AMD | Procesory | Ryzen

Ryzen 9 3950X oficiálně: AMD hřímá, že je to nejvýkonnější 16jádro, v prodeji bude od 25. listopadu

AMD oznámilo finální parametry i výkon nejvýkonnějšího procesoru do soketu AM4, tedy Ryzenu 9 3950X. Ten měl podle původních plánů dorazit na trh už v září, ovšem AMD mělo velké problémy s výrobními kapacitami u TSMC, takže muselo uvedení o několik týdnů odložit. Teď už máme oficiálně slíbeno, že nový Ryzen 9 3950X půjde do obchodů 25. listopadu a známe také jeho parametry. 

Ryzen 9 3950X není prvním 16jádrovým procesorem na trhu, ovšem zaujme doposud nejširší skupinu zákazníků, protože se jedná o první cenově dostupný 16jádrový procesor pro „mainstreamový“ soket. Zatím si bylo možné podobný procesor koupit pouze do HEDT platformy LGA2066 od Intelu, nebo TR4 od AMD, což jsou profesionálně stavěné platformy s výrazně vyššími cenovkami.  

AMD se však chlubí, že se tento model stává nejvýkonnějším 16jádrovým procesorem na trhu, a to i napříč high-endovými platformami. Toho v AMD údajně dosáhli vysokým taktem frekvence v boostu až na 4,7 GHz a také navýšením IPC. Zda je toto odvážné tvrzení pravdivé ale ukážou až nezávislé testy. 

Procesor disponuje stejně jako Ryzen 9 3900X dvěma čiplety, ovšem v plné 8jádrové konfiguraci. Základní takt byl o něco ponížen na 3,5 GHz ale maximální „boost“ frekvence je nejvyšší z celé nabídky procesorů této generace - 4,7 GHz.

Nízká spotřeba 

Potěší spotřeba, která se zastavila na hodnotě 105 W TDP, což je značně níže, než konkurenční Core i9-9960X. Ten k napájení svých 16 jader potřebuje o 60 W více při základním taktu. Poměr spotřeba/výkon bude tedy u nového Ryzenu 9 3950X bezesporu lepší.

Ohledně výkonu se prozatím musíme spokojit s interními testy výrobce, nezávislé recenze vyjdou až onoho 25. listopadu. AMD slibuje až o 79 % vyšší výkon než Intel Core i9-9900K. Jedná se o výsledek syntetického testovacího programu Cinebench R20. Procesor by ale měl excelovat i na hraní her, kde díky vysoké frekvenci dle interních grafů poráží jak Core i9-9900K, tak i Core i9-9920X.

Důležitou novinkou je také možnost snížit spotřebu procesoru na 65 W, tedy skoro na polovinu, ovšem pouze s 23% dopadem na výkon při vytížení všech 16 jader (měřeno v programu Cinebench R20). To se může hodit pro stavbu abnormálně tichých, přesto dostatečně výkonných počítačů.  

Nyní je hozená rukavice na straně Intelu, který proti tomuto modelu vyrukuje s novým Core i9-10980XE. Ovšem kdy tento procesor dorazí na trh, Intel ještě neprozradil.

Zdroj: AMD

Diskuze (27) Další článek: Ohlédnutí za konferencí Český internet 2020: připojení na poslední míli

Témata článku: Hardware, AMD, Intel, Procesory, Ryzen, AMD Zen, TSMC, GHz, Frekvence, Procesor, Takt, Boost, Spotřeba


Určitě si přečtěte

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 95

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

** V Gmailu je řada užitečných funkcí, které možná všechny neznáte ** Odeslání mailu můžete například pozdržet či naplánovat na později ** Nad Gmailem můžete mít s několika triky daleko lepší kontrolu

Karel Kilián | 25


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky