Samsung má nový typ pamětí HBM2. Obsahují integrované výpočetní obvody pro umělou inteligenci

Když se řekne počítačová paměť, většina z nás si představí jednoduchou logickou konstrukci, která je určená pro zápis a čtení jedniček a nul. Veškeré výpočty provádí složitý procesor s různým typem instrukčních sad. Samsung ale nyní vypustil nový typ již známé rychlé paměti HBM2, která obsahuje výpočetní logické obvody přímo integrované v této paměti DRAM.

Samsung HBM2-PIM je nová architektura pamětí s integrovanými „procesory“ pro umělou inteligenci. Tyto speciální logické obvody slouží jako akcelerátory pro výpočty hlavně z této oblasti (včetně strojového učení a dalších) a operují s nižší přesností FP16. Celkový výpočetní výkon v rámci jednoho čipu je parádních až 1,2 TFLOPS.

Jak je vidět na obrázku složení, jednotlivé integrované obvody PIM (Programmable Computing Unit) jsou u poloviny paměťových jednotek. V jednom 8GB paměťovém čipu HBM2-PIM jich je tedy 32 a všechny pracují na stejné frekvenci 300 MHz.

Hlavní výhodou je, že paměť může pracovat jak v klasickém režimu, tak i režimu s využitím výpočetních jednotek. Pro řadu úloh navíc není nutná úprava softwaru, takže lze dosáhnout výrazně vyššího výkonu, protože se data nemusí neustále přesouvat pomalu mezi procesorem a pamětí. S využitím schopností těchto pamětí lze také značně snížit spotřebu až o 70 %.

Samsung zatím ukázal vzorky těchto pamětí vyrobených pomocí 20nm technologie a s propustností 2,4 Gb/s. Hlavní cílovou skupinou jsou výpočetní grafické karty a další specializovaný hardware pro akceleraci A.I., který je určen pro podnikový nebo serverový segment.

Dle vyjádření Samsungu budou nové paměti HBM2-PIM (nebo také FIMDRAM) k dispozici přibližně v polovině tohoto roku.

Váš názor Další článek: Izrael úspěšně otestoval pokročilou verzi obranného systému Iron Dome

Témata článku: Umělá inteligence, Procesory, Grafické karty, Samsung, Datacentra, Architektura, Čipy, Strojové učení, Servery, Paměti, Nový typ, Obvod, PIM, Procesor, Paměť, Typ, Konstrukce


Určitě si přečtěte

Konec modrých obrazovek smrti? Microsoft vydává mimořádnou aktualizaci pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 125

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Jak najít hranice území obcí a okresů, abyste věděli, kde se můžete pohybovat
Filip KůželJakub Čížek
KoronavirusMapy
Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 59

Marek Lutonský
Rodokmen
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 31

David Polesný
Monitory
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC