Safírové údolí místo Křemíkového?

Výzkumy především amerických vědců posledních let ukazují, že ve volbě základního materiálu pro čipy a jiné počítačové polovodičové prvky byl vybrán… možná jeden z nejméně vhodných kandidátů, křemík.
Výzkumy především amerických vědců posledních let ukazují, že ve volbě základního materiálu pro čipy a jiné počítačové polovodičové prvky byl vybrán… možná jeden z nejméně vhodných kandidátů, křemík. Samozřejmě je to nadsázka: ve své době byl křemík technologicky nejlépe zpracovatelný a umožnil nejrychlejší nástup počítačových technologií.
Nicméně už zhruba v roce 1994 byl Seymour Cray velice blízko dokončení germaniového superpočítače s řádově vyšší výkonností, který mohl postavit na hlavu moderní supercomputing… a odtud je už krátká cesta minimálně k výkonným serverům. Crayovi došly peníze a nikdo z velkých nechtěl projekt sám financovat, protože by byl sám proti sobě - riskantní podnik by vyžadoval opuštění úděsně drahých továren na čipy a postavení zcela nových a stejně drahých. V předloňském roce se objevil nový kandidát, a to měď: za projektem stojí IBM a zřejmě se docela záhy dočkáme "měděných" čipů s vyšší integrací, menším zahříváním a tudíž vyšší výkonností - nejdříve to asi bude PowerPC, ale Intel bude muset reagovat.
Konečně se v půli letošního roku objevil další, ještě nečekanější kandidát - Alumina čili safír neboli rubín. Na univerzitě v Delaware objevili způsob výroby mimořádně tenkých safírových vrstviček, které jsou schopny trojnásobně větší kapacity než dnes používané vrstvy kysličníku křemičitého. Dnešním problémem křemíku jsou totiž už těžko překonatelné fyzikální bariéry; jakmile se dostaneme k vrstvám o tloušťce tří nanometrů, začínají elektrony "utíkat" a čip se stává nespolehlivým. Tato tloušťka zatím není v dohledu, takže nehrozí, že by safírové čipy během pár let vytlačily čipy z křemíku, nicméně mohou se poměrně brzy objevit tam, kde jsou zapotřebí extrémně rychlé operace s velkými paměťovými bloky, jako jsou flash paměti, v digitálních fotoaparátech atd.
Tato vlastnost safíru je fyzikům známá, ale zatím ani v náznacích neexistoval způsob, jak snadno a nejen v laboratorních podmínkách vyrábět dostatečně tenké vrstvy; výzkumníci v Delaware však přišli na poměrně komplikovaný, ale i v průmyslové praxi zřejmě nasaditelný způsob oxidování za vysokých teplot.
Váš názor Další článek: Druhé zlato BUDE!

Témata článku: Údolí, Známý fyzik, Krátká cesta, Křemík, Safír, Riskantní podnik, Elektron


Určitě si přečtěte

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 36

Lukáš Václavík
UWBIoTTechnologie
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky
Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače
Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu
Jakub Čížek
BankaČeskoeGovernment

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5