Zajímavé, jak před pár lety výrobci tvridili, že u 10nm čipů s křemíkem končí, dál to nepůjde. Poté to samé tvrdili u 7nm čipů. A ejhle, máme technologii pro 3nm. Zvláštní, ne?
Ale jednou to přijde, od určité velikosti převládají kvantové jevy=>tranzistor ač správně vyrobený prostě nebude fungovat. Ale to je ještě daleko
taky jsem se divil, ze to jeste jde, kdyz uz to jit nemelo podle starsich clanku.
Pod 1nm už se asi nedostanou 😀
Naozaj si myslíš , že na 0 nm už si netrúfnu ?
... a az se pod nej dostanou, zjisti, ze pod nim lezi uz jen syrova pravda. Nebo taky h.v.o.
V súčasnosti neexistujú presné pravidlá pre označovanie výrobných procesov, ich porovnanie nie je možné len na základe tohto zjednodušeného údaju výrobcov, v každom prípade 7-nm proces TSMC by už mal byť jasne pred 14-nm procesom Intelu. Naopak 10-nm proces Intelu by podľa skôr spoločnosťami avizovaných parametrov a tvrdení mohol byť už lepší ako 7-nm proces TSMC. Pokiaľ budú platiť ním v minulosti približne avizované informácie o porovnaní jeho 10-nm procesu s 10-nm procesmi konkurentov, keď má mať až dvojnásobnú hustotu tranzistorov ako konkurenti, tak by jeho 10-nm proces mohol mať lepšie parametre ako 7-nm TSMC.
U súčasných výrobných procesov číselný údaj už priamo nutne nezodpovedá veľkosti žiadneho prvku vo vyrábaných čipoch a rovnako označené procesy jednotlivých výrobcov sa môžu parametrami výrazne líšiť. Konkrétne Intel dosahuje u 10-nm procesu 100.8 miliónov tranzistorov na mm2. Tým sa výrazne zlepšil oproti svojmu 14-nm výrobnému procesu, u ktorého to bolo 37.5 miliónov. Toto 2.7-násobné zvýšenie ja najväčšie za posledné generácie. Podľa Intelu je jeho 10-nm výrobný proces o celú generáciu napred voči konkurencii, čo by znamenalo dobehnutie parametrov tohto procesu konkurentami až so 7-nm procesom.
Ano, ale je to jen dle Intelu, přičemž nemá žádný funkční produkt na trhu. Očividně mu teče do bot, takže ještě aby to netvrdil. Počkejme si na složitější procesory 7nm AMD a 10nm Intelu a pak dělejme závěry. Tadyty možná a prý jsou oničem.
ja bych spise rek, ze je to jenom obchodni strategie intelu, nakolik je vykon soucasnych modelu stale neprekonan a zcela dostacujici pro hrani i jine vyuziti, tak intel jenom vyckava a setri investici a kuti novou architekturu, nikdo nepochybuje ze az to bude nevyhnutelne, prijde s necim zcela novym, treba nas ceka prechod na PCI-E 4 a refresh vsech komponent, dosek, grafik, procaku nejblizsi 3-4 leta, ono uz soucasnou architekturu neni moc kam posouvat, vykon se zvedne uz jenom par desitkach procent ci to budou 7nm nebo 5nm
Je potřeba si uvědomit, že Intel žádný 10nm výrobní proces nepoužívá. Intel už ho mít měl, ale stále nemá. Kdyby fungoval, tak by dnes byl skutečně o generaci před konkurencí. Jenže nemá a proto není. Navíc to vypadá, že konkurence bude mít ten nový 7nm dříve, než Intel 10nm. To by pak Intel byl o generaci za konkurencí.
Pane Javůrku, prosím vypustit v poslední větě, v posledním souvětí, slovo "to" :)
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.