S3 Chrome 400: DirectX 10.1 dříve než u Nvidie

Nová modelová řada karet S3 Chrome 400 je svými parametry předurčená pro přehrávání videa v HD rozlišení.
S3 Chrome 400: DirectX 10.1 dříve než u Nvidie

Společnost S3 uvedla na trh nové grafické karty S3 Chrome řady 400. První obrázky karty s novým čipem Chrome už se objevily na serveru Chiphell.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Je tomu již drahně let, co se objevil snad poslední grafický adaptér této společnosti, který se měl výkonem rovnat soudobým 3D akcelerátorům s nálepkou GeForce či Rage a o kterém se hodně mluvilo – totiž S3 Savage 2000. Po jeho neúspěchu se kdysi slavná společnost stáhla do ústraní, a nic na tom nezměnily ani celkem zajímavé akcelerátory DeltaChrome, které se objevily v roce 2004. Krátké shrnutí historie této společnosti najdete právě v testu S3 DeltaChrome S8 vs. GeForce FX 5700 a Radeon 9600 Pro.

Tu a tam se objeví nějaká ta zprávička o dalších modelech karet (jako byl příchod karet S3 Chrome 27), ale zdaleka už nejde o produkty, které by se zapojily do bitvy mezi grafikami Nvidie a ATI. Ani nové modely S3 Chrome 4x0 na tom už nic nezmění, a S3 je s tím, soudě dle vlastností nových grafických karet, smířená.

I když se marketingové materiály hemží nejmodernějšími termíny, jako PCI Express 2.0, DisplayPort, či DirectX 10.1, herní výkony nových grafických karet nebudou omračující – úzká 64bitová sběrnice je odsouvá někam mezi nejlevnější Radeony HD 3400 a GeForce 8300 a 8400. Ze specifikací karet a propagačních materiálů je zřejmé, že se při vývoji myslelo především na multimédia a HTPC. A právě tam mají nové karty co říci.

Proč má pro S3 smysl vyvíjet podobný adaptér, když ATI či Nvidii nemůže konkurovat? VIA stále vyrábí čipové sady pro vlastní úsporné procesory VIA C7 a další procesory x86. U nich využívá vlastních grafických adaptérů S3 a chce-li být se svými produkty konkurenceschopná, musí držet krok s konkurencí a zvládat nejnovější technologie. Její procesory, čipsety a integrované a diskrétní grafické adaptéry se využívají v malých a úsporných počítačích či levných noteboocích.

Zatím se mluví o dvou modelech řady Chrome 400 s jádrem Chrome 430 a 440. Mají být vyráběné 65nm procesem, na bližší specifikace a rozdíly mezi nimi se ale teprve čeká. A jak je to s dalšími podporovanými technologiemi?

Podpora DirectX 10.1 dříve než u Nvidie

Milým překvapením je podpora poslední verze DirectX 10.1, která se má objevit ve Windows Vista se Service Packem 1. Tím se společnosti S3 podařilo předběhnout i Nvidii, která s klidem angličana tvrdošíjně zůstává i u nejnovějších adaptérů u DirectX 10. Ostatně, sotva se kdy dočkáme her, které by pro svůj běh vyžadovaly DirectX 10.1 a na DirectX 10 nefungovaly.

Marketingové materiály, které demonstrují výhody podpory DirectX 10.1 na obrázcích scény renderované pomocí Global Illumination, by, zejména u low-endových karet, bral vážně asi jen málokdo – opisovalo se možná od AMD, které podporu Global Illumination v souvislosti s DirectX 10.1 zmiňovalo také.

Klepněte pro větší obrázek 

Obrázek v podobné kvalitě ale není ze hry či dema, jde o render 3D scény, který je záležitostí mnoha minut procesorového času. Než to bude ve hrách vypadat podobně, si ještě pár let počkáme. Ostatně, na hraní nové karty nebudou ani z jiného důvodu – Nvidia i ATI má mnohem větší uživatelskou základnu a díky odezvě ze strany uživatelů lépe odladěné ovladače, a i přesto jsou s nimi občas problémy. Jak to potom musí vypadat s podporou u karet, na kterých se moc nehraje, prodávaných v mnohem menších objemech, netřeba domýšlet.

Díky podpoře nejnovějších DirectX ale máte jistotu, že na kartách poběží desktop akcelerovaný pomocí grafické karty – třeba Aero ve Windows Vista.

Ideální pro multimédia

Karty mají ale řadu dalších, v této kategorii o poznání zajímavějších vlastností, které z ní dělají vhodného kandidáta pro HTPC. Soubor technologií pro přehrávání videa v HD rozlišení ChromotionHD má umožnit hardwarově akcelerované přehrávání videa s kodeky H.264, MPEG4, VC-1, WMV-HD a AVS při rozlišení až 1080p. Bližší popis možností karet při přehrávání videa najdete v dokumentu ChromotionHD 2.0.

S přehráváním videa souvisí i možnost osadit karty dnes snad všemi používanými typy rozhraní – VGA, dual-link DVI, HDTV výstupem, HDMI a dokonce i nejnovějším rozhraním DisplayPort. Karty samozřejmě podporují přehrávání videa s HDCP ochranou, a co víc, pro přehrávání chráněného videa mají i integrovaný zvukový kodek. Zvuk z filmu tedy putuje spolu s obrazem přes HDMI či DisplayPort a o podporu HDCP u zvukové karty se tak nemusíte starat. Podrobněji o všem pojednává dokument DisplayPort Interface for Chrome 400 Series Graphics Processors.

K dalším technologiím patří MultiChrome – tedy podpora více monitorů, či technologie AcceleRAM – obdoba TurboCache (Nvidia) a Hypermemory (ATI) – kdy si grafická karta může pro své potřeby ukousnout část systémové paměti. PowerWise je blíže nespecifikovaná technologie pro šetření spotřeby grafické karty v nezatíženém stavu.

Na přesné specifikace a ceny Chrome 430 a 440 si asi ještě nějaký čas počkáme. Určitě se netěšte na to, že nové karty seženete v každém tuzemském e-shopu podobně, jako dnes pořídíte třeba Radeon HD 2400. Možná na ně či na jejich obdobu ale časem narazíte třeba u počítačů, notebooků či barebone PC postavených na platformě VIA.

Zdroj: S3, Chiphell

Diskuze (10) Další článek: Získejte titul na Vysoké škole finanční a správní

Témata článku: Windows, Hudba, filmy, seriály, DirectX, Krátké shrnutí, Nový objev, Dirigent, Podobná odezva, Karta, Úzké video, Nejnovější technologie, Podobný adaptér, Nejlevnější Radeon, Používaný typ, HDCP, Nejnovější model, Chrom, Podobná bitva, Nvidia, Chráněné přehrávání, HTPC, Directx 11, Tuzemský e-shop, Savage, Zvuková technologie


Určitě si přečtěte

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 62

Intel vs. AMD: souboj vícejádrových procesorů začal. AMD zesměšňuje Intel neuvěřitelně nízkou cenou

Intel vs. AMD: souboj vícejádrových procesorů začal. AMD zesměšňuje Intel neuvěřitelně nízkou cenou

** AMD představilo nové levné procesory až s 32jádry ** AMD útočí na serverový i domácí trh Intelu ** Intel nemá konkurenceschopnou nabídku

Karel Javůrek | 84

Nová zbraň proti hackerům: obrovské množství chyb v softwaru

Nová zbraň proti hackerům: obrovské množství chyb v softwaru

** Vědci vymysleli nový systém obrany proti hackerům ** Pomocí speciálního systému implementují do softwaru spoustu chyb ** Tyto chyby nejsou zneužitelné, což útočník zjistí až po čase

Karel Javůrek | 25

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Sonda Dawn prolétá jen 35 km od trpasličí planety Ceres a posílá úchvatné fotografie!

Sonda Dawn prolétá jen 35 km od trpasličí planety Ceres a posílá úchvatné fotografie!

** Sonda Dawn zkoumá trpasličí planetu Ceres od března 2015 ** Sonda nyní přešla na novou dráhu, nejblíže se dostává k povrchu na vzdálenost jen 35 km ** Ceres je největší planetkou hlavního pásu mezi Marsem a Jupiterem

Petr Kubala | 4

Seriálové doupě ETTV se už dostává do ničivé spirály každého pirátského webu

Seriálové doupě ETTV se už dostává do ničivé spirály každého pirátského webu

** Seriálové warezové skupiny loni spustily katalog ** Nyní jej začínají blokovat první země ** Začíná obvyklé kolečko

Jakub Čížek | 56


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny