Sráči korejský.
Chápu správně, že do kopírování 120GB najednou je ten disk rychlejší, protože má 3x vyšší SLC cache? Pokud ano, tak si s novou verzí polepší 99,9% běžných uživatelů, protože upřímně - jak často kopírujete více jak 100GB??? Drtivá většina lidí nikdy v životě...
Přesně tak jak píšeš. To je to co jsem nejvíc vytýkal tomu článku, že tohle vůbec neuvedl. Bylo by skvělé kdyby si redaktor, který to psal v klidu sedl, prohlédl si grafy a až zjistí, že tato verze je lepší než předchozí, tak aby napsal upgradovaný článek, který bude dosahovat alespoň kvalit článku na Svět Hardware: https://www.svethardware.cz/samsung-take-meni-soucast...
svethardware je kvalitativne nekde uplne jinde. Zive jede na mnozstvi, pro uplne jine publikum. Nemuzete chtit po Zive, aby dorovnalo svethardware. A je mi to lito, Zive to nedela spatne; zatimco pan Vitek patri mezi nejlepsi IT redaktory v CR, Zive vydelava penize.
Nechtějme po nich zázraky, ale když vyjde článek, který úplně překrucuje realitu tak bychom se měli ozvat. Alespoň větu "Samsung nahradil původní výkonný a nejspíše i trochu dražší řadič Phoenix nějakým levnějším od společnosti Elpis."by si měli opravit. Když už si redaktor ve své fantazii vymyslel, že Elpis je levnější a neuvedl, že se Elpis nachází v nejvyšší řadě 980 PRO, tak by si měl alespoň opravit, že to není řadič od společnosti Elpis, ale je od společnosti Samsung a jmenuje se Elpis. Phoenix je také od Samsungu.
Článek jsem nečetl, přeci jen když se o tom člověk dočte více jinde, tady nemá smysl si toho moc počíst. Vycucat si z prstu společnost Elpis, to je panečku žůžo 😀Ale abych jenom nekritizoval, i Živě má svá želízka v ohni, většina článků je jen povrchních, ale třeba pana Čížka tady řadím mezi nejlepší IT redaktory (J. Vítek, J. Olšan, J. Čížek). A představte si, že by se na těch *hardware.cz webech objevili zdejší diskutéři. To by toho taky Vítek s Olšanem mohli velmi rychle nechat, protože je ta práce baví, nedělají to pro peníze.Vyloženě jako vtip mi přijde teď Premium článek "vše, co chcete vědět o TPM", kde jsem se nedozvěděl vůbec nic, co jsem chtěl vědět (kolik výrobců to implementuje, přes co je to připojeno, jak je zajištěna bezpečnost uchovaných informací, jak bezpečná je ta softwarová fTPM...).
Názor byl 4× upraven, naposled 1. 9. 2021 10:08
Tak hurá. Živě pod článek přidalo alespoň drobnou aktualizaci.
to má háček, tedy pořádný hák - předpoklad je prázdný disk. Obvyklá velikost SSD je 500GB, tedy dost spolkne systém a nějaké aplikace. Dejme tomu že je zaplněno 300GB, pak těch 120GB SLC určitě nebude. APropo v těch čínských screenech kopírování rychlost dramaticky padá po 1GB u nové verze a u staré po 3GB stále drží výkon 1,5GB/s.
Že je SLC cache dynamická na SvetHardware psali, ale není to "pořádný hák", protože když máš u 1TB SSD zaplněno 85%, tak stejně nemůžeš zapsat víc jak 150GB, protože nemáš volné místo. Dynamícká SLC cache byla i u staré verze, myslím, že Samsung tomu říká Intelligent Turbowrite. Celková SLC cache bývá rozdělena na statickou a dynamickou. Nechytej mě za slovo, ale ze 42GB byla 6GB statická a 36GB dynamická. V jakém poměru je to nyní nevím, ale u zaplněnosti disku 85% budeš mít SLC cache pořád násobně větší než u staré verze. Při kopírování filmu o velikosti 5GB bude kopírování na nové verzi rychlejší než na staré verzi. (Příklad s kopírováním filmu jsem použil, protože jsou to takové ty nejběžnější objemné soubory co lidé kopírují.)Rychlost dramaticky nepadá po 1GB, nic takového na čínských screench není. Pokud to tam skutečně vidíš, pošli odkaz.
Názor byl 2× upraven, naposled 1. 9. 2021 11:58
Kdybychom se opravdu pustili do přesného počítání SLC cache (přímou úměrou kdy u 100% zaplněnosti není žádná volná dynamická SLC cache), tak by to vycházelo takto:U zaplněnosti 0% (prázdný disk):Stará verze: 6GB (statická) + 36GB (dynamická) = 42 GBNová verze: 115 GB (dynamická) = 115 GBU zaplněnosti 85%:Stará verze: 6GB (statická) + 5,4GB (dynamická) = 11,4 GBNová verze: 17,25 GB (dynamická) = 17,25 GBTakže u zaplněnosti 85% není násobně větší jak jsem psal výše, ale je pořád u nové verze o několik GB větší. Pokud by platilo, že se dynamická paměť nevyčerpá úplně na nulu (při 100% zaplnění disku), nebo že i nová verze obsahuje statickou SLC cache, tak by na tom byla nová verze ještě mnohem lépe než v mém výpočtu.
Takže změna, kterou pocítí hlavně testovací programy a 0,001% reálných uživatelů? Nebo se jedná o speciální disk pro profesionální použití?
Nejedná se o žádný speciální disk. Je to jeden z těch lepších NVMe disků (před změnou i po změně), který si můžeš koupit do běžného počítače nebo laptopu. Většina reálných uživatelů pocítí nárůst rychlosti, proto je tento článek na Živě jeden velký omyl kdy redaktor zřejmě spěchal domů a jen tam ty grafy naházel, aniž by se nad nimi zamyslel.
Názor byl 1× upraven, naposled 31. 8. 2021 11:14
A pak dojde cache a je vymalováno.
Po 120GB zápisu, což lidi běžně takhle plnou rychlostí zapisujou 😀
pri prvotnom zalohovani urcite ano. Detto ti, ktori spracovavaju RAW 4k 10 bit video v 4:2:2
Opravdu existují lidé co jsou schopní celkem drahé a kvalitní NVMe používat pro zálohování? To snad ne.
Ani radeji nechci vedet, kdo vycerpa pri "prvotnim zalohovani" 120GB pri 3000MB/s. S nizsi rychlosti se ta cache defakto zvetsuje, a myslim, ze uzivatel tohohle non-pro disku doma nebude mit vic nez 16Gb/s fiber. Ale muzu se mylit.Jinak na zalohovani je to velmi nevhodne medium, v zalohovani NVMe disky pouzivame jen jako cache, maximalne druhou vrstvu nebo uloziste pro posledni zalohu, neznam zakaznika, ktery by mel odvahu uchovavat na obycejne flashce data. Teda znam, jsou to ti, co o data prichazeji, a pro ty ja nedelam, protoze me nechteji zaplatit 🙂 a ti na zalohovani NVMe fakt nepouzivaji.
A dostala se k tobě informace, že ta SLC cache je 120GB? 😉
Proč si v redakci myslíte, že to Samsung udělal potají? Samsung změnil schválně i vzhled krabičky pro novou verzi. Změna krabičky je dost výrazná, takže nechápu jak jste přišli na to, že to Samsung dělal potají.Sorry, ale jak to tak čtu, tak ten váš článek je strašná slátanina. Píšete: "Samsung nahradil původní výkonný a nejspíše i trochu dražší řadič Phoenix nějakým levnějším od společnosti Elpis.". Ten Elpis je naopak lepší, nachází se v nejlepším NVMe současnosti 980 PRO - tady si o tom můžete přečíst - https://www.tomshardware.com/news/samsung-is-swapping-... Další věc. Nikde nezmiňujete, že do velikosti kopírovaného souboru 120GB je čtení i zápis rychlejší. Máte to na tomto obrázku (vpravo je nová verze): https://www.zive.cz/getthumbnail.aspxTaky jste úplně zapomněli uvést, že u nové verze se výrazně zvětšila SLC cache z původních 40GB na 120GB.Nová verze 970 EVO Plus je ve skutečnosti rychlejší než starší verze, přečtěte si ten článek na tomshardware. Tenhle článek jste museli psát horkou jehlou, jinak si to neumím vysvětlit.
Názor byl 2× upraven, naposled 30. 8. 2021 22:05
Doufám, že alespoň jeden mínuskář bude mít odvahu napsat s čím přesně v mém komentáři nesouhlasí 🙂
Tak hlavně je třeba říci, že na rozdíl od ostatních, co to udělali, nevyměnil TLC čipy za QLC, takže to neudělal na úkor životnosti. Na druhou stranu si tím nejspíš chce vyžehlit nebo spíš nahradit průser s názvem 980.I když to moc nechápu, konkuruje tak sám sobě (980 PRO).
Nechápu co by měl žehlit. Výměnu řadiče udělal kvůli technickým problémům při výrobě. Proto použil řadič, který dává do své nejvyšší řady a to do disků 980 PRO.
"bezkešovej zmetek s názvem 980",čemu na tom nerozumíš? Nebo jsi z PR oddělení Samsungu?
A co má základní řada 980 společného s jinými edicemi? Kdo chce levnou variantu bez DRAM si koupí 980 a kdo chce to nejlepší, tak koupí 980 PRO. Pořád nechápu tvoji pointu.PS: Samsung 980 je označen jako nejlepší DRAMless: https://www.tomshardware.com/reviews/samsung-980-m2-nv...
Ne, kdo chce to nejlepší, koupí si 970 Pro. To, co udělal Samsung s poslední řadou je výsměch lidem, kteří ho doporučovali, kde mohli. Z Eva udělat Pro (na úkor 2-bit mlc a výdrže), bez ohledu na nový řadič s podporou Pcie4, 980 už je naprostej zmetek. Sice možná nejlepší bezkešovej, ale nezaslouží si jméno Samsung.
Prostě a jednoduše, u Samsungu jsem zvyklý platit vyšší cenu za premiovou kvalitu, ne za značku.
Srovnávat sérii 970 a 980 do této diskuze asi nepatří, ale už jsem pochopil tvoji pointu. Pokud ti nestačí 980 PRO, který je nyní na 1. místě na tomshardware, tak je vidět, že jsi hodně náročný, což ti neberu. Jestli potřebuješ takto výkonné NVMe třeba do hodně výkonných serverů nebo do výkonných pracovních stanic, tak je jasné, že musíš být náročný, ale už je to trochu jiná liga. To bychom pak museli diskutovat i o RAIDu apod.
Díky za vysvětlení. Minus jsem ti nedal, protože jsi to popsal imho pěkně, nicméně pokusím se vysvětlit, v čem je jádro problému, resp v čem já ho vidím (kdyžtak mě klidně oprav): v tom, že Samsung prostě změnil konfiguraci výrobku, ale prodává ho pod stejným názvem, přičemž jeden z parametrů se evidentně zhoršil. Proč ho aspoň nepřejmenovali na 970 Evo Plus M2, nebo tak něco? A sorry, že změnili design krabičky, jako vysvětlení fakt neobstojí. To má jako zákazník zjišťovat, jak se v čase měnilo prodejní balení nějakého výrobku, aby zjistil, zda už se nejedná o výrobek vlastně jiný?! Vždyť to je absurdní.
Názor byl 1× upraven, naposled 31. 8. 2021 01:23
Kdyby udělal Samsung změnu v názvu tak by to bylo úplně nejlepší, ale ono není nutné při každé změně komponenty vydávat nový produkt. V takovém případě by byl trh zavalen obrovskou spoustou nepřehledných názvů. Např. kdyby výrobce disků změnil dodavatele LED diody nebo plošné spoje, tak by také musel změnit název? Kde je ta hranice kdy se má změnit název? Myslím, že tahle změna (výměna řadiče za lepší, nikoliv horší jak se píše v článku) je na zváženou zda udělat nový název produktu. Ale tím, že to Samsung neprovedl potají (jak znovu chybně uvádí článek), ale vyrobil nové balení a nový Part Number, aby dal možnost zákazníkům vybrat mezi revizemi je podle mne slušné jednání. S tím co udělal potají třeba WD se to nedá srovnat.Navíc není vyloučeno, že třeba za půl roku nevyjde nový firmware pro 970 EVO Plus a disk bude rychlejší úplně ve všech parametrech, tzn. i při kopírování souboru nad 120GB, což je fakt věc co běžný člověk vůbec nedělá. A i kdyby to dělal tak to udělá max 8x protože disk má jedno tera 🙂
Názor byl 1× upraven, naposled 31. 8. 2021 11:48
Když drobně měnili HW konfiguraci u 970 EVO, tak ho přejmenovali na 970 EVO Plus (byla to v podstatě podobná změna, akorát byla k lepšímu). Proč to sakta neudělali i v toto případě? (Třeba na 970 EVO Mínus 🙂 ). Já nic nemám proti tomu když výrobce mění HW osazení. Ale ať to pak laskavě neprodává pod stejným označením a změní název modelu.
970 EVO Plus oproti 970 Evo bylo plánováno jako nový produkt, protože se místo předchozích 64 vrstvých použily nově 96vrstvé 3D NAND čipy a tím výrazně vzrostly i rychlosti, které jsou uvedeny v Data Sheet. Podle tebe měl Samsung vydávat nový produkt i při změně revize 1 na revizi 2 u 970 EVO Plus? Jen tak pro info, nyní se jedná o revizi 3.
Řešení je jediné, kupovat jen nové modely. Prostě než výrobce stihne vyměnit střeva za něco jiného. Když je to novinka, řekněme tak půl roku až rok stará, tak je tam ještě celkem velká jistota, že se jedná o stejná střeva jako při recenzích a testech.
Myslím, že to uvádějí celkem jasně, takže s nějakou ochranou zákazníka si můžete víteco:Sekvenční čteníAž 3 500 MB/s * Výkon se může lišit v závislosti na hardwaru a konfiguraci. Sekvenční zápisAž 3 200 MB/s * Výkon se může lišit v závislosti na hardwaru a konfiguraci. Náhodné čtení (4 KB, QD32)Až 480 000 IOPS * Výkon se může lišit v závislosti na hardwaru a konfiguraci. Náhodný zápis (4 KB, QD32)Až 550 000 IOPS * Výkon se může lišit v závislosti na hardwaru a konfiguraci. Náhodné čtení (4 KB, QD1)Až 19 000 IOPS * Výkon se může lišit v závislosti na hardwaru a konfiguraci. Náhodný zápis (4 KB, QD1)Až 60 000 IOPS * Výkon se může lišit v závislosti na hardwaru a konfiguraci.
* míněna konfigurace, do které se SSD zapojí. Viz anglická verze (..based on system hardware & configuration).
S touhle logikou by mohli prodavat disk s 100 IOPS a 10MB/s a stale by to splnovalo parametry. V takovem pripade si ale nedovedu predstavit, kdo by to byl ochotny obhajovat
A vite k cemu tohle povede? K okezeni takovehle reklamy. Usetrite az, dosahuje rychlosti az. Podle me by tam meli psat nejake realne a namerene udaje. Nevim, proc to musim hledat u kazdeho vyrobku jeste nekde v nejakych uzivatelskych benchmarcich.
Tyhle legrácky dělá víc výrobců:https://www.root.cz/zpravicky/pomalejsi-nepre...
Co by řekli úřady? Ty na to s.... už dávno. Dnes koupit router, usb flash disk, usb cokoliv, je loterka, co bude uvnitř -> pokaždé něco jiného.
Clovek dufal, ze aspon Samsung neurobi takuto svinarnu ked uz si za tie SSD pyta premiove ceny (a niezeby nemal, pri kvalitach povodnych modelov).No, odrbava uz kazdy.
Bohužel to není první takovéto chování
Tak nakupujte podle specs.Jo aha, ono je to pak drazsi, no tak to jo.
Asi by si sa mal naucit citat s porozumenim.Specs ti nepomozu, ked sa nic navonok nezmenilo. Ani na obale, ani na webe, nikde. To iste znacenie,tie iste udaje (akurat ze pravdive len zcasti).Toto poslednu dobu robia vyrobcovia u nejedneho SSD. Daju iny radic, QLC miesto TLC cipov ale nic neoznamia.
Pomuzou.Nekdo si koupi AzDSL. Ja si kupuju garantovanou linku, kdyz chci garantovane vlastnosti. Nekdo si koupi SSD s az 4000MB/s. Jiny si vybere SSD, ktere ma minimalne 100k IOPS pri 4k.Vidite ten rozdil? Mezi "az" a "minimalne"?Korunu tomu nasazuje Ubiquity se svym "az pres", coz mi casto pripada az k smichu.
A na vnitrnostech nezalezi. Chci minimalne 100k IOPS a 1000 prepisu, je mi jedno jestli to tam zajistuje trpaslik, MLC pameti nebo multidimenzionalni kvantove pruchody. Proste to ma mit ty vlastnosti. Pokud nema, neni to to, co jsem si objednal. Pokud nema, a vyrobce to vi, je to podvod (trestny cin, uvest jineho v omyl za ucelem vlaatniho prospechu) a melo by to resit statni zastupitelstvi.Kouknete treba, jak jsou specifikovana vyberka. Napr. CPU x86, minimalne 4 jadra, alespon 8k bodu v Passmarku. Proc asi?Je fajn, kdyz vime, jak toho vyrobce dosahl, treba ze pouzil kvalitni pameti, nedal tam DRAM nebo je tam misto pajky zvykacka. Umoznuje nam to jit nad ramec specifikaci. Ale to lze pouzit bud u cutting edge, nebo v prostredi, kde o nic nejde. Prvni pripad je daleko za obzory teto diskuze a ten druhy resime jako fanousci, a taky abychom usetrili. Ale to, ze vyrobce rekne "zvlada to az 3000MB/s" a recenze to otevre, zjisti, z jsou tam kvalitni pameti, radic, DRAM, chlazeni, neznamena, ze to tak musi byt i priste; klidne se v dalsi serii muze objevit totalni ausus, jako to ted predvedl Crucial, s 40MB/s. A podvod to neni, protoze to stale splnuje, co vyrobce slibil - nebo vam 40MB/s nesedi do "az 4000MB/s"?Dokud se spotrebitele budou chovat takhle, nemuzou se divit, ze jim trh pujde na ruku.Jedine, co si tim vyrobce poskodi, je povest. Crucial brutalne, WD se to snazi zachranit omluvou a vymenami, a Samsung na to sel tak, ze je Tomshardware dokonce pochvalil. Je na vas, abyste hlasoval penezenkou, a vybral si, jestli chcete 1TB SSD co nejlevnejsi, nebo neco v dobrem pomeru kvalita cena treba od Samsungu, nebo si vezmete enterprise SSD od HP s cenikovou cenou 980k KC a garantovanymi vlastnostmi. Vsechny tyto moznosti, a mnoho dalsich, vam trh nabizi.
Ano, tiez sa orientujem podla IOPS, nie podla max rychlosti sekvencneho zapisu (ktory je vacsinou prd platny, malokto zapisuje denne 100 GB subory).Ale ze sa nieco potichu zmeni je skratka odrb. Prirovnam to k nejakemu oblubenemu pecivu, trebars jablcna satocka. Chodite do kramu si tu istu satocku kupovat roky, na ranajky ku kafe. Jedneho dna, bez toho, aby ste to navonok piznali, si kupite svoju satocku znova. Date si kavu, schuti sa zahryznete a…, jablkova plnka nikde. A niekde az na konci je jej trocha.Ano, prestanete to kupovat, ale naserie to. Lebo co ak zrazu nemate nic tomu podobne? Budete si ich piect sam kazdy den?
Vůbec to nebylo o IOPS.Samozřejmě, že to není nic příjemného. Lidi nemají rádi změny, pořád by mělo být všechno stejné, normální, hlavně komfortní. Jenže takhle to prostě nefunguje.Kolik potravin už jsem takhle přestal jíst a musel najít náhradu... a nikdy mě nenapadlo tvrdit, že je potřeba nasadit na to nějakou státem násilím vymáhanou normu, která by mě zachránila.
samozrejme, motat stat do vztahu predajca>zakaznik ci zamestnavatel>zamestnanec je cesta do <!> (odhliadnuc od toho, ze stat ludom keca do sukromnych prevadzok ci sa smie fajcit, ci mozu otvorit lebo pandemia, koho pustit a koho nie atd.)Ale vyrobca ma mat tolko slusnosti, aby na to upozornil. Robit to potichu a tvarit sa, ze sa nic nezmenilo je svinarina na ktoru radovy zakaznik nema ako prist.
Ted jste to presne vystihl. Ma mit tu slusnost. Jednou, dvakrat, trikrat se to da prominout. Pokud to nezmeni trh (coz u takhle velke firmy s velkou pravdepodobnosti nezmeni), jak bysme to meli radi, musi prijit regulace, ktera je k te slusnosti aspon trochu donuti. Az budou vsichni slusni a moralni, nebude se muset nic regulovat.
ADATA na tom má postavený byznys už spoustu let. Pamatuji si, když jsem od nich před ~15 lety bral paměti, super cena, super parametry, peněz bylo málo, času ale dost, tak v čem je háček? Jo oni tam dají ty čipy, které zrovna seženou, proto je to tak levné... nakoupil jsem tuším v CZC, abych je mohl případně vrátit, zkontroloval, co na nich je, musel trochu oroštovat napětí, aby běžely bez chyb, a byl jsem spoustu let spokojený, možná někde běhají dodnes. Přeci jen DDR2 800MHz efektivně, CL4... za pár korun. Flashky ADATA kvůli tomu mají pověst toho největšího odpadu, současně ale když má člověk štěstí, tak běhají jak fík. Přijde na to, co do toho zrovna narvou na čipy, co kde seženou.Jasně, že se tím nechlubí. Pokud se ale informujete, dozvíte se to. Vždycky, když je něco levné, není to zadarmo. Nepřijde mi na tom nic neslušného ani nemorálního. Je to jejich strategie, nepopírají to, lidé to kupují, takže to na trhu funguje.A jak jsem psal, je to vidět i na tom, jak se k tomu firmy staví. WD se omlouvá až na půdu a nabízí vrácení peněz (nebo výměnu zboží, nevím). Samsung některé parametry zlepšil, některé zhoršil, řadič tam dal z vyšší řady, a změnil part number. Tomsardware je za to pochválil. A Crucial to podělal úplně, SSD se 40MB/s, to je panečku maso, ale za co Crucial ručí v datasheetu? Za nic.Když si jako zákazník kupujete něco, co nemá zaručené prakticky žádné vlastnosti, a pak jste překvapený, že jste si myslel, že to funguje takhle, není to chyba výrobce ani prodejce, je to chyba vaše. Samozřejmě, že tím u vás výrobce ztratí kredit, proto to WD teď zachraňuje, jak se dá. Ale nepovažuji to za nic neslušného ani nemorálního.
No dp¢, ty jsi ale machr, te¢u z tebe. Vic takovych na svete jako jses ty, tak uz z nas jsou Asgardi. A jaky ze to takovy SSD mas?
V pracovní stanici, kde mi na výkonu záleží, mám SAS enterprise Microny, které jsou ojeté na 50%, koupil jsem je za pár korun. Původně byly ve velkém poli s mnoha zápisy, kde se po ojetí na 50% vyměňují. Jsou v RAID6 a každou noc se zálohují, zatím drží. Hodně špatný nápad by byl použít je třeba jako externí disk, protože ta retence dat bude už mizerná, jinak podle mě v pohodě.V linuxovém toolbox notebooku mám starého Kingstona s SLC, kde dřív nebo později chcípne řadič, ale drží už nějakých 10 let.V pracovním notebooku nemám tušení, je mi to úplně jedno. Až to chcípne, tak to chcípne.Jestli chcete garantovanou kvalitu za pár kaček, koukněte na ebay, enterprise SSD tam najdete hromadu. Ale vzhledem k původu musíte počítat s omezenou spolehlivostí, přeci jen ta sleva není zadarmo.
Názor byl 1× upraven, naposled 1. 9. 2021 09:22
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.