Hardware | SSD | Gigabyte | Computex 2019

Rychlosti z říše snů: Gigabyte na Computexu předvedl SSD pro PCIe 4.0

Už jen týdny nás dělí od uvedení nových procesorů Ryzen 3000, které přinesou podporu rozhraní PCIe 4.0. To přinese značně navýšení teoretické propustnosti nejen pro grafické karty, ale i rychlé disky NVMe SSD do slotu M.2. Co takové disky nabídnou v praxi, to předvedl Gigabyte na Computexu. 

Abyste z nového disku vymáčkli maximum, bude to vyžadovat nové základní desky X570 s procesory Ryzen 3000. Konkurenční Intel prozatím podporu pro PCIe 4.0 nemá, avšak disk bude kompatibilní i se staršími deskami. Tím by ale jeho byla omezena na hodnotu kolem 3,5 GB/s. A to by byla škoda. 

Redakce Hexus.net totiž dostala možnost prototyp disku vyzkoušet. Naměřená rychlost tohoto modelu je dechberoucí a veškeré aktuální konkurenci utíká takzvaně o parník. Rychlost čtení dosahuje na hodnotu 5000 MB/s a rychlost zápisu na téměř 4300 MB/s.  Jedná se tedy zhruba o 40 % lepší hodnoty, než byly maximem doposud.

Z fotek je ale patrné, že tak vysoká přenosová rychlost sebou nese daň v podobě vyšších nároků na chlazení. O to se starají hned dva měděné pasivy, které jsou na obou stranách PCB, ten vrchní je pak opatřen perforací a logem Aorus.

Výrobce zatím neprozradil, jakými čipy bude tento model vybaven, ani jak velká bude kapacita SLC cache. Jediné, co Gigabyte prozradil, je rozsah kapacit - disky budou začínat na 500 GB a končit na hodnotě 2 TB.

Dále byl prezentován velmi rychlý SSD disk v podobě karty do slotu PCIe 4.0 x16. Ten už bude mířit spíše do profesionální sféry, kde se jich na desce zpravidla sejde hned několik v zapojení RAID. Rychlost tu bude z říše snů, protože hodnoty čtení i zápisu budou přesahovat hodnotu 15 000 MB/s. Tento model bude dostupný o maximální kapacitě 8 TB.

Dobu vydání obou modelů ani jejich ceny prozatím Gigabyte neprozradil. Ovšem dá se očekávat, že by to mohlo být ve stejném období, ve kterém mají na trh dorazit i nové základní desky X570 od AMD, které takto rychlé přenosy dat umožní.

Diskuze (14) Další článek: Microsoft chystá nový systém. Neříká mu Windows a inspiruje se u Googlu

Témata článku: Hardware, Intel, AMD, SSD, Gigabyte, Computex 2019, Hodnota, Sen, NVMe SSD, Model, Říše, Říše snů, Disk, Deska, Rychlost


Určitě si přečtěte

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 46

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

** Nejmodernější český železniční tunel je prošpikovaný technologiemi ** Za tři tisíce koupíte počítač, který je překoná ** Seznamte se s Nvidia Jetson Nano

Jakub Čížek | 49

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 91Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 18 grafických karet

Ukliďte data v počítači

Jak dobře koupit starší telefon

Vylepšete zvuk televize: test 7 soundbarů