rozjet v polovině tohoto roku. Pokud vše proběhne bez komplikací, mohly by se první televizory s touto technologií objevit už na předvánočním trhu. V roce 2020 pak plánuje Samsung produkci 300 000 televizí měsíčně. Cena těchto nových televizí by se dle výrobce neměla lišit od stávajících televizi s technologii QLED.

Diskuze (24) Další článek: Weby si o vás vedou záznamy. Zakázat cookies už proti tomu nemusí stačit

Témata článku: Technologie, Samsung, Televize, CES 2019, LCD, OLED, Minimální dopad, Nová televize, První panel, Rostoucí rozlišení, Televizor, První televizor, Předvánoční trh, Nízká efektivita, Mobilní segment, Modrá barva, Quantum, Celý panel, Barva, Velký panel, Technologie dot, Velká naděje, Vrstva, Jednoduchý postup, Červená barva, Televize na Mall.cz


Určitě si přečtěte

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

** Koronavrus můžete sledovat skoro živě ** Analytici a kartografové připravili hromadu map ** Vybrali jsme deset z nich

Jakub Čížek | 8

Proč byste měli rozmazávat SPZ aut na fotkách, které vystavujete na web

Proč byste měli rozmazávat SPZ aut na fotkách, které vystavujete na web

** Na fotkách aut nahraných na web je dobré rozmazat SPZ ** Značku dokáže z obrázku přečíst Google i Facebook ** SPZ může naplnit podstatu osobního údaje

Karel Kilián | 67

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 8Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor