Časopis Computer

S Pentiem na věčné časy. Recenze počítače ELITE Pentium 60 MHz #Computer25

Slavíme 25 let časopisu Computer a připomínáme si rok 1994 archivním článkem.

Projdete-li dnes různé ceníky počítačových firem, nejspíše narazíte na „cenový hit“ – počítač s procesorem 386DX-40MHz, nebo „počítač zítřka“ – konfiguraci s čipem 486 na frekvenci 40 a více MHz. Co ale dnes začíná platit na rychlý pohyb v Oknech či svižnější kreslení vlezlého papouška Korely, jsou již počítače s procesorem Pentium.

V myslích většiny z nás je Pentium považováno stále za cosi mimořádného, co se maximálně dá vystavovat na mramorovém podstavci. A kdo si to nemyslel, byl rychle vyveden z omylu nahlédnutím do ceníku - první pentiovské stroje mnoho pod 300 000 nešly.

Časy se ale mění a když nám ing. Klimeš z ConetWare nabídl na recenzi pentiovský stroj v plné síle, který je k mání pod 85 000 Kč, neodolali jsme – vždyť tuto cenu jsme byli zvyklí vídat u strojů s procesorem o řád nižším.

Pentia jsou dnes namačkána do naprosto běžných krabic těch nejosobnějších počítačů a jejich dostupnost je limitována již jen cenou sestavy (a hlavně procesoru samotného). Při nákupu počítače jsou však kromě ceny často i důležitější položky, jako je záruka servis či spolehlivost. Dokonalost sama pak je, když za nízkou cenu získáte počítač s vysokým výkonem a bohatým servisním zázemím prodávající firmy.

Pentium, a nemůžete chtít víc

Díky firmě ConetWare jsme mohli otestovat v naší redakci její nejvýkonnější řadu počítačů ELITE, používající procesor Pentium 60 MHz a rozhraní VESA Local bus (!). Ten vykřičníček je tam z několika důvodů. Asi tím nejpodstatnějším je ten, že původní Local bus je určen jen pro frekvence do 33 MHz, ty lepší vydrží 40 MHz, s 50 MHz jsou již většinou problémy, ale zde to tak vypadá, že si Local bus cvrliká na 60 MHz.

Sběrnice PCI je nepochybně kvalitní a výkonná, ale má nezávisle na rychlosti procesoru svou frekvenci 33 MHz a 60 MHz taktu procesoru ji moc nevzrušuje. V našem minivěžatém počítači bylo instalováno 8 MB paměti, což je dnes bohužel méně než minimum pro trochu slušné oknování. V případě našeho DTP jsme pak museli občas počkat, až si Windows „uswapnou“ na disk, protože 8 MB stačí dnes jen na velmi skromné aplikace, kterých je dnes už pomálu.

Co není v paměti, je na disku

Pevný disk o solidní kapacitě 245 MB byl v testovaném počítači navíc obohacen o 2MB paměti cache přímo na řadiči. Výkon takové kombinace pak byl skutečně více než nadprůměrný. Kešovaný řadič však nebývá součástí základní sestavy, v ní je dnes již běžný řadič IDE se všemi porty na sběrnici Local bus.

Pro rozumnou grafiku byla v ELITE instalována „trvalka“ – Spea V7 Mirage. Nad touto kartou by sice mohli majitelé různých Viperů, Mercury či Matroxů ohrnout svůj grafický nos, díky extrémně rychlému Local busu je však tato karta vybičována ke špičkovému výkonu.

Při práci ve Windows jsme čekali spíše na swapující disk (aspoň urychlený řadičem) než na nějaké zdržování grafickou kartou. Tady je však pomoc snadná – pamětí se počítač dokrmí snadno, při výměně grafiky by vám v šuplíku zůstala zbytečná karta za pěkných pár tisíc.

Při testování výkonu CPU jsme dosáhli hodnot, očekávaných u Pentia šedesátky. Naměřených 190 v Nortonově SI proto i s dalšími testy (Checklt – 43158 Dhrystones, 19287,6K Whetstones) potvrdilo náš první dojem – prostě Pentium, jak má být.

Počítač jsme místo do klimatizované testovací laboratoře vrhli přímo do výrobního procesu našeho časopisu a knih. Jsou počítače, které v něm neobstojí s čistým štítem, ELITE se ale držel statečně, v grafice běhal svižně a v podstatě_nám nikdy neodmítl spolupráci.

Výkon se zárukou

Nyní se dostanu k tomu, co mne na ELITE kromě výkonu upoutalo především. Na celý stroj vám totiž dá firma ConetWare záruku pět let! V současnosti, kdy většina počítačů morálně zastará a je vyměněna i po méně než pěti letech, je to skoro záruka doživotní.

Přesto není vše trvanlivé, jak se může zdát. Záruka je totiž odstupňována a během let poskytované služby postupně ubývají. Po první rok máte servis počítače do 48 hodin přímo u vás. Další roky to již probíhá v servisním středisku firmy. Během prvních dvou let záruky máte také zdarma práci a případný materiál. Po zbývající tři roky je již zdarma jen práce.

Přesto skutečnost, že firma hodlá po pět let věřit svým výrobkům, zaslouží ocenění. Pětiletou záruku si může ConetWare dovolit i kvůli certifikátu kvality ISO 9002, který je v současnosti celoevropsky uznávaným standardem pro kvalitu průmyslových výrobků.

Infobox

  • Produkt: ELITE Pentium 60, 8 MB RAM, 245 MB HD, 3,5 FD, SPEA V7 Mirage 1 MB
  • Zapůjčeno od: ConetWare, s. r. o.
  • Výrobce: ConetWare, s. r. o., Brno
  • Cena: 84 830 Kč bez DPH se 14" SVGA LR
  • Telefon: 05-432 12341

Časopis Computer slaví 25 let od založení. Úplně první číslo jsme nechali vytisknout znovu a přibalili k aktuálnímu květnovému vydání. K tomu jsme se rozhodli na Živě vydat několik dalších článků z nejstarších vydání.

Časopis Computer

Časopis Computer je nejčtenější český magazín o počítačích, technologiích a Internetu. V každém vydání na 148 stranách přináší uživatelská a technologická témata, dva velké srovnávací testy, důkladné recenze nových produktů, tipy a triky pro snadnější používání počítače a další zajímavé i užitečné informace.

Aktuální číslo časopisu Computer

Jednotlivá čísla si můžete pohodlně koupit v iKiosku.

Diskuze (34) Další článek: Armáda antimikrobiálních mikrorobotů vyčistí třeba i zubní plak

Témata článku: Historie, Časopis Computer, Windows, Počítače, Procesory, Brno, Okno, Cone, Korela, MHz, Procesor, VESA Local bus, Matrox, Viper, Pentium, Whetstones, Spea, Bus, Mercury, Počítač, Záruka, Local


Určitě si přečtěte

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 42

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

** Nová generace Mesh Wi-Fi s propojením přes elektrické rozvody ** Lepší parametry a nižší cena než u předchůdce ** Aplikace zatím podporuje jen základní nastavení bez rozšířených funkcí

Tomáš Holčík | 25

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

** Windows 10X přijdou již ke konci roku ** Microsoft vydal emulátor, kde systém ukázal ** Vývojáři musí upravit své aplikace

Vladislav Kluska | 58Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky