S mobilem na Internet

Když řeknu mobilní telefon, co se vám vybaví? Určitě telefonování, prostý přenos hlasu. Někoho ještě napadnou textové zprávy, ale kdo si vzpomene na přenos dat, na mobilní přístup k Internetu? A přitom to jsou funkce, které podporuje většina mobilních telefonů.
Když řeknu mobilní telefon, co se vám vybaví? Určitě telefonování, prostý přenos hlasu. Někoho ještě napadnou textové zprávy, ale kdo si vzpomene na přenos dat, na mobilní přístup k Internetu? A přitom to jsou funkce, které podporuje většina mobilních telefonů.

Na WAP, novou technologii, která zpřístupní Internet uživatelům mobilních telefonů – přesněji těch telefonů, které jej budou podporovat – se netrpělivě čeká. WAP se dlouze komentuje a přitom se trochu zapomíná na to, že už teď se může k plnohodnotnému Internetu připojit kdokoli se svým telefonem a notebookem nebo kapesním počítačem. Ano, k plnohodnotnému Internetu se všemi jeho službami (ale i s omezeními, ke kterým dojdeme) – nejde jako u WAPu jen o speciálně upravené stránky s žádnou nebo minimální grafikou.

Jak jde život
Poměrně hodně času trávím na služebních cestách mimo kancelář. I když se jedná třeba jen o jednu akci, většinou s cestou zabere celý den. Ale v prostojích – téměř vždy se najde nevyužitá hodina, i dvě – mohu pracovat stejně, jako bych seděl v kanceláři. Prostřednictvím mobilního telefonu se připojím se svým notebookem do Internetu, spojím se s firemním informačním systémem, provedu aktualizaci databází (elektronickou poštu, úkoly, svůj kalendář i kalendář kolegů), stáhnu potřebné informace. Na notebooku mám stejné programy jako na stolním počítači v práci a když mám i stejná data, mohu stejným způsobem pracovat kdekoli – v automobilu, v kavárně, na lavičce v parku. Toto vše mi umožňují Internet a datové přenosy v síti GSM.

Na slepou bábu
I když je možné přes mobilní telefon přistupovat k jakémukoli vzdálenému počítači vybavenému modemem, většinou se v případě datových přenosů GSM jedná o spojení s poskytovatelem internetových služeb. Podobně jako se doma k Internetu připojujete přes pevnou telefonní síť, tady spojení probíhá bezdrátově – sítí GSM.

Když už jste přes mobilní telefon připojeni k Internetu, můžete jej využívat úplně stejně jako při pevném připojení. Počítač nezajímá, jestli jej připojuje modem na telefonní lince nebo telefon GSM. Funguje internetový prohlížeč, e-mailový program, ICQ, … zkrátka vše.

Recept na knedlíky
K tomu, abychom mohli prostřednictvím telefonu GSM posílat data, potřebujeme:
  • mobilní telefon umožňující datové přenosy;
  • aktivovanou příslušnou službu u svého mobilního operátora;
  • počítač, který je možné propojit s telefonem;
  • PC kartu s propojovacím kabelem, případně softwarový modem komunikující s telefonem přes sériový port. Některé telefony mají potřebný hardware zabudovaný a pro propojení stačí prostý sériový kabel, často lze použít i infračervený přenos.
  • Komunikační software, který se neliší od běžných programů potřebných pro připojení k Internetu (internetový prohlížeč, e-mailový klient atd.).

Čas pro špatné zprávy
Na počátku jsem psal o omezeních, která jsou spojena s datovými přenosy v síti GSM. Prvním z nich je rychlost, protože v současné době je prakticky možné komunikovat nejvyšší rychlostí 9,6 kb/s, a to je velice málo, asi čtyřikrát méně než u běžného internetování v pevné telefonní síti. Toto omezení ale ještě víc zvýrazňuje druhý problém – cena za spojení.

Aktivaci mobilní datové služby a měsíční poplatky lze překousnout. Vzhledem k tomu, že v této ceně je zahrnuta služba internetového poskytovatele, za kterou už nic neplatím, jsou náklady srovnatelné s paušálními cenami pevného internetování. Platit je ale nutné také minutové poplatky během vlastního spojení vyjde jedno stáhnutí elektronické pošty běžně na desítky korun (a jsme zpátky u rychlosti spojení).

Nejdříve ti dva
Nebudu se věnovat výběru hardwaru a potřebných programů. Zaměřím se na služby, které v oblasti mobilních datových přenosů provozují naši operátoři. Ceny najdete v tabulce.

RadioMobil nabízí datové služby ke každému svému tarifnímu programu s výjimkou tarifu Jistota, který je určen pro držitele průkazu ZTP/P. Ani služba předplacených karet Twist neumožňuje přenášet data.

Zatímco u tarifů Aktiv a Manažer je třeba zaplatit aktivační poplatek a platí se i měsíční poplatky, u nejvyššího tarifního programu Diamant je datová služba už v ceně měsíčního paušálu – navíc se stovkou volných minut pouze pro datové přenosy. V síti Paegas existuje speciální tarif Data&SMS, který je určen pro aplikace, které nevyžadují přenos hlasu – pro průmyslová využití mobilních telefonů, pro aplikace na bázi textových zpráv apod.

S RadioMobilem spolupracují dvě firmy, u kterých si je možné nechat zdarma aktivovat a spravovat internetový účet: Video On Line a PVT.

U EuroTelu je to podobné: také tento operátor nabízí možnost aktivace datových služeb k běžným tarifům a také u něj jsou v nejvyšším tarifu Bussines data již obsažena (jejich aktivaci je ale přesto nutné zaplatit). Také předplacené karty GO však zůstanou o data ochuzeny. EuroTel rovněž nabízí službu SMS/Data, jejíž využití je stejné jako u RadioMobilu s jednou výjimkou – lze s ní i hlasově telefonovat, avšak za vyšší minutové poplatky.

Poskytovatelem mobilního Internetu EuroTelu je SPT Telecom se svou službou Internet OnLine. Zde je nepříjemné, že na rozdíl od RadioMobilu se s mobilním telefonem k Internetu připojujete za nejdražší sazby pro volání do pevné sítě.

Partnerem EuroTelu v oblasti datových služeb je společnost System602, která pro uživatele zabezpečuje hardwarovou a softwarovou část.

Ale jsou i jiní
Když z jakéhokoli důvodu nechceme využít internetových poskytovatelů – partnerů operátorů, můžeme se obrátit na třetího internetového poskytovatele, který u nás nabízí připojení prostřednictvím mobilní sítě GSM. Jde o společnost Spinet, která svůj SpiNet Mobil poskytuje jako doplňkovou službu k běžným pevným internetovým tarifům. Princip je stejný jako u RadioMobilu – uživatel při spojení platí sazbu mobil-mobil, která je nejlevnější.

Připojit se?
Jestliže se vám nelíbí minutové sazby, které za připojení k Internetu přes modem platíte SPT Telecomu, pravděpodobně se zhrozíte nad poplatky, které za své datové služby vyžadují mobilní operátoři. Ceny jsou myslím hlavním důvodem toho, proč jsou přenosy dat v mobilních sítích v současnosti tak málo rozšířené.

Proto jsem zatím poměrně skeptický k hitu dneška – k WAPu. Bude jistě úžasná: s určitými omezeními, která snadno překousneme, budete moci prohlížet upravené webové stránky, vyhledávat potřebné informace … Ale dokud neznám ceny ani způsob tarifikace, nebudu jásat; velice snadno se může stát, že se z WAPu stane služba pro vyvolené, stejně jako je dnes mobilní přenos dat.

Vyvolených by ale jistě mohlo být více: rovnici, ve které se zatím šklebí jen pevně dané poplatky operátorům, je totiž třeba vyvážit cenou za dokonale využitý čas, za který luxus mobility velice často stojí.

Váš názor Další článek: Zvuk v dosových hrách i na Windows NT

Témata článku: Internet, Přenos, Stejný hardware, Mobilní data, Kabelové spojení, Datová služba, Nejvyšší čas, Měsíční poplatek, T-mobile mobilní telefony akce, Pevný internet, Běžný set, Mobilní telefony, Mobilní operátor, Nejlevnější mobilní telefony, Potřebný hardware, Mobilní síť, Telefon, Aktivace, Poplatek


Určitě si přečtěte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná (ne)víte

Karel Kilián | 31

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

** Za neúspěchem Microsoftu v mobilech stojí i Windows 8 ** Microsoft pozdě naskočil do rozjetého vlaku ** Uživatelé neměli zásadní důvody, proč přejít

Karel Kilián | 138

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky