Technologie | Fotoaparát

Samsung a Omnivision už mají kamerové pixely s roztečí 0,56 μm. V mobilech se objeví příští rok

Samsung loni zkraje podzimu představil svůj 200MP CMOS snímač ISOCELL HP1 s roztečí (sub)pixelů pouhých 0,64 µm. Jenže to bylo loni. Za tu dobu se toho hodně změnilo a nespí ani americká konkurence.

Omnivision na lednovém veletrhu CES vyrukoval s vlastním 200MP snímačem na ještě drobnější 0,61 µm technologii a hned následující měsíc se oba výrobci přetahovali, kdo světu jako první oznámí, že se mu už podařilo vyrobit dokonce 0,56µm pixel.

Prvenství nakonec získal 15. února americký Omnivision, v Samsungu si totiž počkali až na událost s poetickým názvem International Solid-State Circuits Conference, která se konala v závěru měsíce.

Omnivison představí první hotové senzory pro chytré telefony na 0,56 µm technologii v druhém čtvrtletí letošního roku a v prvních telefonech by se podle americké společnosti měly objevit zkraje roku 2023. Zpočátku se bude jednat opět o 200MP snímače, o jejichž základní výrobu se postará TSMC.

Izolace hlubokými příkopy

Polovodičová konstrukce takto malých pixelů je přitom fyzikální oříšek, výrobci se totiž dostávají k rozměrům samotné vlnové délky viditelného světla. Omnivison se ale chlubí, že nová technologie tento limit už překonala.

Klepněte pro větší obrázek
Světlo se k fotodiodám (dole) musí dostat skrze mikročočku (nahoře) a vysokou izolaci a plůtky (nahoře). Světlo se tak nerozpíjí do okolí a obraz může mít kontrast (Foto: Samsung)

Aby bylo vůbec možné podobné pixely vyrábět, jak Omnivision, tak Samsung a další používají už poměrně letitou a obecnou izolační technologii DTI (Deep Trench Isolartion). Fotodiody základních barevných kanálů jsou v takovém případě skutečně oddělené jakýmisi hlubokými příkopy (trench) a plůtkem v horní části.

Světlo, které má doputovat ke konkrétní fotodiodě, pak díky těmto optickým stíněním neozáří i sousední pixel a čidlo může dosahovat vysokého detailu, aniž by došlo k rozpití světla (tedy obrazu) do okolí.

Snižující se velikost rozteče fotodiod a pixelů ale přináší i další technologické výzvy. Na menší plochu dopadne méně světelné energie a ta vyrobí menší elektrický náboj, který konečně A/D obvod převede na digitální informaci. Hrozí proto zejména riziko menšího dynamického rozsahu, nebohá fotodioda je totiž ráda, když zachytí alespoň něco.

Váš názor Další článek: Na Floridě a v Kalifornii vypustí dvě miliardy geneticky upravených komárů. Budou mít neplodné potomky

Témata článku: Technologie, Samsung, TSMC, Kamera, Mobilní telefon, Fotoaparát, Světlo, Pixel, Veletrh, Mobil, Snímač, CES, DTI, Omnivision, Mobilní telefony na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě