Internet | Připojení k internetu | Slovensko

Rychlý internet na Slovensku pomohou rozšířit distributoři elektřiny

Zdroj: Mapy.cz
Rychlý internet na Slovensku pomohou rozšířit distributoři elektřiny | Zdroj: Mapy.cz

Západoslovenská distribučná, Stredoslovenská distribučná a Východoslovenská distribučná podepsaly memorandum, kterým společně přislíbily pomoc státu při budování vysokorychlostního internetu.

Distributoři elektřiny u nových nebo rekonstruovaných sítí natahují vedení vysokého a nízkého napětí také optické linky. Ty jsou určené zejména k řízení distribuce a sledování poruch, ale mají dostatek volné kapacity, aby ji mohli využívat poskytovatelé internetu nebo mobilní operátoři.

Shodli jsme se, že optické sítě je možné využívat i na zajištění poskytování vysokorychlostních elektronických služeb prostřednictvím poskytovatelů telekomunikačních či jiných elektronických služeb. Samozřejmě při zachování politiky otevřených dveří pro všechny a se stejnými podmínkami,“ říká předseda regulačního úřadu Ivan Marták.

Východoslovenská distribučná má již se sdílením optické infrastruktury pětileté zkušenosti, páteřní síť a někde i poslední míli nabízí 13 společnostem jako Antik, Swan nebo Slovanet. Český ČEZ už také roky zpřístupňuje sítě místním operátorům, od loňska chce navíc pod značkou ČEZNet nabízet i koncové služby.

Víme, že Slovensko má mnoho tzv. bílých míst, tedy takových, kde je internetizace v lepším případě nedostatečná, v horším možnosti internetového připojení ani nejsou. Jde o oblasti s malým počtem potenciálních uživatelů, kde by vystavění nových telekomunikačních sítí bylo časově nezvladatelné, o finanční návratnosti se nemluvě. Elektřina, a tedy i elektroenergetické rozvody jsou v každé obci, což je velká příležitost i pro pokrytí internetem a ušetření nemalých finančních prostředků,“ dodal Marták.

Na Slovensku jsou s optikou dál než Češi. Telekom má vlákna v dosahu 750 tisíc domácností, Orange pokrývá více než půl milionu adres. Obě společnosti se navíc loni na podzim dohodly, že budou optickou síť sdílet, aby klienti jedné společnosti mohli využívat partnerskou síť.

Co nejvíce brání výstavbě optiky? Úřední šiml:

Diskuze (43) Další článek: Michio Kaku: „Myslím, že první kontakt s mimozemšťany navážeme v tomto století.“

Témata článku: Internet, Připojení k internetu, Elektřina, Slovensko, Síť, Orange, Optické kabely, Optická síť, Distributor, Rychlý internet, Swan, AntikaHráli jsme Scarlet Nexus: evoluce lidstva a mutantů v plném proudu

Hráli jsme Scarlet Nexus: evoluce lidstva a mutantů v plném proudu

Bandai Namco představilo Scarlet Nexus jako jednu z prvních her, které budou k dispozici na nové generaci konzolí. Nakonec to s ním ale není tak horké. Měl jsem možnost vyzkoušet si první kapitolu příběhu, takže si pojďme říct, co si pro nás v této anime akci připravili.

Martin Nahodil
Scarlet NexusDojmyPC
Microsoft aktualizoval Xbox Series S|X. Zrychluje načítání a upravuje dashboard

Microsoft aktualizoval Xbox Series S|X. Zrychluje načítání a upravuje dashboard

Květnový update nových Xboxů zlepší zvuk, uživatelské rozhraní i zážitek z hraní

Lukáš Václavík
Xbox Series S|XMicrosoftKonzole
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Geneticky modifikovaní komáři nesou smrtící vlohu. Vypustili je na Floridě

Geneticky modifikovaní komáři nesou smrtící vlohu. Vypustili je na Floridě

** Britská biotechnologická firma vypustila v USA geneticky modifikované komáry nesoucí smrtící vlohu ** Na ostrovech Florida Keys by měli komáři s upravenou dědičnou informací pomoci v boji proti komářím přenašečům viru zika a dengue ** Projekt startuje po jedenáctileté schvalovací „papírové válce“ s federálními i floridskými úřady.

Jaroslav Petr
HmyzGenetikaPříroda