Útoky pomocí vyděračského softwaru neustále rostou, navíc stále častěji jsou mířeny na veřejné instituce. Situace je poměrně vážná, skupina několika velkých technologických firem, neziskových organizací a výzkumníků se proto rozhodla, že je třeba se začít efektivně bránit. Společně vytvořili tzv. Ramsonware Task Force, nový projekt, který chce firmám a institucím hrozby pomáhat odrážet.
Ransomwarové komando, jak zní název skupiny v překladu, zatím získalo 19 spolupracujících společností, mimo jiné Microsoft a McAfee. Cílem je zaměřit se především na obranu před útoky na zdravotní a vládní složky, tedy kritickou infrastrukturu. Právě na ně v minulých měsících vyděračský software několikrát mířil, což zejména v kontextu probíhající pandemie způsobilo velké obavy. Německá nemocnice dokonce hlásí jednu smrt spojenou s ransomwarem.
Skupina chce proto vytvořit rámec pravidel a doporučení, jak se chránit a jak postupovat, pokud k útoku přece jen dojde. Všechny zúčastněné organizace dají dohromady své nástroje a zkušenosti, ze kterých by měl vzniknout zatím nejucelenější přístup k ransomwaru. Komando slibuje i zapojení policie a dalších vyšetřovacích složek, plus chce vydávat na téma odborné texty.
Oficiálně začne projekt fungovat v lednu 2021 a ihned poté se má pustit do dvou až tří měsíců intenzivní práce. „Incidenty s ransomwarem nekontrolovatelně rostou a tato ekonomicky destruktivní počítačová kriminalita stále častěji vede k nebezpečných fyzickým důsledkům,“ vysvětluje komando v prohlášení, proč se záležitosti chce věnovat.
Nicméně i když je ransomware na vzestupu, stále největší ekonomické škody tvoří jiný typ kyberútoků, a to tzv. BEC podvody, kdy se zločinci snaží přes podvodné emaily vylákat ze zaměstnanců různé transakce. FBI odhaduje, že jen mezi lety 2017 a 2019 takto hackeři celosvětově získali 26 miliard dolarů.
Ransomware loni řádil i v české nemocnici: