CES 2019 | Samsung | Televize

Micro LED má ambici nahradit OLED. Samsung ukázal nový displej s touto technologií [CES]

Micro LED by měla být budoucností displejů, která nahradí nepříliš efektivní technologii OLED (organické LED), která trpí vypalováním a dalšími neduhy. Samsung se na veletrhu CES pochlubil novými prototypy displejů, které Micro LED využívají a přibližují se už běžnému použití v domácnostech.

Novinkou je displej s Micro LED pro 4K televize, které už by mohly posloužit v běžných domácnostech, protože úhlopříčka displeje je už „jen“ 75 palců. Samsung totiž technologii doposud nabízel jen ve větších úhlopříčkách v rámci svého gigantického displeje The Wall. Překážkou ve zmenšení byly zjevně technologické překážky, které se však postupně daří překračovat.

Micro LED má řadu výhod. Mezi ty hlavní patří špičkové zobrazení překračující kvalit displejů OLED, absence paměťového efektu a „vypalování“ a možnost modulární konstrukce. Displeje totiž nepotřebují žádné rámečky. A tak lze z jednotlivých displejových modulů poskládat libovolně velký displej jakéhokoli tvaru.

Zatímco na prezentovaný televizor s Micro LED v rozumnější úhlopříčce si budeme muset ještě počkat, velkolepý The Wall je možné koupit už teď. Ve standardní verzi má při rozlišení 4K úhlopříčku 219" (5,56 m), ale díky modulární konstrukci lze obraz dále rozšiřovat, měnit poměr stran apod. Využití tedy najde především v komerční sféře jako prezentační nástroj.

Než se stane Micro LED běžně dostupnou technologií televizorů různých úhlopříček, ještě to pár let potrvá. Do té doby se Samsung zaměří na spojení toho nejlepšího, co nabízí aktuálně dostupné technologie, tedy OLED a LCD panely s Quantum Dot. V Samsungu totiž přišli na to, jak tyto technologie spojit a vykřesat z každé výhody při zachování nízké ceny.

Diskuze (30) Další článek: Los Angeles zažalovalo populární mobilní appku. V Evropě by se to stát nemohlo. Díky GDPR

Témata článku: Technologie, CES 2019, Samsung, OLED, Televize, 4K, Úhlopříčka, Běžné použití, LED, Displej, Paměťový efekt, Běžná domácnost, Micro led, The Wall, Nový prototyp, Revoluční technologie, Komerční sféra, CES, Velká úhlopříčka, Nový displej, Rozumná úhlopříčka, Domácnost, Prezentační nástroj, Standardní verze, Vypalování


Určitě si přečtěte