Rychlost růstu Unixu je stále větší než u Windows NT!

Unix roste v absolutních i relativních číslech rychleji než Windows NT... ale zase tak dvakrát přesvědčivé to není.
Podle poslední studie známé firmy Dataquest se tržní podíl Unixu v oblasti serverů neustále zvyšuje, bez ohledu na stoupající úspěšnost Windows NT! Tento závěr je poměrně překvapivý vzhledem k obecně přijímanému názoru o rychlém postupu operačního systému Windows NT nejen do oblasti pracovních stanic, ale i na servery.

Podle Dataquestu vypadá tabulka těchto dvou operačních systémů mezi lety 1996 a 1998 následovně:

systém 1996 1998 rozdíl
Unix 36% 42.7% 6.7%
Windows NT 9.7% 16.2% 6.5%

Podle analytiků z Dataquestu jsou unixové systémy stále mnohem "zralejší" než Windows NT; systém od Microsoftu má před sebou "ještě dlouhou cestu". Windows NT jsou podle Dataquestu pozadu hlavně kvůli tomu, že nejsou vhodné pro nasazení s vysokými či zvyšujícími se nároky. Za příčinu malého postupu Windows NT se považuje i vysoká cena nejvýkonnější verze systému, tzv. Enterprise Edition (stojící 4000 USD). A pozici Unixu také pomáhá i silná a stoupající role Linuxu.

Živě komentuje: tak jako každé tvrzení, které se snaží předem cosi dokázat, má i tato analýza své slabiny. Především není asi rozumné brát v potaz rok 1997, který díky relativní novosti Windows NT 4.0 i díky ještě výrazně menší výkonnosti počítačů PC než dnes nebyl zrovna vhodný pro jejich nasazování. Pokud by byly statistiky provedeny za letošní rok, dopadly by Windows NT určitě lépe, v absolutním tržním procentu by pravděpodobně nad Unixem zvítězily.

Ve prospěch Unixu pak určitě hraje i obrovské množství serverů s Linuxem - vždyť jen na světové weby jich pohání řádově milióny! Samozřejmě, Linux je také Unix, ale přece jen jde o trošku jinou kategorii.

Nedomnívám se navíc, že je vhodné srovnávat právě tyto kategorie. Unix zatím získává svá procenta především na úkor "vyšších" systémů (mainframe/VMS atd.); Windows NT získávají pozici především na úkor Novell NetWare. Dále určitě Windows NT získává svou pozici na úkor unixových serverů, ale ne moc; opak ale nastává v daleko menší míře.

Váš názor Další článek: Microsoft před soudem: jak se ubližovalo Apple

Témata článku: Windows, Linux, Růst, Unix, Rychlost růstu

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů