S dvoulitrem pod kapotou

Dvougigaherzový procesor Pentium 4 byl představen teprve nedávno, a přesto se už stačil objevit i v sestavách českých prodejců. Časy, kdy jsme po novinkách pošilhávali směrem k rozvinutějším zemím, jsou naštěstí pryč.
Tento článek vyšel v časopise Computer 18/01 dne 13. září

Pavel Nygrýn

Hned na začátku je potřeba říct, že sestava od Brave BlueLine 72Go patří na přední místa nejen výkonově, ale i cenou. Na druhou stranu ceny stále klesají a za pár měsíců se tato sestava určitě dostane do „lidštějších“ cenových relací. Jedním dechem je také potřeba dodat, že za tyto peníze dostanete nekompromisní výkon a kvalitu.

Sestava by měla být dodávána se systémem Windows XP, na námi testovaném modelu ale běžela zatím ještě Windows ME.

Co oči vidí

Opticky vévodí celé sestavě monitor. Výrobce vybral osmnáctipalcový LCD monitor od LG s rozlišením 1 280 × 1 024. Ač je při pohledu na parametry celkem standardní, designem i kvalitou zobrazování se z průměru vymyká. U této kategorie je přítomnost VGA i digitálního DVI portu samozřejmostí. Stejně tak nepřekvapí integrovaný čtyřportový USB rozbočovač.

O grafiku se stará karta s čipem GeForce 3 a 64 MB paměti. V této sestavě je pochopitelně vybavena i DVI rozhraním, takže si můžete vychutnat čistý a ostrý obraz. Známá nectnost analogově připojených elcédéček („mapy“ na šedých plochách) je prostě pryč. Odezvy monitoru jsou dostatečně rychlé i pro sledování filmů a hraní her. S digitálním výstupem také mizí rozdíl v kvalitě ve 2D zobrazení. Díky grafické kartě tak můžete dělat vše, co potřebujete – hrát náročné 3D hry i pracovat třeba v AutoCADu.

Klepněte pro větší obrázek

Když už máte na stole dost místa kolem monitoru, byla by škoda nevybavit se bezdrátovou klávesnicí a myší. Zmizelou kabeláž na stole určitě přivítáte s povděkem. K sestavě je standardně dodáván Logitech Cordless Desktop iTouch. Klávesnice je v tomto modelu rozšířena o ovládání multimédií a čtyři tlačítka určená primárně pro ovládání internetových aplikací. Ergonomie nezůstala stranou, a tak si ke klávesnici můžete připojit i podpěru pro zápěstí.

Co uši slyší

Ani v oblasti zvuku nemá sestava slabinu. Že se o zvuk v počítači stará Sound Blaster Live Player 5.1, asi není překvapením. Jeho kvalit ale dokonale využívá digitální sestava DTT2200 od stejného výrobce. Grafiku i zvuk si můžete vychutnat nejen ve hrách, ale hlavně při sledování DVD – Brave obsahuje šestnáctirychlostní mechaniku Pioneer se štěrbinovým vkládáním.

O přenášení dat se podle modelu stará síťová karta nebo ISDN modem. Klasická disketová mechanika nechybí, jako přenosné médium ale asi budete používat přepisovatelná cédéčka. O jejich naplnění se postará CD-RW mechanika Yamaha. Vše najdete nainstalováno v nenápadné skříni, na které se mi podařilo objevit jedno příjemné vylepšení. Hlavní vypínač je totiž možné otočit o devadesát stupňů, a tím ho zabezpečit proti nechtěnému zmáčknutí (viz syndrom „uklízečka v serverovně“).

Pod povrchem

Nakonec se dostáváme k tomu nejlepšímu: uvnitř stroje se skrývá avizovaný procesor Pentium 4 běžící na frekvenci 2 GHz. Osazen je pochopitelně do desky Intel s čipsetem i850. To také naznačuje, že použity jsou paměti RAMBUS ve variantě PC800 a objemu 256 MB. Vzhledem k ceně sestavy a předpokládanému nasazení bych se však přimlouval za 512 MB v základní výbavě. Naopak bez připomínek projde disk, jehož 60 GB by opravdu stačit mělo. Také výkon rozhodně patří mezi příjemná překvapení.

Další rozšiřování sestavy by mělo být bezproblémové, základní deska nabízí ještě tři volné sloty PCI (z celkem pěti) a jeden volný párový slot RIMM pro paměti RAMBUS.

Pro koho je tato sestava určena? Odpověď je jednodušší, než by se mohlo zdát: pro ty, kdo na to mají. Výkon procesorů roste snad poprvé rychleji, než bychom potřebovali, a pro většinu lidí je asi výhodnější počkat, až cena klesne minimálně na polovinu.

+ výkon
+ grafika a monitor
+ bezdrátové řešení
cena

procesor Pentium 4 2.0 GHz
čipset Intel i850
základní deska Intel D850GBC
paměť 256 RIMM, PC800
pevný disk WD 60 GB /7200 ot/ ATA100
monitor LCD LG 18,1"
grafika LEADTEK WinFast GeForce 3, 64 MB
zvuková karta SB Live Player 5.1
síť/modem 3Com 10/100
mechaniky 3,5", CDRW Yamaha 40×/20×/10×, DVD Pioneer16×
porty 2× PS/2, 1× LPT, 1× COM, 2× USB
myš Logitech bezdrátová
klávesnice Logitech iTouch bezdrátová
reproduktory Cambridge Sound Works DTT 2200 5.1
software Windows XP

CPU 3 737
FPU 2 406
Multimedia Int. 7 818
Multimedia FP 9 664
Drive index 21 557
Memory Int. 1 345
Memory FP 1 370
Naměřeno v programu SiSoft Sandra 2001.

počítačová sestava
Brave BlueLine 72Go
Zdroj: ProCA, Praha
Telefon: (02) 67 28 37 77
Cena: 106 000 Kč vč. DPH – počítač
81 740 Kč vč. DPH – LCD panel
Záruka: 3 roky

Diskuze (34) Další článek: Dataprojektor IBM iL2220: dobré světlo umí prima věci

Témata článku: Sestavy, Yamaha, Stará grafika, Syndrom druhého, Stará karta, Základní mapa, Uklízečka, Volný slot, Bezdrátová klávesnice s myší, Logitech klávesnice, Nenápadný design, Příjemná cena, DVD Player


Určitě si přečtěte

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 78

Karel Javůrek
Radeon RX 6000Grafické kartyAMD
Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek | 10

Jakub Čížek
Stavebnice
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 118

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Některé z věcí mohou být dobrými vánočními dárky

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství
Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5