S firmou Cisco od trabantů k mercedesům

Směrovače řady Cisco 800 jsou pro menší podniky výhodné, protože jim umožní plnohodnotné připojení prostřednictvím ISDN.
Zatímco ještě vloni vygenerovaly malé a střední podniky v oblasti počítačových sítí 16,5 miliardy dolarů, do konce roku se počítá podle marketingové společnosti IDC a podle dalších marketingových firem s tím, že příjmy z tohoto segmentu trhu IT dosáhnou 38,6 miliardy dolarů. Za malou až střední firmu se přitom považuje ta, která má 20 až 100 zaměstnanců. Trh se síťovými prvky v těch nejmenších podnicích (SOHO, Small Office -- Home Office) vygeneroval v roce 1997 6,5 miliardy dolarů a stejné prameny uvádějí, že do roku 2000 to bude 25 miliard dolarů.

Těch kteří mají a nemají přístup k Internetu, je zhruba stejně, rozhodnuta o přístupu k Internetu nejsou pouze 3 % firem. Potěšitelné je, že u nás je z tohoto segmentu připojeno 71 % firem, více než ve více zemích západní Evropy, např. v Itálii. Jeden Francouz mému známému řekl, že u nás jsme vůbec úžasně zrychlení -- od nefungujících telefonů jsme přešli k GSM a k Internetu a od trabantů k mercedesům.

Bez sítí a Internetu to nepůjde
Firma Cisco si tuto situaci uvědomuje, a hodlá i pro segment trhu malých a středních podniků nabídnout svoje řešení, přestože právě u nás je snad největší bariérou cena. Zajímavé přitom je, že typických technofilů je u nás okolo 24 % a těch, kteří sdílejí své informace na Internetu s ostatními je u nás 34 %. Odpůrci technologií prodělají -- velké společnosti už dnes trvají přinejmenším na elektronické poště. Malý podnik, který hodlá v budoucnu obchodovat s velkou firmou, s ní musí komunikovat. Bez Internetu to nepůjde.

Řešení na míru
Firma Cisco pro tyto firmy připravila některá řešení na míru, například směrovače řady 800, které jsou schopné připojení k Internetu přes ISDN a pak k Ethernetu, nebo směrovač 1720 který je zase určen pro přístup k VPN (virtuální privátní sítě). Oba směrovače pracují s operačním systémem Cisco IOS.

Zvláště směrovače řady Cisco 800 jsou pro menší podniky výhodné, protože jim umožní plnohodnotné připojení prostřednictvím ISDN, jehož cena i u nás po počátečním váhání SPT Telecom stále klesá. Směrovače řady 800 jsou navíc dodávány se softwarem Cisco FastStep, který slouží k instalaci a nastavení sítě, a s barevně označenými kabely, které zajišťují snadné uvedení směrovače do provozu. Směrovač Cisco 1720 je také vybaven řadou nástrojů pro snadou instalaci a správu sítě -- od programu ConfigMaker pro návrh a nastavení sítě, až po nástroj CiscoWorks pro správu sítě přes WWW.

Řada Cisco 800 rozšiřuje sérii produktů pro trh SOHO, která zahrnuje také řadu Cisco 700. Směrovače Cisco 800 dnes stojí 799 dolarů, směrovače řady Cisco 700 lze nyní koupit za 499 dolarů.

Váš názor Další článek: V USA dominuje rýchlosť 33600 bps

Témata článku: Cisco Systems, Mercedes, Soho, Malý podnik, Home Office, Velká série, Střední příjem

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší