Hardware | Gigabyte | SSD | Computex 2019

Rychlosti z říše snů: Gigabyte na Computexu předvedl SSD pro PCIe 4.0

Už jen týdny nás dělí od uvedení nových procesorů Ryzen 3000, které přinesou podporu rozhraní PCIe 4.0. To přinese značně navýšení teoretické propustnosti nejen pro grafické karty, ale i rychlé disky NVMe SSD do slotu M.2. Co takové disky nabídnou v praxi, to předvedl Gigabyte na Computexu. 

Abyste z nového disku vymáčkli maximum, bude to vyžadovat nové základní desky X570 s procesory Ryzen 3000. Konkurenční Intel prozatím podporu pro PCIe 4.0 nemá, avšak disk bude kompatibilní i se staršími deskami. Tím by ale jeho byla omezena na hodnotu kolem 3,5 GB/s. A to by byla škoda. 

Redakce Hexus.net totiž dostala možnost prototyp disku vyzkoušet. Naměřená rychlost tohoto modelu je dechberoucí a veškeré aktuální konkurenci utíká takzvaně o parník. Rychlost čtení dosahuje na hodnotu 5000 MB/s a rychlost zápisu na téměř 4300 MB/s.  Jedná se tedy zhruba o 40 % lepší hodnoty, než byly maximem doposud.

Z fotek je ale patrné, že tak vysoká přenosová rychlost sebou nese daň v podobě vyšších nároků na chlazení. O to se starají hned dva měděné pasivy, které jsou na obou stranách PCB, ten vrchní je pak opatřen perforací a logem Aorus.

Výrobce zatím neprozradil, jakými čipy bude tento model vybaven, ani jak velká bude kapacita SLC cache. Jediné, co Gigabyte prozradil, je rozsah kapacit - disky budou začínat na 500 GB a končit na hodnotě 2 TB.

Dále byl prezentován velmi rychlý SSD disk v podobě karty do slotu PCIe 4.0 x16. Ten už bude mířit spíše do profesionální sféry, kde se jich na desce zpravidla sejde hned několik v zapojení RAID. Rychlost tu bude z říše snů, protože hodnoty čtení i zápisu budou přesahovat hodnotu 15 000 MB/s. Tento model bude dostupný o maximální kapacitě 8 TB.

Dobu vydání obou modelů ani jejich ceny prozatím Gigabyte neprozradil. Ovšem dá se očekávat, že by to mohlo být ve stejném období, ve kterém mají na trh dorazit i nové základní desky X570 od AMD, které takto rychlé přenosy dat umožní.

Diskuze (14) Další článek: Microsoft chystá nový systém. Neříká mu Windows a inspiruje se u Googlu

Témata článku: Hardware, Gigabyte, Intel, AMD, SSD, Computex 2019, Sen, Říše snů, Rychlost, Disk, Deska, Říše, Model, NVMe SSD, Hodnota


Určitě si přečtěte

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 121

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

** Loni ajťáky vystrašilo přetečení GPS čítače týdnů ** Nemělo se stát vůbec nic, ale svět opět nebyl připravený ** Za 18 let nás ale čeká ještě něco mnohem většího

Jakub Čížek | 69

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

** Přehled nejhorších počítačů na světě ** Šílené konstrukce a materiály ** Jak to dopadne, když se o počítač nestaráte

Karel Javůrek | 24

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

** Nadnárodní korporace zaměstnávají stovky tisíc lidí ** Mají tedy velikost metropolí ** Srovnali jsme je s českými krajskými městy

Jakub Čížek | 15Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor