Kryptoměny | Bitcoin

Salvador postaví bitcoinové město. Energii k těžbě kryptoměny poskytne sopka 

Salvador postaví bitcoinové město. Energii k těžbě kryptoměny poskytne sopka 

Salvador, první země na světě, která uznala bitcoin jako národní měnu, chce využívání virtuální platidla ještě rozšířit. Prezident Nayib Bukele oznámil plány na výstavbu celého bitcoinového města, vše v něm se bude týkat kryptoměny. Nová metropole má vyrůst poblíž sopky Conchagua, jejíž geotermální energie bude využita pro těžbu bitcoinů.

Že se vše v nové metropoli bude týkat kryptoměny, není nadsázka. Město má dokonce dostat kulatý tvar reprezentující minci. Jinak ale nabídne, co byste od klasického aglomerace očekávali – služby, kulturu, infrastrukturu, obytné oblasti… jen s tím rozdílem, že veškeré transakce ve městě zahrnou bitcoiny a ekonomika aglomerace bude vycházet z těžby a využívání kryptoměny.

Unikátnost celého projektu ještě podporuje fakt, že v plánovaném Bitcoin City nebudou vybírány žádné daně kromě daně z přidané hodnoty. Ze začátku, než se do města nastěhují první obyvatelé, se počítá s tím, že s rozvojem města pomohou lidé z nedalekého La Unión.

Prezident neposkytl žádný časová rámec, kdy má metropole vyrůst, uvedl ovšem, že náklady na vybudování veřejné infrastruktury se budou pohybovat okolo 300 tisíc bitcoinů. S financováním mají pomoci státní dluhopisy v hodnotě jedné miliardy dolarů, které jsou kryté bitcoinem a které mají Salvadoru posloužit i k nákupu další kryptoměny. Jejich počáteční výnos má být 6,5 procenta. 

A co si od města vůbec země slibuje? To samé co od zavedení bitcoinu jako národní měny – podporu a zvýšení odolnosti ekonomiky. Střední Amerika se dlouhodobě potýká s hyperinflací, zastánci kroku argumentují, že kryptoměna je před těmito vlivy ochráněna. Také zmiňují fakt, že mnoho Salvadorců pracuje v zahraničí a své výdělky posílá domů, bitcoin jim má náklady ušetřit.

Veřejnost zatím v přijmutí novinky zůstává rozdělena, proti uznávání kryptoměny a proti prezidentovi Bukelemu od léta pořádá pravidelné protesty. Jeho víru v bitcoin však demonstrace neoslabily, naopak začal testovat těžbu pomocí geotermální energie, kterou chce nyní zařadit i do nového města a tvrdí, že metropole se stane světovým centrem pro digitální a technologické vzdělávání. 

Zdroj: Reuters

Speciál: Bitcoin a kryptoměny

Kryptoměny jsou elektronické peníze. Je to digitální měna, kterou místo států zaštiťuje matematika, konkrétně asymetrická kryptografie.

V čele kryptoměn je Bitcoin, prosazuje se ale také Ethereum nebo Litecoin. Ve skutečnosti je kryptoměn několik tisíc, například Facebook připravuje kryptoměnový projekt Diem.

Doporučujeme: Jak koupit bitcoinJak prodat bitcoin • Obchodování na burzeKam bezpečně uložit kryptoměnyKde lze platit kryptoměnamiJak fungují kryptoměny

Diskuze (25) Další článek: Optimistický Bill Gates si je jistý, že covid bude do příštího roku méně rozšířený a nebezpečný než chřipka

Témata článku: Kryptoměny, Bitcoin, Těžba, Energie, Sopka, Ekonomika, Daň, Reuters, Střední amerika, Metropole, Výstavba, SalvadorCo s antivaxery? Psychologové radí, jak změnit náhled odpůrců očkování

Co s antivaxery? Psychologové radí, jak změnit náhled odpůrců očkování

** Lidé často jednají podle toho, co si myslí o druhých ** Odmítají očkování i proto, že jsou přesvědčeni, že stejně smýšlí většina, ale v tom se pletou ** Pokud jsou se svými omyly konfrontováni, existuje reálná šance, že své rozhodnutí korigují

Jaroslav Petr
COVID-19OčkováníPsychologie
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10