Google Asistent | Waze | Navigace

S navigací Waze bude možné mluvit, dostává podporu Asistenta Google

  • Google přidává do navigace Waze svého hlasového asistenta
  • Řidiči mohou ovládat aplikaci, ani by spustili oči z vozovky
  • Novinka je zatím dostupná pouze uživatelům v USA
S navigací Waze bude možné mluvit, dostává podporu Asistenta Google

Waze není jen prostá navigace, která najde cestu mezi dvěma či více body a následně udílí řidiči pokyny. Je to i sociální síť, přes kterou si uživatelé mohou předávat informace o dopravních komplikacích, jako jsou nebezpečné výmoly, kolony, odstavená vozidla, nehody a další. Až dosud však bylo kvůli hlášení nutné manipulovat s telefonem, což je přinejmenším u nás považováno za porušení zákona.

O plánované integraci Asistenta Google, který by měl umožnit hlasovou komunikaci v rámci aplikace, se mluví od 7. května. V tento den bylo na vývojářské konferenci Google I/O oficiálně oznámeno, že uživatelům Waze budou během několika následujících týdnů k dispozici funkce hlasového asistenta. Mimo jiné zaznělo, že bude sloužit k hlášení nehod a odstavených vozidel.

Asistent Google v navigaci Waze

V pondělí 10. června Google oznámil oficiální spuštění této funkce. Nezapomněl přitom připomenout, že „Asistent již může pomoci s navigací v Mapách Google, díky čemuž je snazší vyhledávat místa podél trasy nebo přidávat nové zastávky.“

Pokud se již těšíte, jak budete navigaci udílet pokyny, aniž byste museli spouštět ruce z volantu, patrně vás zklame informace, že novinka je zatím dostupná výhradně uživatelům ve Spojených státech. Další omezení spočívá v tom, že Asistent bude k dispozici jen na telefonech s operačním systémem Android, které mají jako jazyk nastavenou angličtinu.

Na jaké funkce se řidiči mohou těšit? Asistent Google umožní přehrávat hudbu a podcasty, posílat zprávy přátelům a telefonovat s rodinou, aniž by bylo nutné opustit navigační obrazovku. Chybět nebude ani zadávání cíle, hlášení dopravních problémů nebo zobrazení alternativních tras. Pomocí hlasového příkazu bude například možné aplikaci nařídit, aby se vyhýbala placeným úsekům nebo nahlásit policejní hlídku.

Snaha o co nejmenší rozptylování

Asistent Google v navigaci Waze vypadá a funguje tak, jak jsou na něj uživatelé ze zemí, kde je dostupný, zvyklí. Aktivuje se vyslovením výrazu „Hey Google“ nebo „OK Google“ a po vyvolání se ve spodní části aplikace zobrazí panel se čtyřmi barevnými tečkami, které pohybem reagují na hlas.

Mapa za proužkem je v tu chvíli částečně zatemněna a Asistent bohužel překrývá lištu s předpokládaným časem příjezdu, zbývající vzdáleností i dalšími ovládacími prvky ve spodní části obrazovky. Po rozpoznání požadavku je následná akce doplněna vizuálním potvrzením.

Většina stávajících navigací používá k ovládání dotykovou obrazovku. To je samozřejmě v pořádku, pokud auto stojí, nebo obsluhuje-li navigaci spolujezdec. Ovládání hlasem má za cíl minimalizovat rozptylování řidiče, který bude moci využívat dostupné funkce během řízení bez toho, aby spustil oči z vozovky.

Integrace hlasového asistenta Googlu je dalším krokem ve sbližování navigačních aplikací Mapy Google a Waze. Google koupil izraelskou navigaci Waze v roce 2013 a od té doby průběžně implementuje oběma směry ty nejzajímavější funkce.

Váš názor Další článek: Člověk se geneticky adaptoval na stravu bohatou na cukry

Témata článku: Google, Google Asistent, Android, USA, Mapy, Waze, GPS, Navigace, Rozptylování, Uživatelé, Hlášení, OK Google, Google mapy, Řidič, Vozovka, Podpor, Hey Google, Asistent Google, Google I/O, Aplikace


Určitě si přečtěte

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

** Vyzkoušíme Raspberry Pi 4 s iRaspbianem ** Operační systém vypadá skoro jako macOS ** Vše strčíme do vlastní stylové krabice

Jakub Čížek | 31

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

** Apple dnes představuje novinky ** Tradiční keynote v rámci konference WWDC probíhá jen online ** Nové operační systémy, ale i něco navíc

David Polesný | 108


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11