Safari odkazovalo na dezinformace a konspirační teorie. Apple ihned zakročil

Safari odkazovalo na dezinformace a konspirační teorie. Apple ihned zakročil

Dosud se problematika fake news, dezinformací a konspiračních teorií týkala hlavně firem jako Facebook nebo Google. Apple z toho byl povětšinou vynechán. Jak ale zjistil Buzzfeed, i Safari nemělo čistý štít - po vyhledání slov souvisejících se známými konspiračními teoriemi nabídlo odkazy, které teorie potvrzovaly. Apple na problém okamžitě zareagoval a odkazy odstranil.

Problém se vyskytl s funkcí Safari „navrhované stránky“, v rámci které prohlížeč po zadání slova do URL nabídne rovnou přístup na stránku, kterou vyhodnotí jako nejlepší, místo vygererování celého seznamu odkazů.

Pokud jste ještě na začátku týdne vyhledali spojení jako „Holokaust se nikdy nestal“, místo toho, aby Safari nabídlo nějakou stránku, která vysvětluje, proč je tento názor nepravdivý, odkázal na stránku, která přímo sdružovala popírače holokaustu. A příkladů bylo víc.

Při vyhledání slova „Pizzagate“ nabídlo Safari odkaz na YouTube video „Pizzagate, biggest scandal ever!!!“ od konspiračního teoretika Davida Seamana. Pizzagate je v Americe poměrně dost rozšířená teorie, že emaily hlavního manažera prezidentské kampaně Hillary Clintonové obsahovaly odkazy na nelegální obchod s lidmi.

Podobně při vyhledání spojení „očkování je nebezpečné“ Safari nabídlo odkaz o tom, jak celý koncept očkování je jen zlomyslnost farmaceutických firem. Nebo u spojení „běloši jsou chytřejší“ odkázalo na obyčejném internetové fórum, kde se lidé utvrzují v přesvědčení, že „zatímco bělochy stvořil Bůh, černoši pocházejí z opic“.

Buzzfeed kontaktovat Apple a prezentoval mu všechny odhalené pochybné odkazy. Firma sice nevysvětlila, jak se dezinformace dostaly do navrhovaných stránek Safari, ale okamžitě odkazy vymazala. Když tak nyní vyhledáte „Pizzagate“, navrhovanou stránkou je Wikipedie, kde je vysvětlen původ této konspirační teorie. Podobné je to u dalších příkladů. Jen při vyhledání spojení o holokaustu Safari v době psaní článku ještě odkazovalo na stránku popíračů.

Alternativní pravdy samozřejmě nejsou kompletně vymazány ze Safari, to by byla cenzura jak v Číně. Důležité ale je, že nejsou na prvních pozicích (nebo v navrhovaných stránkách) a lidé jsou nejdříve prezentováni s odbornějšími a střídmějšími vysvětleními. Původní odkazy stále lze ve vyhledávači nalézt, jen jsou odsuny více dolů.

Zajímavé je, že Safari odkazy poskytovalo, byť využívá vyhledávací technologii Googlu. Google přitom při vyhledání těch samých slov poskytoval výrazněji méně konspirační výsledky. Za problém tak zřejmě mohly interní algoritmy Applu a lidský prvek při kontrole příspěvků.

Co jsou fake news a jaký představují problém:

Diskuze (107) Další článek: Excel pro Android dokáže zpracovat vyfocenou tabulku

Témata článku: YouTube, Google, Apple, Facebook, Čína, Safari, Vyhledávače, Fake News, Wikipedia, Hoaxy, První pozice, Holokaust, Odkaz, Ihned, Konspirační teorie, Prezidentská kampaň, Hlavní manažer, Původní odkaz, Zak, Vyhledávací technologie, Lidský prvek, Čistý štít, Hillary Clintonová, Konspirační teoretik, Vyhledání


Určitě si přečtěte

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 75

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Microsoft pořád myslí i na odpůrce předplatného. Letos vydá Office 2021
Lukáš Václavík
Microsoft OfficeMicrosoft
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 112

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

** Autorský zákon vůbec nerespektuje internet a současnou realitu. ** Je stahování filmů legální a jaké se na to vztahují výjimky? ** Proč a za co všechno platíme výpalné?

Lukáš Václavík | 361

Lukáš Václavík
PirátstvíHudba, filmy, seriály
Bankovní identita bude jednotná. K České spořitelně, ČSOB a KB se připojí menší banky
Lukáš Václavík
Portál občanaBankaeGovernment
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Konec modrých obrazovek smrti? Microsoft vydává mimořádnou aktualizaci pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Technici nestíhají. Cetin dočasně přerušil zavádění VDSL bondingu
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu