Technologie | Počítače | SSD

Sabrent má SSD s rychlostí 7 GB/s. V zápisu je ještě rychlejší než Samsung 980 Pro

Samsung čerstvě představil novou generaci SSD 980 Pro, která má rychlost čtení až 7 GB/s a u zápisu maximálně 5 GB/s. Společnost Sabrent si ale počkala a uvedla vlastní model, který překonává i tuto vlajkovou loď od Samsungu.

Sabrent uvádí dvě odlišné řady SSD s označením Rocket a Rocket 4 Plus. I když mají stejné TLCNAND flash čipy (tři bity na buňku), používají odlišný řadič. Řada Sabrent Rocket má řadič Phison E16, který umožňuje maximální rychlost sekvenčního čtení 5 GB/s a rychlost zápisu 4,4 GB/s.

V případě řady Sabrent Rocket 4 se ale používá řadič Phison E18, který poskytuje ohromný výkon – 7 GB/s při sekvenčním čtení a 6 850 MB/s u sekvenčního zápisu. To je papírově o téměř 2 GB/s více, než má Samsung 980 Pro. Otázkou samozřejmě je, jaká bude realita, jak dlouho tato rychlost bude k dispozici (obvykle jde o časové omezení kvůli kombinaci s pamětí DRAM) a hlavně jaké budou mít SSD hodnoty IOPS.

SSD podporují PCI Express 4.0 a jsou vybavené i pokročilým rozvaděčem tepla, které je u stále výkonnějších SSD větším problémem. Obě řady budou k dispozici v kapacitách 500 GB, 1 TB a 2 TB. Ceny zatím nebyly zveřejněné.

Diskuze (1) Další článek: Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Témata článku: Technologie, Počítače, Samsung, SSD, Rocket, Sabrent, Čtení, Sabrent Rocket, PCI Express, Zápis