Rychlost růstu Unixu je stále větší než u Windows NT!

Unix roste v absolutních i relativních číslech rychleji než Windows NT... ale zase tak dvakrát přesvědčivé to není.
Podle poslední studie známé firmy Dataquest se tržní podíl Unixu v oblasti serverů neustále zvyšuje, bez ohledu na stoupající úspěšnost Windows NT! Tento závěr je poměrně překvapivý vzhledem k obecně přijímanému názoru o rychlém postupu operačního systému Windows NT nejen do oblasti pracovních stanic, ale i na servery.

Podle Dataquestu vypadá tabulka těchto dvou operačních systémů mezi lety 1996 a 1998 následovně:

systém 1996 1998 rozdíl
Unix 36% 42.7% 6.7%
Windows NT 9.7% 16.2% 6.5%

Podle analytiků z Dataquestu jsou unixové systémy stále mnohem "zralejší" než Windows NT; systém od Microsoftu má před sebou "ještě dlouhou cestu". Windows NT jsou podle Dataquestu pozadu hlavně kvůli tomu, že nejsou vhodné pro nasazení s vysokými či zvyšujícími se nároky. Za příčinu malého postupu Windows NT se považuje i vysoká cena nejvýkonnější verze systému, tzv. Enterprise Edition (stojící 4000 USD). A pozici Unixu také pomáhá i silná a stoupající role Linuxu.

Živě komentuje: tak jako každé tvrzení, které se snaží předem cosi dokázat, má i tato analýza své slabiny. Především není asi rozumné brát v potaz rok 1997, který díky relativní novosti Windows NT 4.0 i díky ještě výrazně menší výkonnosti počítačů PC než dnes nebyl zrovna vhodný pro jejich nasazování. Pokud by byly statistiky provedeny za letošní rok, dopadly by Windows NT určitě lépe, v absolutním tržním procentu by pravděpodobně nad Unixem zvítězily.

Ve prospěch Unixu pak určitě hraje i obrovské množství serverů s Linuxem - vždyť jen na světové weby jich pohání řádově milióny! Samozřejmě, Linux je také Unix, ale přece jen jde o trošku jinou kategorii.

Nedomnívám se navíc, že je vhodné srovnávat právě tyto kategorie. Unix zatím získává svá procenta především na úkor "vyšších" systémů (mainframe/VMS atd.); Windows NT získávají pozici především na úkor Novell NetWare. Dále určitě Windows NT získává svou pozici na úkor unixových serverů, ale ne moc; opak ale nastává v daleko menší míře.

Váš názor Další článek: Microsoft před soudem: jak se ubližovalo Apple

Témata článku: Windows, Linux, Unix, Rychlost růstu, Růst


Určitě si přečtěte

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

** Apple dnes představuje nové produkty v čele s novými iPhony ** Nemusí zůstat jen u telefonů, čekají se i další novinky ** Úvodní přednáška začíná v 19:00 našeho času

David Polesný | 57

Co udělat s novým počítačem s Windows, než ho začnete používat

Co udělat s novým počítačem s Windows, než ho začnete používat

** Čerstvě zakoupený počítač je vhodné trochu připravit ** Věnujte pozornost instalaci a předinstalovaným aplikacím ** Zamyslete se nad zálohou a antivirem

David Polesný | 83

Užitečné funkce ve Windows 10, o kterých možná ani nevíte

Užitečné funkce ve Windows 10, o kterých možná ani nevíte

** Operační systém Windows 10 nabízí spoustu užitečných drobností ** O některých funkcích mnoho uživatelů není ** Ukážeme vám některé užitečné vychytávky

Vladislav Kluska | 86

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 85

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

** Windows 10 nejsou jen moderní aplikace, ale i spousta vychytávek a funkcí navíc. ** U většiny z nich si ani neuvědomujeme, že byly někdy jinak. ** Některé věci jsou zcela nové, jiné zase pocházejí už z Windows 8.

Vladislav Kluska | 215Aktuální číslo časopisu Computer

Jak nastavit a ochránit nový mobil

Velký test bezdrátových klávesnicí a myší

Počítače v roce 2019

Srovnání barevných laserových multifunkcí