Rychlý Internet „v dosahu“ čtyř pětin českého obyvatelstva?

Vláda opět slibuje něco, co není ani v nejmenším v její pravomoci. I kdyby nakrásně spolufinancovala vybudování infrastruktury, nepřikáže nezávislým společnostem cenovou politiku.
Rychlý Internet „v dosahu“ čtyř pětin českého obyvatelstva?

V jednom z posledních návrhů dosud nehotového programového prohlášení nové české vlády je i záměr „vytvořit podmínky k vysokorychlostnímu připojení k Internetu pro zhruba 80% obyvatelstva“ (tuto verzi z 4.8. opublikovaly např. Britské listy a iDnes.cz, na příslušné stránce české vlády nalezneme toto nemohoucí prohlášení). Dále se zde uvádí, že vláda:

  • zavede možnost daňového odpisu při nákupu počítače pro domácnost
  • chce dosáhnout 50% počítačové gramotnosti do roku 2006 (prostřednictvím Národního programu počítačové gramotnosti)
  • zajistí připojení k Internetu pro 3500 knihoven

Zatímco čtyři uvedené body z chystaného záměru jsou nepochybně potěšitelné a jsou navíc (snad s výjimkou dosažení padesátiprocentní gramotnosti – můžeme se jistě pousmát nad tím, že se podařilo určité „kouzlo nechtěného“, tj. že 30 % počítačově negramotných lidí se bude moci připojit k vysokorychlostnímu Internetu…) v možnostech české vlády, o záměru zpřístupnit vysokorychlostní připojení k Internetu se to říci nedá.

Na dotaz ČTK mluvčí ministerstva informatiky upřesnila, o co se v tomto případě vlastně jedná: „podpořit dostupnost v okrajových a řídce osídlených oblastech ze strukturálních fondů EU, eventuelně i vhodnými tuzemskými finančními zdroji“. A pokud stále napjatě čekáte, stejně jako my, o jakéže to připojení se má vlastně jednat, následuje pointa: „Český Telecom slibuje, že do konce srpna zpřístupní ADSL (…) V budoucnu by firma mohla technicky zajistit dostupnost odpovídající zmiňovaným 80% populace“.

Pokud je skutečně tímto myšleno rozšíření vysokorychlostního připojení k Internetu, pak je nutno vykřiknout „všechno špatně“. Český Telecom, který vždy disponoval a stále disponuje nejvhodnější technologií pro připojení k Internetu, tedy „po drátech“, dosud nikdy vysokorychlostní připojení k Internetu skutečně nepodporoval – abychom byli přesní, umožňoval jej, a stále jej umožňuje, ale za velice vysoké ceny, se kterými byl ochoten hnout vždy až pod tlakem konkurence.

Lídry a tahouny vysokorychlostního připojení k Internetu v ČR nikdy nebyl Český Telecom, ale: a) telekomunikační operátoři, kteří si mohli dovolit luxus nezávislosti na linkách ČTc, b) provozovatelé kabelových televizí, c) mobilní operátoři, d) komunita zájemců o připojení nejrůznějšími formami svépomoci, nejčastěji bezdrátem. Český Telecom je dnes až na konci, když si někdo chce pořídit vysokorychlostní trvalé připojení: uživatelé nejdříve uvažují o variantách a) až d), a teprve až žádná z nich není schůdná, zvolí ADSL či jinou variantu od ČTc. Nechci paušalizovat, výjimky se jistě najdou, ale takto to chodí ve velké většině případů.

Přitom nikdy neměl český stát tak velkou pravomoc nad činností Českého Telecomu, jako dosud, a už ji nikdy mít nebude. Jednak je jeho majoritním vlastníkem (zřejmě už ne nadlouho), a jednak je zde regulátor ČTÚ, který ale na liberalizovaném trhu bude mít daleko menší pravomoci než na dřívějším trhu monopolizovaném.

Stát nemůže Českému Telecomu (nyní už je pozdě) přikázat, aby zavedl ADSL do odlehlých oblastí. Může se pokusit na to sehnat peníze a říci firmě: „vybudujte to, my vám to zaplatíme“. Ani v tomto případě ale to firmě nemůže přikázat, a lze si představit, že to ČTc odmítne, i pokud mu to třetí subjekt zainvestuje (ostatně nejde o gigantické investice). V odlehlých oblastech je totiž pro ČTc výhodnější těžit z dial-upů či draze pronajímaných (běžných) pevných linek. Cenová disproporce je totiž zhruba 10:1 – deset tisíc za vyhrazenou pevnou linku proti tisícovce za ADSL. Navíc je zde nepochybně ještě hrozba rozšiřující se penetrace telefonování přes Internet (VoIP), kterou zde pro rezidenční uživatele prosazuje například Fayn, či celosvětově Skype.

Ale i poté, co bude ADSL zavedeno i do oněch „odlehlých oblastí“ (občas mám pocit, že v jazyce ministerstev se „odlehlými a řídce osídlenými oblastmi“ myslí cokoli mimo desítku největších měst), nemůže stát už vůbec zaručit jeho skutečnou dostupnost, tedy dostupnou cenu. Současná tisícovka měsíčně bezproblémově přijatelná pro občany v nejvyšším příjmovém kvantilu („horních 20 %“), již stěží přijatelná pro rodiny s průměrnými příjmy, a naprosto nepřijatelná pro dolní polovinu. Pro většinu občanů je vládní prohlášení právě tak cenné, jako kdyby vláda slíbila, že „ano, i ve vaší odlehlé vesnici bude autosalón dealera firmy Mercedes“.

Třetím důvodem k „všechno špatně“ je událost stará několik dní – spuštění vysokorychlostního připojení k Internetu přes mobilní síť Eurotelu (CDMA). Ta je také za zhruba onu tisícovku, a již nyní je k dispozici pro téměř oněch 80% populace. (Přesné zjištění pokrytí je ještě před námi, ale zatímní zprávy z bojiště jsou povzbuzující – dokonce i v místech, která nejsou označena v mapách pokrytí republiky, je signál a datová propustnost velmi dobrá; Eurotel sám udává 70% obyvatelstva, my se domníváme, že s troškou běhání s anténou to bude více). Co tedy vlastně česká vláda slibuje? Že zajistí, aby i v příštích letech bylo v zimě zima a v létě teplo?

Programové prohlášení ještě není hotové a může doznat změn i formulačních úprav – zejména v této sekci by nepochybně mělo. Nejedná se o dokument právně závazný, jsou to obvyklé přísliby, ale vyjadřují směr snažení vlády. Proto, má-li být podpora vysokorychlostního připojení k Internetu – přesněji řečeno vůbec připojení k Internetu, neboť díky tarifům za dial-up je dnes vysokorychlostní připojení mnohde levnější než nízkorychlostní – skutečná, je nutné, aby vláda deklarovala nikoli zavedení technologie, ale ustanovení takové cenové politiky, která je přijatelná pro oněch 80 % obyvatelstva. To znamená zejména odstranění DPH z připojení k Internetu pro domácnosti, a dále případné dotace na internetové připojení pro nejnižší příjmové skupiny – zejména k tomu by se měly využít fondy EU. O zbytek už se s velkou radostí postará tržní prostředí samo.

Diskuze (148) Další článek: Telecom ohlásil další kolo boje proti dialerům

Témata článku: Internet, Běžný občan, Mercedes, Přesné zjištění, Tuzemský ČTÚ, DOS, Obyvatelé, Obyv, Rychlý internet, Tržní lídr, Zima, Autosalón, Finanční zdroj, velké pokrytí, Nejrůznější forma, Příjmová skupina, Dosah


Určitě si přečtěte

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 146

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

** Klasický malware pro PC už dnes nikoho nepřekvapí ** Bankomaty jsou ale také počítače ** Útočí se na ně dodnes

Jakub Čížek | 8

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 243

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 120


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně