Roboti | Česko | ČVUT

S robopsem Spot v jeskyni: ČVUT se v podzemí připravovala na velké finále

  • DARPA před třemi vyhlásila soutěž Subterranean Challenge
  • Do finále se dostaly i dva české týmy
  • Studenti z ČVUT jdou do finále s robopsem a velkou robotarantulí

Koncem září se po třech letech uskuteční velké finále robotické soutěže Subterranean Challenge, kterou vyhlásila americká obranná agentura DARPA. Týmy z celého světa se postupně utkaly v tunelu (2019), suterénu (2020), jeskyni (kvůli pandemii jen virtuálně) a teď se vše uzavře v poněkud bizarní Mega Cavern pod aglomerací Luisville v Kentucky.

DARPA v průběhu jednotlivých kol hledala experimentálního robotického záchranáře, který si kdesi v podzemí i po ztrátě rádiového spojení poradí se složitým terénem a dokáže ve spleti chodeb najít případné oběti.

Nejde tedy jenom o to vyrobit robota na dálkového ovládání, ale robota, který mechanicky překoná jakoukoliv překážku a buď nějakým zázračným způsobem dokáže udržet spojení s operátorem, nebo bude vybaven dostatečnou autonomií k dokončení úkolu – nalezne a pomocí počítačového vidění identifikuje soutěžní předměty.

Unikátní přehlídka strojů všech možných forem

DARPA Subterraneam Challenge je díky těmto podmínkám unikátní přehlídkou strojů všech možných tvarů a forem počínaje kolovými a pásovými vozidly a konče drony s nejvyšším počtem stupňů volnosti v pohybu a hexapody.

Finálová Mega Cavern je klasickou ukázkou amerického zábavního parku, který vznikl zhruba třicet metrů pod městskou zástavbou úpravou starého vápencového dolu.

Klepněte pro větší obrázek
Soutěž hledá robota–záchranáře, který dokáže najít v podzemí oběti i v případě ztráty signálu s operátorem. Musí být tedy alespoň částečně autonomní

Dnes se tu na ploše 320 000 metrů čtverečních projedete ve vláčku, nechybějí tu podzemní terénní trasy pro horská kola (!) a nakonec i průmyslová skladiště, takže byste jen stěží našli lepší místo, kde si to mezi sebou mohou v nejuniverzálnějších podzemních podmínkách rozdat i týmy, které letos prošly kvalifikací do velkého finále.

Do USA odletí také dva týmy z Česka

Pokud to umožní pandemická situace a opět se neuzavřou americké hranice, mezi osmi finálovými týmy nebudou chybět ani dva české! Robotika z České zemědělské univerzity a CTU-CRAS-NORLAB z Centra pro robotické a autonomní systémy na Fakultě elektrotechnické ČVUT.

Klepněte pro větší obrázek
Do zářijového Final Event se probojovaly dva české týmy Robotika a a CTU-CRAS-NORLAB

V České republice žádnou Mega Cavern nepotřebujeme, máme totiž Moravský kras, který nabízí mnohem rozsáhlejší podzemní komplexy. Jen pro představu, zdejší Amatérská jeskyně patří se svými 45 kilometry k nejdelším přírodním bludištím v celé Evropě.

Robotika se připravovala ve Výpustku

Do hlubokých krasových kaňonů proto v červnu vyrazily oba české týmy, aby zde potrápily své mazlíky. Robotika obsadila se svým Kloubákem a čtyřkolkou Skiddy jeskyni Výpustek. Za posledních sto let se tam vystřídal jak německý Wehrmacht, tak Československá lidová armáda, která v jeskyni vybudovala prakticky nezničitelný protiatomový kryt pro své oblastní vojenské velitelství.

Podívejte se, jak robot mapuje jeskyni Výpustek:

ČVUT trénovala ve slavné Býčí skále

Tento týden pak patřil týmu z ČVUT, který se po roce zajel připravit na velké finále do podzemního labyrintu Býčí skály. Nachází se ve stejném kaňonu jen pár kilometrů od Výpustku, se svými více než 16 kilometry je to ale mnohem rozsáhlejší komplex – po již zmíněné Amatérské jeskyni dokonce druhý nejdelší v Česku, kterým kvůli červnovým bouřím protéká hluboko v nitru skály i docela divoký tok Jedovnického potoka.

ČVUT v jeskyni Býčí skála:

U toho jsem nemohl chybět, experti z ČVUT totiž díky úspěchům v předchozích kolech dosáhli na finanční odměnu, a tak mohli svoji dosavadní sbírku pásových i kolových robotů, dronů a malých hexapodů opět rozšířit o nové exempláře.

Tarantule Lily

Tím nejmedializovanějším v posledních měsících je samozřejmě nákup čtyřnohého robota Spot od Boston Dynamics, který díky své psí fyziologii pohybu a softwarovým stabilizačním reflexům doplní ostatní pohybové konstrukce, které snad dohromady povedou k vysněnému umístění v podzimním velkém finále.

Klepněte pro větší obrázek
Hexapod Lily od Hebi Robotics má průměr okolo 1,3 metrů

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Nebo samostatné Živě Premium

Témata článku: Technika, Intel, USA, AliExpress, Roboti, Čína, Evropa, Česko, Wi-Fi, PDF, GitHub, Ubuntu, Boston Dynamics, ČVUT, DARPA, Moravský kras, Robot, Subterranean Challenge, DARPA SubT, Unitree, Jeskyně, Intel Nuc, Lít, MAPP, Melk, Drony na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony
Vyzkoušeli jsme Dynamic Island pro Android. Je univerzální a „pasuje“ na libovolný telefon
Martin Miksa
Dynamic islandPrůstřel v displejiVýřez v displeji
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony