Safari 5: zase rychlejší a nově s doplňky

Safari je tak trochu opomíjený prohlížeč. V páté verzi však přináší mnohá vylepšení, včetně možnosti instalace rozšíření. Má tedy šanci zlákat více uživatelů, a to i těch pracujících s Windows.
Kapitoly článku

Mezi internetovými prohlížeči je Safari docela opomíjeno a nemá příliš velký podíl, obzvlášť u nás. Hlavním důvodem je bezesporu úzká vazba na Apple. Je to výchozí prohlížeč pro počítače Apple se systémem Mac OS X a ty jsou jen méně rozšířeny. Safari sice můžete instalovat i na Windows, mnohé to ovšem ani nenapadne a jiní si myslí, že Safari do Windows tak úplně nezapadne, podobně jako iTunes. Rovnou můžu prozradit, že Safari s iTunes nemá smysl srovnávat. Je to rychlý program v designu Windows, který má smysl zkusit.

Safari se nyní dočkalo nové, páté verze. Je to příležitost k průzkumu nejen nových funkcí, ale celého prohlížeče.

Rychlost a HTML5

Safari používá vykreslovací jádro WebKit, za jehož vývojem stojí Apple, nicméně jedná se o otevřenou platformu, kterou využívá i Google Chrome. Prohlížeč je velmi rychlý. Apple uvádí, že pátá verze zrychlila oproti čtvrté o 25%. A benchmarkové testy to vesměs potvrzují. Bleskurychle jsou zpracovávány jak běžné stránky, tak javascript. Safari 5 se řadí mezi nejrychlejší dostupné prohlížeče vedle poslední verze Chromu a Opery, pod operačním systémem Mac OS X je pak vůbec nejrychlejší. Rychle šlape i pod Windows, kde nově přibyla podpora hardwarové akcelerace.

Poznámka: Když Apple představil Safari 5, chlubil se tím, že je to nejrychlejší internetový prohlížeč na světě. Stejné heslo však razí i Opera pro svůj prohlížeč. Výsledky jsou těsné a nakonec rozhoduje optimalizace. Safari je proto nejrychlejší prohlížeč pro Mac OS X, Opera pro Windows. Ale to si ještě důkladně proměříme a přineseme vám výsledky v samostatném článku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Safari 5 ve Windows 7

Z hlediska výkonu je silnou stránkou Safari podpora HTML5, která byla opět rozšířena. Podporovány jsou nové značky (např. ruby, article, aside, footer, header, nav a další), k dispozici je také přehrávání videa v HTML5 přes celou obrazovku. Novinkou je pak geolokace, kdy Safari může zjistit vaši polohu. Této funkce využívají některé weby a stává se docela moderní. Jak už je zvykem, určení polohy musíte vždy povolit.

Historie od oka

Uživatelské prostředí Safari 5 nijak nepřekvapí. Je docela minimalistické a nabídne adresní řádek, vyhledávací pole, lištu oblíbených stránek a ouška tabů. Výchozí úvodní stránkou je mozaika nejoblíbenějších webů, kterou si můžete libovolně definovat. Náhledy stránek se automaticky aktualizují a pokud se na stránce něco změnilo od vaší poslední návštěvy, upozorní vás na to Safari modrou hvězdičkou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Safari 5 v Mac OS X a úvodní nabídka oblíbených stránek - po jejich změně přibude modrá hvězdička
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Oblíbených webů na úvodní stránce můžete mít méně či více, maximálně však 24

Silnou stránkou Safari je záznam, prohlížení a hledání v historii. Nově se můžete hned na úvodní stránce přepnou do pohledu procházení historie, kde v pěkném animovaném 3D prostředí vidíte náhledy všech navštívených stránek. To se hodí, když nevíte, jak se hledaný web jmenoval, ale jen si zhruba vybavujete, jak vypadal. Funguje zde samozřejmě i textové hledání, přičemž se do přehledu vyfiltrují všechny stránky, které obsahují hledanou frázi kdekoli na stránce. Opět přitom platí, že je prohlížeč velmi rychlý a výsledky hledání se průběžně filtrují už během psaní hledaného výrazu.

Klepněte pro větší obrázek
Pohled do historie

Komu by úvodní stránka s mozaikou nevyhovovala, může si samozřejmě nastavit klasickou výchozí stránku či otevření celého seznamu všech uložených odkazů (bookmarků). V nastavení předvoleb pak najdeme ještě další možnosti: předvolby pro otevírání nových tabů, automatické vyplňování formulářů, ukládání hesel, atp. Také je tu volba pro možnost zákazu zobrazování některých prvků stránky či načítání cookies.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázka možnosti nastavení prohlížeče

Vše striktně jen pro svůj účel

Safari zachovává koncept adresního řádku a vyhledávacího pole, nepouští se tedy do sjednocování jako v Chromu a dokonce drží tyto prvky striktně odděleny. Když tedy zadáte hledaný výraz do adresního řádku, Safari se zmůže leda na doplnění www na začátek a com na konec. Automatické přepnutí do režimu vyhledávání jako u konkurenčních prohlížečů se nekoná. Inteligence adresního řádku skončila u našeptávání webů, které máte uloženy v záložkách nebo v historii - z tohoto hlediska však zaslouží pochvalu pro mimořádně rychlé filtrování nalezených stránek. Staronovou funkcí adresního řádku je pak zobrazování "teploměru" načítání stránky, ten však u většiny webů jen rychle probleskne.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Adresní řádek umí rychle doplňovat weby ze záložek či historie, jako multifunkční vyhledávač však neposlouží

Z adresního řádku nelze bohužel vyhledávat ani zadáním klíčového slova či znaku. Vyhledávání zkrátka obstarává výhradně vyhledávací pole vpravo nahoře. A to má také svá omezení. Jsou zde na výběr pouze tři pevně dané vyhledávače - Google, Yahoo nebo nově také Bing. V tomto omezení můžeme najít i výhodu - funguje zde rychlý našeptávač (kromě Bingu). Safari hledaný výraz rovnou vyhledává i na stránce (lze vyvolat i samostatně klávesovou zkratkou), nalezené výrazy jsou pak zvýrazněny a aby byly nepřehlédnutelné je zbytek stránky lehce zatmaven.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vyhledávání, to je Google, Yahoo, nebo Bing. Vyhledává se i na stránce, kde je pak vyhledaný výraz nepřehlédnutelný.

Historii hledání a vůbec všech záznamů prohlížeče lze vymazat. Vybrat si můžete, co všechno chcete smazat, narozdíl od konkurence tu není možné smazání záznamů například jen z poslední hodiny. Nechybí ovšem funkce privátního prohlížení stránek bez zaznamenávání jakýchkoli dat. Osobně jsem si tuto funkci u konkurence oblíbil pro občasné pokusy na jiných uživatelských účtech, aniž bych se musel odhlašovat od toho výchozího, se kterým jsem v prohlížeči trvale přihlášen. V Safari toto nefunguje, protože i v privátním režimu zůstanete přihlášeni, pouze se nezaznamená historie.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Možnosti zametání jsou široké, chybí však možnost časového omezení. Privátní mód si pamatuje přihlášení na stránkách.

Témata článku: Software, Apple, Prohlížeče, Doplňky do prohlížeče, Safari, Download, Výchozí vyhledávání, Samostatná zmínka, Activity, Tabu, Automatické přepnutí, Rozšíření, Zásadní nevýhoda, Doplňky, Privátní režim, Nová záložka, Absence, Výchozí vyhledávač, Úzká vazba, Oblíbený web, Pátá verze, Speciální stránka, Rychlá záloha, Samostatné okno, Rozbalovací seznam


Určitě si přečtěte

Užitečné funkce ve Windows 10, o kterých možná ani nevíte

Užitečné funkce ve Windows 10, o kterých možná ani nevíte

** Operační systém Windows 10 nabízí spoustu užitečných drobností ** O některých funkcích mnoho uživatelů není ** Ukážeme vám některé užitečné vychytávky

Vladislav Kluska | 83

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 21

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 37Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů