Samsung a Apple: Srovnání velikánů

Apple a Samsung jsou dnes klíčoví výrobci spotřební high-tech elektroniky. Jsou to zároveň protivníci v nové generaci patentových válek. Jak dobře je ale znáte?

Samsung je největší výrobce mobilních telefonů, je jedním z hlavních dodavatelů čipů, displejů a dalších drobných komponent a zároveň je to i klíčový hráč v současných patentových válkách o mobilní platformu. Pokud by se měli v Cupertinu někoho bát, pak je to dnes právě asijský Baťa.

Jenže Jižní Korea je daleko, mluví se tam divnou řeči a tak toho o Samsungu možná tolik nevíme. To se naopak nedá říci o Applu, o jehož historii a charismatickém Stevovi byly napsaný tucty knih a na sklonku 90. let natočený i úspěšný televizní film Piráti ze Silicon Valley. Ale co ten Samsung?

Na to se alespoň částečně pokusíme odpovědět v dnešním článku, ve kterém jsme obě firmy podrobili srovnání v několika oblastech.

Mytologie

Apple – Mytologii Applu zná skoro každý. V 70. letech se dali dohromady svobodomyslní Steve Jobs a Wozniak a v garáži sestavili svůj první levný počítač. Oslovili tehdejší geeky, pak i širokou veřejnost a v 80. letech se stali hotovou senzací. Jobs poté Apple opustil a firmu převálcoval konkurenční Microsoft a otevřená platforma PC. V roce 1997 se Steve Jobs vrátil, postavil firmu opět na nohy a nastartoval její současnou veleúspěšnou éru.

Klepněte pro větší obrázek
Steve Wozniak (konstruktér) a Jobs (stratég). Foto: Dobový tisk ze 70. let

Samsung – Jihokorejské impérium ovládá rodina Leeů, která svou strukturou připomíná některé podobné milionářské klany z USA, případně evropskou šlechtu. Společnost založil Lee Byung-chull v 30. letech minulého století. Zpočátku se Samsung zabýval jen prodejem spotřebního zboží a výrobou nudlí. Později se začínal rozrůstat a nyní se celý konglomerát skládá z hromady dceřiných společností. O elektroniku se firma zajímá od 60. let. V Jižní Koreji dnes Samsung ovládá skoro vše. Lidé chodí do jeho bank, jsou pojištění u jeho pojišťoven, kupují jeho elektroniku, jeho stroje, navštěvují jeho nemocnice a ropu do země přiváží jeho tankery…

Klepněte pro větší obrázek
První krámek Samsungu na dobové fotografii z 30. let. Foto: Samsung

Název a značka

Apple – Jablečná firma své jméno získala skutečně po jablku, Steve Jobs si totiž jako kalifornský volnomyšlenkář přivydělával v jablečném sadu. Tehdy si prý uvědomil, že jeho firma bude muset mít nějaký originální název a nakonec zvítězilo Jablko. Každý ho zná a firma se tak spíše prosadí, než kdyby měla tak nudné jméno jako třeba Micro-soft, International Business Machines Corporation a další.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Geneze loga Applu. Na YouTube najdete Wozniakovo vysvětlení vzniku názvu firmy.

Samsung – Samsung lze přeložit jako „tři hvězdy“. Číslovka tři dle zakladatele Leeho představuje velikost a hvězda pak věčnost. Dnes už to z loga Samsungu patrné není, nicméně ještě v roce 1993 firma skutečně používala hvězdnou symboliku z obrázků níže.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Logo z předválečné doby a z 80. let. Téměř kompletní sadu najdete na těchto stránkách.

Sídlo

Apple (StreetView) – Symbolem firmy je samozřejmě městečko Cupertino, které je nicméně hustě propojeno s ostatními městy v Křemíkovém údolí, a tak byste ani nepoznali, že jste už v té správné vesnici. Ta vesnice není nadsázka, z údolní konurbace Silicon Valley totiž do výšin ční snad jen budovy Adobe v San José. Ostatní zástavbu tvoří povětšinou budovy o několika málo patrech. Kanceláře Applu nejsou výjimkou a spíše než do výšky rostou v prostoru a vytvářejí rozsáhlý kampus, který snad brzy nahradí tolik medializované „UFO“.

Klepněte pro větší obrázek
Plánované nové sídlo Applu v Cupertinu. Foto: Apple

Samsung (StreetView) – Samsung sídlí přímo v Soulu v obchodní čtvrti, které se dnes neřekne jinak než Samsungtown. Není se čemu divit, do nebe zde totiž roste výrazná trojice mrakodrapů společnosti. Další pobočky a dcery jsou rozeseté po celém světě.

Klepněte pro větší obrázek
Samsungtown v jižní části Soulu s trojící budov vedení společnosti. Foto: Creative Commons, Oskar Alexanderson

Co vyrábí?

Apple – Tady je to jednoduché: pilířem jablečného byznysu je iPhone, iPad, iPod, iMac, Mac a Macbook.

Klepněte pro větší obrázek
Apple vyrábí počítače. Jak ty do kapsy, tak ty na stůl.

Samsung – Zde je to naopak poněkud složité. Samsung je největším výrobcem mobilních telefonů a kraluje spotřební elektronice. Patří k největším výrobcům čipů všeho druhu, displejů a dalších drobných high-tech součástek. Vyrábí pevné disky, televizory, pračky, chemikálie, tankery, trajekty, všemožné stroje a motory, má vlastní banky, pojišťovny, kreditní společnosti, má podíly v těžebních firmách, automobilkách a jeho dcera Samsung C&T Corporation je jednou z největších stavebních společností, která má na svědomí realizaci nejvyšších mrakodrapů světa Burj Khalifa, Taipei 101 nebo třeba Petronas Twin Towers v Kuala Lumpur.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Je docela složité sepsat, co všechno vlastně Samsung vyrábí, staví a prodává. Zleva: nejvyšší mrakodrap světa Burj Khalifa, Galaxy SIII a Renault Koleos z automobilky Renault Samsung Motors. (Foto Burj Khalifa: Creative Commons, Niclas Lannuzel)

V Jižní Koreji se skutečně a bez nadsázky do Samsungu narodíte, pro Samsung pracujete, Samsung vás ošetří a Samsung nakonec i vzdělá vaše děti (a pohřbí vaše ostatky).

Money, money, money

Apple – 60 tisíc zaměstnanců, roční obrat 108 miliard dolarů, čistý zisk skoro 26 miliard dolarů (vše pro fiskální rok 2011). Jeho akcie se obchodují na americké technologické burze Nasdaq.

Samsung – 344 tisíc zaměstnanců, roční obrat 247 miliard dolarů, čistý zisk přes 18 miliard dolarů (vše za rok 2011). Jeho akcie se obchodují převážně na jihokorejské burze, své zastoupení má však i na mnoha ostatních světových tržištích.

Charismatická osobnost

Apple – Steve Jobs a Steve Wozniak jsou sami o sobě obchodní značky platné po celém světě. Díky mediální síle Applu však dnes už velmi dobře známe i současného šéfa Tima Cooka.

Klepněte pro větší obrázek
Steve Jobs (1955 – 2011). Foto: Creative Commons, Matthew Yohe

Samsung – Zakladatel Lee Byung-chull je sice pro většinu Evropanů zcela neznámé jméno, v Koreji je však spojovaný s ekonomickým boomem země po korejské válce. V jeho sídle v Ho-Am se dnes provází stejně jako na českých zámcích a hradech a jeho umělecké sbírky jsou součástí národního kulturního dědictví. Západu může být povědomé jméno jeho syna a současného šéfa impéria. Lee Kun-hee totiž před lety krátkodobě opustil vedení společnosti po korupční aféře, o které se psalo i u nás.

Klepněte pro větší obrázek
Lee Byung-chull (1910 – 1987). Foto: Samsung

Srovnání s českou firmou

Apple – Jablečná firma je jednou z těch, která stvořila sen o moderním „garážovém startupu“, který vznikl prakticky z ničeho a za pár dolarů. Na české soudobé scéně se nabízí asi jediný srovnatelný hráč – Ivo Lukačovič a jeho Seznam z poloviny devadesátých let.

Samsung – „Tři hvězdy“ z kulturně odlišné Jižní Koreje se nám mohou zdát jako neskutečně vzdálený svět, nicméně i pro ně bychom našli tuzemskou alternativu. Hlavně počátky Samsungu připomínají meziválečný Zlín a tradici Tomáše Bati, který proměnil malé zemědělské městečko v průmyslové centrum s kompletním sociálním zázemím. Kdyby jeho zdejší byznys nezničil bolševik, možná by dnes bylo Baťovo impérium ve stejné regionální pozici jako Samsung.

Každý je vlastně úplně jiný

Hnací silou Applu je specializace na určitý druh zboží. Apple neprodává ponožky, ani nestaví elektrárny, ale drží se svého řemesla s exkluzivní marží. Není to firma s historií mnoha generací, ale moderní a efektivní počítačová společnost s výborným poměrem obrat/zisk.

Samsung je naopak tradiční šroubárna dvacátého století. Samsung vyrábí a prodává vše, na čem se dá alespoň trochu vydělat (i když často nemnoho). Za ta desetiletí se vlastně zase až tak nezměnil, jen ho dnes lidé neznají kvůli nudlím, ale díky spotřební elektronice. Jeho síla tedy spočívá v obrovském rozsahu jeho podnikání. Když se něco nepodaří, jednoduše začne vyrábět něco úplně jiného – třeba lokomotivy. Zejména v jihovýchodní Asii má ruce skoro ve všem.

Jihokorejská jména jsou v univerzálním anglickém přepisu pro jejich snadnější dohledání na webu.

Témata článku: Technologie, Byznys, Apple, Historie, Mobility, Tablety, Samsung, Jobs, Foto, Korea, Money, Soul, Renault, Silicon Valley, Celá automobilka

209 komentářů

Nejnovější komentáře

  • vinkltom 27. 5. 2016 21:33:56
    můj názor je ten, že nezaleží na tom co ta daná firma virábí, ale že ty...
  • tom028 15. 1. 2014 15:49:01
    Zajímavý článek. Samsung u mě rozhodně stoupl. Držím palce.
  • Tirex 26. 9. 2012 9:50:12
    Trošku OT. Mňa fascinuje tá juhokórejská mentalita. Keď si predstavíte, že...
Určitě si přečtěte

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 32

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 19

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 24

Herní počítač vs. Xbox One X: Kvalita obrazu není všechno

Herní počítač vs. Xbox One X: Kvalita obrazu není všechno

** Nový Xbox One X slibuje hraní ve 4K s HDR za 13 tisíc korun ** Aby stejnou kvalitu obrazu zvládl počítač, museli byste za něj dát minimálně dvakrát tolik ** Přesto herní počítače stále svůj smysl mají

24.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 58


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky