Drony

S malými rekreačními drony teď můžeme létat i ve městech. Úřad pro civilní letectví vydal novou vyhlášku

Úřad pro civilní letectví vydal nové Opatření obecné povahy (PDF) pro létání s drony v Česku.

Samotný prostor, ve kterém se u nás mohou pohybovat profíci i rekreační piloti, se jmenuje LKR10 – UAS a čerstvá vyhláška, která vstoupila v platnost 15. května, vyjasňuje některá dosavadní pravidla.

Rekreační létání v zástavbě? Ano, je to možné

Týká se to především létání v HOPhustě osídleném prostoru. Takovým prostorem je typicky městská zástavba, tedy oblast, kde by leckoho už intuitivně napadlo, že tam nemá s dronem bez patřičného povolení co pohledávat.

fef92d12-a884-47d6-af5d-f8a1f92142c3
Hustě osídlená oblast a fotografie z DJI Air 3

Omyl! Pomineme-li ty nejmenší létající hračky do 250 gramů a bez kamery, kterých se regulace netýká, i v HOP můžete podle nové vyhlášky létat s drony kategorie C0 (do 250 g s kamerou) a C1 (do 900 g).

Zelenou mají DJI Mini, Air i Mavic 

Typickým příkladem dronů se štítkem C0 je řada DJI Mini a těch větších se štítkem C1 pak řady DJI Air a DJI Mavic (výrobce umožňuje dodatečné štítkování i pro vybrané starší modely vyrobené před vstupem v plnou platnost nové evropské regulace letos v lednu).

Jako rekreační pilot musím při létání v HOP splnit tyto podmínky

S těmito drony tedy klidně můžete vzlétnout i ve městě – pokud podobnou činnost neupravují nějaké další místní předpisy – a za splnění těchto podmínek:

  • Nelétám nad nezapojenými osobami
  • Pravidlo 1:1 (Pokud jsem 20 metrů nad zemí, neměly by se 20 metrů horizontálně pohybovat nezapojené osoby)
  • Před zahájením provozu posoudím bezpečnost létání v daném prostoru
  • Provoz dopředu označím v aplikaci DronView
d1e2b561-e3e5-409a-b519-4242c278a19f
Výjímka pro C0/C1 při létání v HOP

Nezapojenou osobou je jakákoliv cizí osoba, která nedala vyslovený souhlas, že ji můžete přelétávat. Není to přitom jen chodec, kterého se můžete zeptat, ale i člověk za okny bytu, či v projíždějícím automobilu.

Parky nejsou HOP a pravidla tam jsou volnější

A co parky a veřejná zeleň? Nic z toho podle ÚCL není HOP, a tak v nich už můžeme přelétávat s malými drony i nad nezapojenými osobami a není třeba prosit každého pejskaře, který vám zrovna zkřížil cestu.

544f7eb4-dc53-49bb-b938-3ea547650bff
Rozsáhlý městský park už sice není HOP, je ale třeba dávat pozor na shlukování nezapojených osob a případné další místní zákazy. Pravidlo 1:1 se hodí vždy, zvláště méně zkušený pilot má totiž o něco více času v případě nenadálých komplikací

Na stranu druhou je třeba mít na paměti, že pokud se v takovém parku shlukne za jasného jarního počasí příliš mnoho osob, stane se z nich dav a tomu se musejí letci bez řádného povolení vyhnout za každých okolností. A je to tak v nejlepším pořádku!

Kéž by to amatérští letci konečně pochopili i nad plážemi plnými rekreantů, kde nejen že obtěžují a porušují předpisy, ale zároveň kazí dobré renomé všem ostatním pilotům.

Dokument se dále věnuje létání v řízených okrscích letiště (CTR/MCTR) i těch neřízených (ATZ), kde můžeme s malými drony C0/C1 létat i bez ohlašovací povinnosti a do výšky 100 metrů.

Ostatně, tyto prostory jsou rozsáhlé a pokrývají celá města, takže by se jinak nedalo vzlétnout prakticky nikde poblíž obcí s malým či velkým letištěm – v čele s širším okolím Prahy a Brna.

Diskuze (15) Další článek: Edge 125 přidává osobní oblíbené položky do týmových pracovních prostorů

Témata článku: , ,