Samsung má nový typ pamětí HBM2. Obsahují integrované výpočetní obvody pro umělou inteligenci

Když se řekne počítačová paměť, většina z nás si představí jednoduchou logickou konstrukci, která je určená pro zápis a čtení jedniček a nul. Veškeré výpočty provádí složitý procesor s různým typem instrukčních sad. Samsung ale nyní vypustil nový typ již známé rychlé paměti HBM2, která obsahuje výpočetní logické obvody přímo integrované v této paměti DRAM.

Samsung HBM2-PIM je nová architektura pamětí s integrovanými „procesory“ pro umělou inteligenci. Tyto speciální logické obvody slouží jako akcelerátory pro výpočty hlavně z této oblasti (včetně strojového učení a dalších) a operují s nižší přesností FP16. Celkový výpočetní výkon v rámci jednoho čipu je parádních až 1,2 TFLOPS.

Jak je vidět na obrázku složení, jednotlivé integrované obvody PIM (Programmable Computing Unit) jsou u poloviny paměťových jednotek. V jednom 8GB paměťovém čipu HBM2-PIM jich je tedy 32 a všechny pracují na stejné frekvenci 300 MHz.

Hlavní výhodou je, že paměť může pracovat jak v klasickém režimu, tak i režimu s využitím výpočetních jednotek. Pro řadu úloh navíc není nutná úprava softwaru, takže lze dosáhnout výrazně vyššího výkonu, protože se data nemusí neustále přesouvat pomalu mezi procesorem a pamětí. S využitím schopností těchto pamětí lze také značně snížit spotřebu až o 70 %.

Samsung zatím ukázal vzorky těchto pamětí vyrobených pomocí 20nm technologie a s propustností 2,4 Gb/s. Hlavní cílovou skupinou jsou výpočetní grafické karty a další specializovaný hardware pro akceleraci A.I., který je určen pro podnikový nebo serverový segment.

Dle vyjádření Samsungu budou nové paměti HBM2-PIM (nebo také FIMDRAM) k dispozici přibližně v polovině tohoto roku.

Váš názor Další článek: Izrael úspěšně otestoval pokročilou verzi obranného systému Iron Dome

Témata článku: Umělá inteligence, Procesory, Grafické karty, Datacentra, Architektura, Samsung, Čipy, Strojové učení, Servery, Paměti, Paměť, Typ, Konstrukce, PIM, Nový typ, Procesor, Obvod


Určitě si přečtěte

Vy a počítač: Virtuální plochy ve Windows mají smysl, používá je třetina čtenářů
Vladislav Kluska
Jak používáte počítačWindows 10Ankety
Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 168

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux
Bankovní identita bude jednotná. K České spořitelně, ČSOB a KB se připojí menší banky
Lukáš Václavík
Portál občanaBankaeGovernment
Volitelná aktualizace Windows 10 opravila několik chyb, způsobila ale další problémy
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 36

David Polesný
VánoceNotebooky