Prohlížeče | Internet | Bezpečnost | Safari

Safari bylo děravé. Kliknutím na odkaz se útočník dostal k obrazu z kamer na iPhonech i Macboocích

Výzkumník Ryan Pickren v prosinci objevil chyby, které umožňovaly útočníkům získat obraz z kamery či dokonce dění na obrazovce skrze Safari. Některé zranitelnosti byly v prohlížeči i několik let, Apple ale nyní vydal záplaty.

Chyba týkající se Safari na macOS a iOS umožňovala útočníkovi získal přístup ke kamerám zařízení a i k možností sdílení obrazovky – tedy zobrazení všeho, co uživatel aktuálně dělá. Princip byl přitom poměrně jednoduchý a nenabourával žádnou z ochran, kterou Safari má zabudovanou vůči zneužití oprávnění k jednotlivým komponentům.

Problém byl překlad v URL adresy. Safari totiž například https://www.skype.com považovalo za stejné jako http://www.skype.com či fake:https://www.skype.com. Kvůli tomuto bylo možné zmást prohlížeč zneužít oprávnění, která uživatel vědomě udělil některé webové stránce – právě třeba zmíněnému Skypu. Pokud tedy útočník navedl uživatele na kliknutí podvodného odkazu, mohl právě získat přístup ke kameře a dalšímu obsahu.

Ryan Pickren objevil několik souvisejících chyb, přitom některé byly v prohlížeči již několik let. Pod drobnohled se ale dostaly až nedávno a největší nebezpeční by mohlo nastat nyní, kdy videokonference nabírají na oblibě. K nahlášení Applu došlo v prosinci, přičemž firma vydala potřebné opravné aktualizace v lednu a březnu. Pokud tedy máte aktuální prohlížeč a systém, chyba by se vás již neměla týkat.

Zdroj: Wired

Diskuze (14) Další článek: Je pandemický virus SARS-CoV-2 umělého původu? Zatím vše nasvědčuje tomu, že nikoliv

Témata článku: Software, Apple, Prohlížeče, Internet, Bezpečnost, iOS, macOS, Safari, iPhone, Kamera, Sledování, Skype, MacBook, WebKit, Kam, Prohlížeč, Safari na macOS, CCD, Kliknutí, Odkaz, Obraz, Digitální kamery na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Flight Simulator se rozrostl o další World Update. Novinky přibyly na Itálii a Maltu

Flight Simulator se rozrostl o další World Update. Novinky přibyly na Itálii a Maltu

Studio Asobo drží slovo, a tak do jejich leteckého simulátoru letos přidávají už druhý World Update s novými letišti a pamětihodnostmi.

Martin Nahodil
OznámeníFlight Simulator
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows