Google Asistent | Waze | Navigace

S navigací Waze bude možné mluvit, dostává podporu Asistenta Google

  • Google přidává do navigace Waze svého hlasového asistenta
  • Řidiči mohou ovládat aplikaci, ani by spustili oči z vozovky
  • Novinka je zatím dostupná pouze uživatelům v USA
S navigací Waze bude možné mluvit, dostává podporu Asistenta Google

Waze není jen prostá navigace, která najde cestu mezi dvěma či více body a následně udílí řidiči pokyny. Je to i sociální síť, přes kterou si uživatelé mohou předávat informace o dopravních komplikacích, jako jsou nebezpečné výmoly, kolony, odstavená vozidla, nehody a další. Až dosud však bylo kvůli hlášení nutné manipulovat s telefonem, což je přinejmenším u nás považováno za porušení zákona.

O plánované integraci Asistenta Google, který by měl umožnit hlasovou komunikaci v rámci aplikace, se mluví od 7. května. V tento den bylo na vývojářské konferenci Google I/O oficiálně oznámeno, že uživatelům Waze budou během několika následujících týdnů k dispozici funkce hlasového asistenta. Mimo jiné zaznělo, že bude sloužit k hlášení nehod a odstavených vozidel.

Asistent Google v navigaci Waze

V pondělí 10. června Google oznámil oficiální spuštění této funkce. Nezapomněl přitom připomenout, že „Asistent již může pomoci s navigací v Mapách Google, díky čemuž je snazší vyhledávat místa podél trasy nebo přidávat nové zastávky.“

Pokud se již těšíte, jak budete navigaci udílet pokyny, aniž byste museli spouštět ruce z volantu, patrně vás zklame informace, že novinka je zatím dostupná výhradně uživatelům ve Spojených státech. Další omezení spočívá v tom, že Asistent bude k dispozici jen na telefonech s operačním systémem Android, které mají jako jazyk nastavenou angličtinu.

Na jaké funkce se řidiči mohou těšit? Asistent Google umožní přehrávat hudbu a podcasty, posílat zprávy přátelům a telefonovat s rodinou, aniž by bylo nutné opustit navigační obrazovku. Chybět nebude ani zadávání cíle, hlášení dopravních problémů nebo zobrazení alternativních tras. Pomocí hlasového příkazu bude například možné aplikaci nařídit, aby se vyhýbala placeným úsekům nebo nahlásit policejní hlídku.

Snaha o co nejmenší rozptylování

Asistent Google v navigaci Waze vypadá a funguje tak, jak jsou na něj uživatelé ze zemí, kde je dostupný, zvyklí. Aktivuje se vyslovením výrazu „Hey Google“ nebo „OK Google“ a po vyvolání se ve spodní části aplikace zobrazí panel se čtyřmi barevnými tečkami, které pohybem reagují na hlas.

Mapa za proužkem je v tu chvíli částečně zatemněna a Asistent bohužel překrývá lištu s předpokládaným časem příjezdu, zbývající vzdáleností i dalšími ovládacími prvky ve spodní části obrazovky. Po rozpoznání požadavku je následná akce doplněna vizuálním potvrzením.

Většina stávajících navigací používá k ovládání dotykovou obrazovku. To je samozřejmě v pořádku, pokud auto stojí, nebo obsluhuje-li navigaci spolujezdec. Ovládání hlasem má za cíl minimalizovat rozptylování řidiče, který bude moci využívat dostupné funkce během řízení bez toho, aby spustil oči z vozovky.

Integrace hlasového asistenta Googlu je dalším krokem ve sbližování navigačních aplikací Mapy Google a Waze. Google koupil izraelskou navigaci Waze v roce 2013 a od té doby průběžně implementuje oběma směry ty nejzajímavější funkce.

Váš názor Další článek: Člověk se geneticky adaptoval na stravu bohatou na cukry

Témata článku: Google, USA, Android, Google Asistent, Mapy, Waze, GPS, Navigace, Asistent Google, Rozptylování, OK Google, Google I/O, Aplikace, Řidič, Hlášení, Uživatelé, Vozovka, Hey Google, Google mapy


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

** Máme ji v mobilech a fotoaparátech ** SD karta je dnes už standard ** A proto ji zkusíme připojit i k Arduinu

Jakub Čížek | 20

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

** Stařičké Windows 2000 nedávno oslavily 20 let ** Někteří z vás si postěžovali, že to byly poslední hezké Windows ** Fajn, ukážeme vám, jak přebarvit Desítky o 25 let zpět

Jakub Čížek | 44

Chrome se naučí dokonale odkazovat. Jeho odpůrci bijí na poplach, prý je to bezpečnostní katastrofa

Chrome se naučí dokonale odkazovat. Jeho odpůrci bijí na poplach, prý je to bezpečnostní katastrofa

** Google zavádí techniku ScrollToTextFragment ** Umí vytvořit odkaz na konkrétní slovo na stránce ** Podle kritiků by to mohl být bezpečnostní problém

Jakub Čížek | 40

Český Turris MOX: Nejbláznivější síťový počítač nejen pro fanoušky Lega

Český Turris MOX: Nejbláznivější síťový počítač nejen pro fanoušky Lega

** CZ.NIC začal prodávat svůj Turris MOX ** Z několika základních jednotek postavíte skoro cokoliv ** Kompletní Wi-Fi router, rozsáhlý switch i univerzální linuxový server

Jakub Čížek | 32

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 8Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor