Vyhledávače | Fake News | Safari

Safari odkazovalo na dezinformace a konspirační teorie. Apple ihned zakročil

Safari odkazovalo na dezinformace a konspirační teorie. Apple ihned zakročil

Dosud se problematika fake news, dezinformací a konspiračních teorií týkala hlavně firem jako Facebook nebo Google. Apple z toho byl povětšinou vynechán. Jak ale zjistil Buzzfeed, i Safari nemělo čistý štít - po vyhledání slov souvisejících se známými konspiračními teoriemi nabídlo odkazy, které teorie potvrzovaly. Apple na problém okamžitě zareagoval a odkazy odstranil.

Problém se vyskytl s funkcí Safari „navrhované stránky“, v rámci které prohlížeč po zadání slova do URL nabídne rovnou přístup na stránku, kterou vyhodnotí jako nejlepší, místo vygererování celého seznamu odkazů.

Pokud jste ještě na začátku týdne vyhledali spojení jako „Holokaust se nikdy nestal“, místo toho, aby Safari nabídlo nějakou stránku, která vysvětluje, proč je tento názor nepravdivý, odkázal na stránku, která přímo sdružovala popírače holokaustu. A příkladů bylo víc.

Při vyhledání slova „Pizzagate“ nabídlo Safari odkaz na YouTube video „Pizzagate, biggest scandal ever!!!“ od konspiračního teoretika Davida Seamana. Pizzagate je v Americe poměrně dost rozšířená teorie, že emaily hlavního manažera prezidentské kampaně Hillary Clintonové obsahovaly odkazy na nelegální obchod s lidmi.

Podobně při vyhledání spojení „očkování je nebezpečné“ Safari nabídlo odkaz o tom, jak celý koncept očkování je jen zlomyslnost farmaceutických firem. Nebo u spojení „běloši jsou chytřejší“ odkázalo na obyčejném internetové fórum, kde se lidé utvrzují v přesvědčení, že „zatímco bělochy stvořil Bůh, černoši pocházejí z opic“.

Buzzfeed kontaktovat Apple a prezentoval mu všechny odhalené pochybné odkazy. Firma sice nevysvětlila, jak se dezinformace dostaly do navrhovaných stránek Safari, ale okamžitě odkazy vymazala. Když tak nyní vyhledáte „Pizzagate“, navrhovanou stránkou je Wikipedie, kde je vysvětlen původ této konspirační teorie. Podobné je to u dalších příkladů. Jen při vyhledání spojení o holokaustu Safari v době psaní článku ještě odkazovalo na stránku popíračů.

Alternativní pravdy samozřejmě nejsou kompletně vymazány ze Safari, to by byla cenzura jak v Číně. Důležité ale je, že nejsou na prvních pozicích (nebo v navrhovaných stránkách) a lidé jsou nejdříve prezentováni s odbornějšími a střídmějšími vysvětleními. Původní odkazy stále lze ve vyhledávači nalézt, jen jsou odsuny více dolů.

Zajímavé je, že Safari odkazy poskytovalo, byť využívá vyhledávací technologii Googlu. Google přitom při vyhledání těch samých slov poskytoval výrazněji méně konspirační výsledky. Za problém tak zřejmě mohly interní algoritmy Applu a lidský prvek při kontrole příspěvků.

Co jsou fake news a jaký představují problém:

Diskuze (107) Další článek: Excel pro Android dokáže zpracovat vyfocenou tabulku

Témata článku: Google, Apple, YouTube, Facebook, Vyhledávače, Fake News, Čína, Wikipedia, Hoaxy, Safari, Holokaust, Celý seznam, Čistý štít, URL, Ihned, Lidský prvek, Prezidentská kampaň, Celý koncept, Hlavní manažer, Hillary Clintonová, Stránka, Vyhledávací technologie, Konspirační teorie, Konspirační teoretik, Původní odkaz


Určitě si přečtěte

Tipy pro Google: Umí mnohem víc než jen vyhledávat, zkuste některé fígle

Tipy pro Google: Umí mnohem víc než jen vyhledávat, zkuste některé fígle

** Google není jen vyhledávací pole se dvěma tlačítky ** Můžete ho ovládnout pomocí parametrů a příkazů ** Kromě výsledků vyhledávání nabízí také další funkce

Karel Kilián | 15

7 nejvýkonnějších jaderných elektráren světa: Temelín ani Dukovany si neškrtnou

7 nejvýkonnějších jaderných elektráren světa: Temelín ani Dukovany si neškrtnou

** Představíme vám sedm nejvýkonnějších jaderných elektráren ** Srovnáme je s Temelínem, Dukovany a největší solární farmou ** Naznačíme, kde tkví hlavní výhody tohoto zdroje elektřiny

Karel Kilián | 101

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66

Jak je na tom baterie ve vašem notebooku? Otestujte si ji!

Jak je na tom baterie ve vašem notebooku? Otestujte si ji!

** Životnost akumulátorů není neomezená a jednoho dne přijde konec ** Otestovat stav baterie můžete pomocí celé řady nástrojů ** Případné problémy díky nim odhalíte dřív než bude pozdě

Karel Kilián | 20Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 levných notebooků

Jak na digitalizaci fotek

Otestovali jsme chytré osobní váhy

Ohebné displeje: budoucnost či slepá cesta?