Umělá inteligence | Mapy Google | Navigace

S plánováním tras v Mapách Google pomáhá umělá inteligence. Umí provoz i předvídat

  • S plánováním tras v navigaci v Mapách Google pomáhá AI
  • Bere v úvahu nejen historická data, ale umí i předvídat situaci
  • Díky tomu nezůstanete trčet v koloně, která vznikne až cestou

Každý den najedou uživatelé Map Google ve více než 220 zemích více než miliardu kilometrů. Navigace jim poskytuje informace o odbočkách, odhadované době cesty a předpokládaném čase příjezdu (ETA). I když to vypadá relativně prostě, na pozadí probíhá spousta náročných operací.

Jak navigace ví o dopravních zácpách? A jak vybírá nejlepší cestu? Nejen na tyto otázky odpověděl na oficiálním blogu produktový manažer Map Google Johann Lau. Ten za jeden ze základních kamenů označil údaje odesílané ze zařízení uživatelů, z nichž lze detekovat aktuální dopravní situaci v konkrétních lokalitách.

Předvídání provozu

Jenže realita je taková, že zatímco v poledne může být dopravní tepna poloprázdná, o pár desítek minut bude situace přesně opačná. Mapy Google proto analyzují historické vzorce provozu na dopravních komunikacích v průběhu času. Tato data jsou následně pomocí strojového učení kombinována s údaji o aktuálním provozu.

Ve snaze o ještě lepší výsledky byla do celého procesu zapojena výzkumná laboratoř pro umělou inteligenci DeepMind, spadající pod křídla Googlu. Ačkoli se přesnost předpovědí času příjezdu pohybovala kolem 97 %, povedlo se dosáhnout dalších zlepšení. V kostce jde o to, že tato technika umí lépe predikovat, zda na naplánovanou cestu bude mít vliv zpomalení, které ještě možná ani nezačalo.

Historické vzorce provozu byly spolehlivými ukazateli toho, jak budou vypadat podmínky na silnici, dlouhých 13 let. To ale zcela změnila pandemie onemocnění COVID-19, kdy v tomto směru nastaly doslova dramatické změny. V úvodních měsících letošního roku totiž takřka jako mávnutím proutku klesl provoz v některých městech až o 50 %.

Jak Mapy Google plánují trasu

Prediktivní modely provozu jsou klíčovou součástí toho, jak Mapy Google určují trasu jízdy. Pokud umělá inteligence předpoví, že v nějakém místě bude pravděpodobně hustý provoz, automaticky je vyhledána alternativa, kudy projedete plynuleji. V úvahu jsou brány i další faktory, jako je kvalita silnic (zpevněná/nezpevněná), počet jízdních pruhů, přímočarost cesty a další.

K plánování optimálních tras jsou důležité dva zdroje: dopravní informace z oficiálních zdrojů a zpětná vazba od uživatelů. Díky nim Mapy znají rychlostní limity, vědí, kde se platí mýto, a řadu dalších údajů. Z (dobrovolného) sledování řidičů jsou pak schopné vytěžit informace o uzavření silnice či jízdního pruhu, odstavených vozidlech či předmětech ve vozovce.

Jak to všechno funguje v reálném životě? Řekněme, že míříte na schůzku k lékaři a čeká vás cesta přes celé město. Když odcházíte z domu, je provoz plynulý, bez známek jakýchkoli problémů. Díky schopnosti předvídat provoz v kombinaci s aktuálními podmínkami dokážou Mapy Google zjistit, že byste kvůli dopravní zácpě, která pravděpodobně vznikne, dorazili do cíle pozdě. Automaticky vás tedy přesměrují na základě svých znalostí o okolních podmínkách a událostech na silnicích. Pomohou vám vyhnout se zácpě a dostat se na schůzku včas.

„Předpovídání provozu a určování tras je neuvěřitelně složité – budeme pokračovat v práci na nástrojích a technologiích, které vám pomohou dostat se ze zácpy po trase, jež bude co nejbezpečnější a nejefektivnější.“ zakončuje Johann Lau svůj příspěvek.

Váš názor Další článek: Týden Źivě: Hardwarové novinky Nvidie, Intelu, Asusu a elektrická škodovka

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,